İşimiz olsun ya da olmasın, hayatımızın her alanında trafikle karşılaşabiliyoruz. Trafik içerisinde siz ne kadar dikkatli olursanız olun, ne yazık ki herkes sizin kadar dikkatli olmuyor. Bu sebeple zorunlu olarak trafik sigortası yaptırılması gerekiyor. Trafik sigortası yaptırılmadan araçlar sigortasız olarak trafiğe çıktığında bir takım cezalarla karşılaşmakta ve araçları bağlanmaktadır.

Trafikte ister istemez kazalar meydana gelebilecektir. Meydana gelen en ufak kazada trafik sigortası devreye girmektedir. Devreye giren bu sigorta türü, üçüncü kişilerin hayatlarını ve maddi hasarlarını koruma altına almaktadır. Aşağıda trafik sigortasının neleri kapsadığını açık açık ifade ettik. Meydana gelen hasarlarda bu riskler kapsam altına alınmaktadır.

Çoğu kişi trafik sigortası ile kasko sigortasını birbirine karıştırmaktadır. Kasko sigortası zorunlu olmayan, trafik sigortası da zorunlu olan ve mutlaka yapılması gereken bir sigorta türüdür. İçeriğimizin devamında kasko eve trafik sigortası hakkında bir takım farklıklardan da bahsedeceğiz.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası zorunlu olan bir sigorta türüdür. Motorlu olan bütün taşıtların bu sigortayı yaptırmış olması gerekmektedir. Bu sigorta yaptırılmadığında, sürücüler bir takım cezalarla karşılaşabilmektedir.

Aslında bu sigorta yapılmadan kesinlikle trafiğe çıkılmaması gerekmektedir. Her araç sahibinin bu sigorta türünü yaptırmış olması gerekmektedir. Bu sebeple de bu sigorta türünün zorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Süresi bitmiş ya da yenileme işlemi olmayan araçların en kısa süre içerisinde trafik sigortası yaptırmış olması gerekmektedir. Sigortanız bitmeden en kısa süre içerisinde yenileme işlemini yaptırmanız gerekmektedir.

Ata Brokerlik ile çalıştığınızda bitmiş ya da bitmeye yakın olan trafik sigortalarınız ile ilgili bilgi alabileceksiniz.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Trafik sigortası zorunlu bir sigorta olduğu için içerisinde pek çok kapsamı barındırmaktadır. Araç trafik sigortası içerisinde şu teminatları kapsamaktadır:

  • Karşı tarafın maddi hasarını karşılamanız için son derece önemlidir.
  • Kaza durumlarında meydana gelen maddi hasarların dışında bedeni olan zararları da karşılamaktadır.
  • Kaza sırasında eğer bir kişi vefat ettiyse, bunun masraflarını da karşılamaktadır.
  • Kazada yararlanan kişi eğer çalışamaz bir suruma gelirse, bu durumda da bir takım masrafları karşılamaktadır.
  • Eğer kazada hiçbir şekilde suçlu değilseniz, yine de karşı taraf size dava açıyorsa, burada avukatlık gibi bir takım masraflarınız da karşılanmaktadır.

Yaptırmış olduğunuz trafik sigortası sayesinde bir takım masraflarınızı karşılayabilir, trafiğe daha güvenli bir şekilde çıkabilirsiniz. Eğer trafik sigortası yapmazsanız, karşınıza çıkacak olan masraflar çok daha fazla olacaktır. Bu sebeple trafik sigortası yaptırmadan kesinlikle trafiğe çıkmamanız gerekmektedir. Zaten zorunlu bir trafik sigortası olmadığı için mutlaka bu sigortayı yaptırmanız gerekmektedir.

Siz ne kadar dikkatli bir sürücü olursanız olun, karşı tarafınızdaki sürücüler dikkatli olmazsa, meydana gelebilecek kazalar kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda trafik sigortası kullanılması gerekmektedir. Trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmanız da bir takım cezalarla karşılaşabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Trafik Sigortası Zorunlu Mu?

