Dünya seyahat sağlık sigortası içerdiği sayısız poliçeler nedeniyle çoğu zaman insanların canını sıkabilmektedir ve bu da en uygun seyahat sağlık sigortasını seçmeyi zorlaştırmaktadır. Tatil planlarına başladığınız an, Ata Sigorta Brokerliği’nın sizin için vereceği teklifler ve öneriler ile tatil rezervasyonu yapmak artık çok kolay!

Seyahat sağlık sigortası nedir?

Seyahat sağlık sigortası, yurt dışı gezilerinde ya da tatillerde acil sağlık bakım hizmetlerini karşılamak için tasarlanmış uluslararası bir sigorta çeşididir.

Seçtiğiniz plana bağlı olarak şu tür hizmetler poliçeniz tarafından karşılanır:

  • hastaneye nakil ücreti,
  • acil servis ücreti,
  • hastane odası ücreti,

ve diğer tıbbi masraflar.

 Seyahat sağlık sigortası ve yurt içindeki sigorta arasındaki fark

Kendi ülkenizdeki sigorta poliçeleri genellikle önceden mevcut koşullu hastalıkları kapsar , bununla birlikte karşıladığı hizmetler:

  • önleyici ve sağlık bakımı (yıllık kontroller),
  • acil servis,
  • hamilelik ve pediatrik bakım,
  • reçete ilaçları,
  • ruh sağlığı hizmetleri,

ve daha fazlası.

Yurt içi sigorta, bu sağlık hizmetlerini kapsamaktadır.

Seyahat sağlık sigortası ülkenizin sınırları dışında başınıza gelen beklenmedik yaralanmalar ve hastalıklar yüzünden uygulanan acil tıbbi tedaviyi karşılamasının yanı sıra belirli seyahat hizmetleri de sağlar. Seyahat sağlık sigortasının poliçeleri sağlık testlerini, düzenli reçeteleri ya da önceden mevcut koşullu hastalıkları kapsamaz.

Bu yüzden yurt dışı seyahatinizden önce, yaşadığınız ülkedeki sağlık sigortasının sınırlı olup olmadığını öğrenin. Bu sağlık sigortası bazı hizmetleri sunsa dahi seyahat sağlık planının önemli hizmetlerini kapsamama ihtimali vardır. (Acil Tıbbi Tahliye Sigortası gibi).

Seyahat sağlık sigortası ne tür tıbbi hizmetleri içermektedir?

Tıbbi Tahliye Sigortası

Seyahat sağlık sigortasının en çok dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi acil tahliye sigortası sağlamasıdır. Diyelim ki Güney Amerika’nın uzak bir bölgesinde tırmanış yapıyorsunuz ve düştünüz, ciddi şekilde yaralandınız. En yakın hastaneye kaldırılıyorsunuz, fakat yeterli tıbbi malzeme bulunmamakta ya da sizi tedavi edecek uygun bir uzman yok. İşte bu noktada Acil Tıbbi Tahliye sigorta hizmeti devreye giriyor ve sizin daha uygun bir hastaneye nakledilmeniz için masraflarınızı karşılıyor.

Vefat durumunda hizmetler

Ölümle sonuçlanan durumlarda cesedin ülkeye iade edilmesi için nakliye masrafları karşılanır.

Çoğu seyahat sağlık poliçeleri de kaza sonrası vefat ve uzuv kaybı tazminatını kapsar. Vefat ya da kayıp durumunda başka bir sigortaya ihtiyaç duyulmaksızın size veya hak sahibine önceden belirlenen miktarda ödeme yapılır.

Beklenmedik durumlar için verilen sigorta hizmeti

Seçtiğiniz plana bağlı olarak, terör saldırıları, siyasi tahliye ya da doğal afetler sonucunda ortaya çıkan masraflar için de maddi yardım alabilirsiniz. Kaçırılma gibi durumlarda ise, fidye için sigorta sağlanır, kişisel eşyalar koruma altına alınır ve kaçırılan kişinin kurtulması için deneyimli bir kriz müdahale ekibi gönderilir.

Kişisel Sorumluluk Hizmeti de yurt dışı seyahati için yararlı olabilir, çünkü bu hizmet siz yasal olarak yükümlü olduğunuz için belirli masraflar için sigorta sağlar.

Uzun süreli seyahat sağlık sigortası

Bu sene için birden fazla tatil planınız varsa yıllık çoklu tatil programı sizin için daha ekonomik olabilir. Yani 12 aylık süre içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere seyahat sağlık sigortası yaptırmanız yeterlidir.

Birlikte seyahat etmenin avantajı

Kiminle seyahat ettiğinize bağlı olarak bir sigorta poliçesi ayarlamak iyi bir fikir olabilir. Birçok şirket çocuksuz ailelere, çiftlere özel seyahat sağlık sigortası önermektedir. Bunun yanı sıra birlikte seyahat eden dört çocuklu aileler için aile tatil sigortası önerilmektedir.

Tatil planı yapan kişilerin seyahat sağlık sigortasına başvururken poliçede yazan her ifadeye dikkat etmesi gerekir. Örneğin; her aile poliçesi, poliçe sahibiyle sürekli yaşamayan çocukları kapsamayabilir. Bu tür poliçeler çoğu zaman ailedeki her üye aynı zaman diliminde seyahat ettiği taktirde geçerli olmaktadır.

En iyi sigorta şirketini bulmak

İlk önce sizin için önemli olan kısımdan, yani masrafları en aza indirmekle başlayın. Tamamen isteğe özel hazırlanmış bir poliçeye mi yoksa özel tıbbi sigortaya mı ihtiyacınız var, bunu düşünün. Sizin için önceliği olan alanlarda uzmanlaşmış seyahat sağlık sigortası şirketlerini araştırın. Bu konuda ailenizin ve arkadaşlarınızın tavsiyesini almak önemlidir.

Seyahat sağlık sigortası şirketleri tarafından yüksek, orta ve az olmak üzere farklı poliçe seviyeleri sunulmaktadır. Sıkıcı olsa da, seyahatinizi garanti altına almanın tek yolu poliçenin bütün detaylarını okumaktır.

Poliçede yazan bütün ifadelere göz attığınızdan emin olun ya da poliçeyi daha kolay okumanızı sağlayacak uzman bir sigortacı bulun. Bunu yaparken, yasal olarak poliçeyi satın aldığınız günden itibaren 14 günlük bekleme süresi imkanı tanıyan sigortacı unvanına sahip olduklarından emin olun. Bu süre içerisinde poliçenizi feshetme hakkına sahipsinizdir ve poliçenin size uygun olmadığını fark ederseniz paranızın tamamını geri iade alabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası