DASK deprem sigortası en önemli ve zorunlu olan sigortaların başında gelmektedir. Doğal Afet Sigortaları Kurumu, deprem sigortasını zorunlu bir hale getirmiştir. Bu durum özellikle 1999 Marmara Depreminden sonra daha da önemli bir hal almıştır. Çünkü 99 Marmara depreminde hasar ve kayıplar çok fazlaydı. Bu sigorta sayesinde, vatandaşların konutları güvence altına alınmaktadır. Tam da depremden bir yıl sonra kurulmasıyla, günümüzde de zorunluluğunu devam ettirmektedir.

DASK kurulumu 2000 yılında olmuştur. Ancak çoğu kişi, DASK ve konut sigortasını birbiriyle karıştırmaktadır. Bizler Ata Brokerlik olarak, sizlere DASK ve konut sigortası hakkında merak ettiğiniz pek çok noktayı açıklayacağız.

DASK kurumunun pek çok amacı ve çalışması bulunmaktadır. Tekniklerine ve kurallarına uygun olarak yönetilen bir kurumdur. Bu kurum içerisinde 7 kişilik bir heyet bulunmaktadır. Deprem anında ve sonrasında evinizde meydana gelebilecek hasarları, önceden güvence altına almak için DASK yaptırmanız gerekmektedir. Ata Brokerlik, sizlere bu noktada pek çok hizmeti bir arada sunmaktadır.

DASK – Deprem Sigortası Nedir?

DASK deprem sigortası zorunlu bir sigortadır. Bütün konutlarda DASK’ın olması gerekmektedir. Deprem sonrasında meydana gelebilecek bütün hasarları teminat altına almaktadır. Yangın, tsunami, maddi zararlar ve hazırlamış olunan poliçe kapsamındaki bütün teminatları içerisinde barındırmaktadır. Eğer DASK poliçeniz varsa, kısmi ya da tamamı olsun, binanızın bütün zararı karşılanmaktadır. Teminatların da nakit bir şekilde karşılandığını söylememiz gerekiyor.

Ülkemiz, coğrafi gereği, deprem bölgesinin içerisinde bulunmaktadır. Depremden korkmak yerine, onunla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Peki, ama bunu nasıl yapacağız? DASK ile binanızı koruma altına alabilirsiniz. Ülkemizde meydana gelen 60 yıl içerisindeki doğal afetlerin hemen hemen hepsi, deprem yüzünden meydana gelmektedir. Bu da bizlerin depreme karşı iyi bir önlem almamız gerektiğini ortaya koymaktadır. DASK sigortasının pek çok amacı bulunmaktadır. Ata Brokerlik olarak bu amaçlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bütün binaları depreme karşı güvence altına almaktadır.
 • Maddi hasarları paylaşarak, vatandaşları korumaktadır.
 • Depremden kaynaklı oluşabilecek maddi ve manevi hasarları fon içerisinde toplar.
 • Ülkemizde sağlıklı binaların oluşmasında büyük bir rol üstlenir.
 • Sigorta bilincinin gelişmesini sağlayarak, vatandaşları bilgilendirir.

DASK – Deprem Sigortası Zorunlu Mudur?

DASK deprem sigortası işleminin zorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemiz açısından deprem kaçınılmaz bir coğrafi olaydır. Bu sebeple depreme karşı önlemlerimizi alarak, sanki her an deprem olacakmış gibi, hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Aslında bu da DASK’ın nende bu kadar zorunlu olduğunu ortaya koymaktadır.

Ülkemizce büyük hasar aldığımız 1999 depreminde çok büyüktür. Bu noktada hasarın büyüklüğünü göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Eğer DAKS sigortasını yaptırmadıysanız, meydana gelebilecek herhangi bir hasarda bu yardımdan yararlanamazsınız. Aynı zamanda DASK olmayan eve elektrik, su ve doğal gaz bağlatılamayacak. Bu noktaları göz önünde bulundurarak yaptırmanız gerekmektedir. Aslında DASK sigortasının zorunlu olduğunu bu şekilde söyleyebiliriz. DASK sigortasında teminat dışında kalan bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Enkazı kaldırmak için meydana genle masraflar,
 • Ölüm dâhil bedeni olan tüm hasarlar
 • İşlerin durdurulması
 • İş yerlerinin kâr kaybı yaşaması
 • Kiranın ödenememesinden dolayı meydana gelen hasar kaybı
 • Taşınan mallara karşı meydana gelen hasarlar

DASK – Deprem Sigortası Fiyatları

DASK deprem sigortası çeşitli şekilde fiyatlandırabilmektedir. Çünkü fiyatların farklılaştırılmasındaki en temel sebep bölgenin risk grubunda olmasından kaynaklanmaktadır. Bir alan ne kadar deprem risk bölgesinde olursa, bu durumda ödeyeceği sigorta miktarı o kadar artacaktır. Ancak tam tersi olduğu durumlarda ise, sigorta miktarı o kadar çok olmayacaktır.

