FORMU DOLDURUN, SİZİ HEMEN ARAYALIM!

  İsminden de anlaşılacağı gibi mesleklerini icra eden kişilerin karşı tarafa istemeden vermiş oldukları hasara dair güvence veren hasarın vermiş olduğu maddi zararı karşılayabilen bir sigorta hizmetidir.

  Mesleki sorumluluk sigortası her mesleğe göre farklı hükümleri vardır. Yani mesleklerin özeline ve hizmet alanlarına göre poliçeleri vardır. Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren pek çok meslek grubuna hizmet vermektedir. Ayrıyetten yurtdışı faaliyetlerinde de bulunan kişilere sigorta şirketi ile anlaşmalı olarak sigorta hizmeti vermektedir.

  Poliçelerde yer alan mesleki durumunun sona ermesi ya da iflas etmesi veyahut cayması durumunda Mesleki sorumluluk sigortası sona ermektedir. Mali müşavir mesleki sorumluluk sigortası kanunen yapmak durumunda oldukları iş ve işlemleri oluştururken yapılan hatalar dolayısıyla karşılaşılabilecek tazminat taleplerine karşı güvence sağlayan bir sorumluluk sigortalarıdır.

  Mali müşavirler 3568 ne olur kanuna tabidir. Meslek mensubunun poliçe başlangıç tarihinden önceki ilk 5 yıl içinde yaptığı herhangi bir hatadan dolayı poliçe dönem içerisinde oluşabilecek tüm hasar talepleri teminat kapsamındadır.

  Hangi Meslekler İçin Mesleki Sorumluluk Sigortası Yapılabilir?

  Mesleki sorumluluk sigortaları borçlar kanunu içerisinde bazı meslek grupları için hizmet ve güvence sunmaktadır. Genellikle riskli olan her türlü meslek grubu için kullanılabilir. Bu bağlamda bazı meslek grupları için vermiş oldukları hizmet kişi ya da kişilere zarar verdiklerinde mesleki sorumluluk sigortası devreye girmektedir. En çok sorumluluk sigortası serbest muhasebeciler, Mali müşavirler, avukatlar, hekimler, mimarlar, mühendisler, ekspertiz hizmetleri, seyahat acenteleri, yönetim danışmanları, çeviri ofisleri çalışanları, insan kaynakları uzmanları, çağrı merkezi çalışanları, destek hizmetleri, medya hizmetleri çalışanları, bilgi işlem programlama uzmanları, sigorta acenteleri brokerleridir.

  Bunun yanı sıra mesleki sorumluluk sigortası kapsamında hangi teminatlar sigorta şirketlerine göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte sigorta kapsamına girecek kişinin ihtiyaçlarına göre de oluşmaktadır. Genel anlamda mesleki sorumluluk sigortası teminatları şöyledir. Sorumluluk teminatı, hareket teminatı, manevi tazminat talepleri, savunma masrafları teminatı, yargı benzeri masraflar teminatı, tevkil teminatı, 5 yıl geriye yürürlülük teminatı, emeklilik ve mesleği bırakma teminatı, kayıp dokümanlar teminatı bunlara örnek verilebilir.

  Mesleki Sorumluluk Sigortası Neden Önemlidir?

  Her bir mesleğin kendine özgü sorumluluklara ve zorlukları bulunmaktadır. Bununla birlikte bazı meslek grupları için hata yapmak kabul edilebilir bir durum değildir. Örneğin bir hekimin yaptığı hatanın geri dönüşü mümkün değildir. Ya da bir avukat hatasından dolayı davayı kaybedebilir bunun sonucunda karşı taraf zarar görebilir

  Mesleki sorumluluk sigortası ile bu gibi olumsuzluklar tespit edilerek güvence altına alınır. Mesleki sorumluluk sigortası çok daha fazla insanla iletişime geçerek doğrudan insanlarla iletişim kuran doktor, eczacı, avukat, mühendis, mali müşavir gibi meslek grupları için oldukça önemlidir. Bu meslek grubundaki insanların hata ya da eksik işlem sonucunda oluşabilecek zarardan Doğan yasal tazminatlar adına mesleki sorumluluk sigortası sayesinde korunmaktadır. Bu da işlerinin ve kendilerinin işlerini garanti ve güvence altı almış olmaktadırlar.

  Mesleki Sorumluluk Sigortası Fiyatları

  Mesleki sorumluluk sigortaları her kişi için farklı hesaplanmaktadır. Bununla birlikte poliçede yer alacak tazminat seçenekleri ve limitleri de fiyat farklılıklarına neden olacaktır. Tazminatın belirlenmesi ve fiyatın yüksek olması prim bedelini daha maliyetli bir hale getirecektir.

  Mesleki sorumluluk sigortaları hakkında bilgi ya da teklif almak için uzman danışmanları arayabilirsiniz. Ya da internet sitesi üzerinden fiyat konusunda teklif alabilirsiniz. Türkiye’de birbirinden farklı birçok sigorta acenteleri vardır. Her birinin sunacağı hizmet kalitesi farklılık göstermektedir. Sunulan bu hizmet kalitesine göre fiyat farklılığı oldukça fazladır. İyi bir araştırma yaparak bu hizmetten memnun kalabilirsiniz. Yıllık cirosu 250.000 TL olarak belirlenmiştir. Meslek mensuplarına farklı bir değerlendirme yapılarak primler ve muafiyetler konusunda ayrıcalıklar tanınmaktadır. 250.000 TL den daha fazla yıllık teminat limiti isteyen veya yurtdışı teminatı talebinde bulunan meslek mensupları ayrı bir değerlendirmeye alacaklardır.