DASK fiyatlandırılmasında Ata Brokerlik firmamızdan destek alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizin için en uygun fiyatlandırmayı sunacaklardır. Bu noktada alabileceğiniz en doğru hizmeti sizlere sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

DASK – Deprem Sigortası Neleri Kapsar?

DASK deprem sigortası içerisinde pek çok teminatı bir arada barındırmaktadır. 1999 yılında Marmara depreminden sonra gündeme gelerek, kurulmuştur. DASK, depremden sonra meydana gelebilecek hasarları da güvence altına almaktadır. Yani deprem sonrasında tsunami olabilir, yer kayması olabilir, yangın çıkabilir vb. bu durumlarda mağdur olmanızı engellemek amacıyla, bir fon oluşturulur. Eğer deprem sonrasında bir de bunlar olduysa, zararınız maddi olarak karşılanmaktadır.

Mali fon oluşturularak, güvence altına alınmanıza yardımcı olur. Genel olarak DASK sigortasındaki teminatları şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Ana duvarlar
 • Tabanlar ve tavanlar
 • Çatılar
 • Bacalar
 • Merdivenler
 • Asansörler
 • Bağımsız birimleri ayıran duvarlar
 • Bahçe ve istinat duvarları
 • Koridorlar
 • Sahanlıklar vb. alanlar DASK kapsamında garanti altına alınmaktadır.

DASK – Deprem Sigortası ve Konut Sigortası Farkları

DASK deprem sigortası ile konut sigortasının birbiri ile çok fazla karıştırıldığın söylememiz gerekiyor. Deprem sigortası ile konut sigortası birbirinden farklı sigorta türleridir. Konut sigortası ile DASK arasındaki en temel fark, zorunluluktur. DASK sigortası, daha önce de bahsettiğimiz gibi zorunlu iken, konut sigortası isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Konut sigortasını hem kiracılar hem de ev sahipleri yaptırabileceği gibi, DASK sigortasını sadece ev sahipleri yaptırabilmektedir. Yani kiracıysanız, konut sigortasıyla, evinizin içerisindeki eşyaları teminat altına alabilirsiniz.

DASK sigortasıyla belirli limitler çerçevesinde hareket edebilirsiniz. Maddi olarak bir kayba uğramanız engellenir.

Konut sigortası, doğal afetler dışında farklı teminatları da içerisinde barındırmaktadır. Konut sigortası sayesinde, evinizi hırsızlık da dâhil pek çok hasara karşı koruma altına alabilirsiniz.

DASK – Deprem Sigortası Yenileme Nasıl Yapılır?

DASK deprem sigortası da yenilenebilen sigorta türleri arasında bulunmaktadır. Düzenli aralıklarda yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme işlemi de aynı DASK sigortasının yapımı gibi çok kolaydır. Yenileme işlemi için Ata Brokerlik ofisimize gelebileceğiniz gibi, internet üzerinden de bu sigortayı yenileyebilirsiniz. Genel olarak sigorta yenileme için şu işlemler yapılmaktadır:

 • TC kimlik numarası ile yenileme işlemi yaptırabilirsiniz: Poliçe numaranızla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Alo 125: Alo 125 ile de DASK sigortanızı yenileyebilirsiniz.

Poliçe numaranızı bilmiyorsanız, E Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Poliçenizin bitmesine 30 gün süre kaldığında eğer yenileme işlemini yeniden yapıyorsanız, indirimden yararlanabilirsiniz. Ancak ceza olup olmadığı da çok fazla merak edilmektedir. Poliçeniz bittikten sonra 60 gün boyunca yenileme işlemi yaparsanız, herhangi bir ceza indirimi almazsınız.

Poliçenizin 1, 2 ve 3. Yenilenmesinde yüzde 10 oranında indirim kazanabilirsiniz. Son olarak 3. Dönemde yenileme yaparsanız, yüzde 20 indirim kazanabilirsiniz.

DASK – Deprem Sigortası Ücret Hesaplama

DASK deprem sigortası ücret hesaplamasında bazı durumlar ön planda olmaktadır. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi depremde her yer aynı ölçüde etkilenmeyecektir. Buradaki en temel amacı, depremin en fazla nerede daha etkin olduğudur. Zorunlu olarak hizmet veren DASK’ın fiyatları şu şekilde hesaplanmaktadır:

 • Binanın yapı tarzı nasıl?
 • Bina nerede yer alıyor?
 • Deprem risk bölgesinin içerisinde mi, dışarısında mı?
 • Brüt yüz ölçümü ne kadar?

Bu kriterler göz önüne alınarak, DASK ücretleri hesaplanmaktadır. Azami olarak tutarlar birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak ifade ettiğimiz DASK çok da pahalı bir hizmet türü değildir.

DASK – Deprem Sigortası