Trafik sigortası ile kasko sigortası birbiriyle çok fazla karıştırılmaktadır. Bizler de bu noktada trafik sigortası ile kasko sigortasının bir takım önemli farklarından bahsetmemiz gerekiyor. Çünkü trafik sigortası zorunlu olan bir sigorta türüdür ve bu özelliğiyle kasko sigortasından ayrılmaktadır. Kasko sigortası zorunlu olmayan ve tamamen ihtiyaca bağlı olan bir sigorta türüdür. Eğer sizlerin de bir aracı varsa ya da araç almayı düşünüyorsanız, mutlaka trafik sigortası almanız gerekmektedir. Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkarsanız, büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. 2020 yılı içerisinde trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkarsanız ne yazık ki 132 TL tutarında bir ceza ödemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda aracınız trafikten men edilecektir. Bunun için de emniyet güçleri aracınızı çekecek ve otoparka götürecektir. Trafik sigortasını yaptırmadan da aracınızı alamayacaksınız. Aracınız ne kadar süre otoparkta kalırsa, o kadar daha maliyet ödemeniz gerekecektir. Bizler de böyle sıkıntılarla karşılaşmamanız için Ata Sigorta Brokerliği olarak bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak istiyoruz.

Ata Sigorta Brokerliği olarak bizi tercih ettiğiniz zaman, sigortanızın süresi bitmeden yenileme süresi boyunca sizlere bir takım hatırlatmalarda bulunuyoruz. Bu konuda pek çok hizmeti müşterilerimize sunarak onların memnun olması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Her geçen gün müşteri portföyünü geliştiren firmamızda çeşitli sigorta hizmetleri bulunmaktadır. Sigorta türümüzün çeşitlerini öğrenmek için bizlerle iletişime geçmeye devam edebilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Trafik sigortası fiyatları her araçtan araca göre değişkenlik gösterebilmektedir. Zorunlu araç sigortasında bazı noktalar, fiyatları etkilemektedir. Trafik sigortasını şu noktalar etkilemektedir:

  • Aracın yaşı trafik sigortasını etkilemektedir: Aracın üretim yaşı ne kadar büyürse, riski de o kadar artar. Bu sebeple yaşı büyük olan aracı trafik sigortası için ödeyeceği bedel o kadar artacaktır.
  • Aracın modeli de trafik sigortasını etkilemektedir: Aracın modeli ne kadar pahalı olursa, trafik sigortası da o kadar yüksek olacaktır. Bu sebeple, aracınızın sigorta fiyatı da modeline göre artacaktır.
  • Aracın bulunduğu il de trafik sigortasını etkilemektedir: Trafik yoğunluğu hangi il de daha fazlaysa, kaza riski de o kadar çok olacaktır. Bu sebeple aracın olduğu il göz önünde bulundurularak sigorta hesaplanacaktır.

Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası hesaplanması son derece basittir. Firmamızla iletişime geçtiğiniz hesaplanmayla ilgili bir takım ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Teminatlar aslında Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Sigorta hesaplamasında aynı zamanda araçların durumu da oldukça önemli bir rolde bulunmaktadır.

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalıyız?

Trafik sigortası yaptırmanız için bir takım sebeplerimiz bulunmaktadır. Günlük hayatımızda araçlarımızı çok fazla kullanmaktayız. Meydana gelebilecek bir takım kazalar ne yazık ki hem maddi hem de manevi anlamda sizleri bir takım hasarlara sokabilir. Trafik sigortası, aslında zorunlu trafik sigortası olarak da ifade edilmektedir. Sigorta meydana gelebilecek herhangi bir kaza durumunda üçüncü kişileri korumaktadır. Eğer bir kaza meydana gelirse, karşı tarafın hasarlarını koruma altına almaktadır. Oluşabilecek herhangi bir mağduriyetin giderilmesi için hasarların teminat altına alınması gerekmektedir. Devlet yasayla trafik sigortasını bu sebeple zorunlu bir hale getirdi.

Sigorta yaptırmadan trafiğe çıkarsanız, bu durumda bir takım ceza ve yasaklarla karışılacaksınız. Trafik sigortası yaptırmayan bütün araçların trafiğe çıkması kanunla yasaklanmıştır. Araçlar sigortasız olduğu an bağlanmaktadır. Bu şekilde trafikte dolaşmanıza izin verilmemektedir. Bu yasağı da 2918 sayılı Karayolları Trafik Yasası koymaktadır.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

Trafik sigortası ile kasko sigortası arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Birbirini tamamlayan bu sigorta türleri arasındaki farkların en temeli zorunluluktur. Trafik sigortası zorunluyken, kasko sigortası zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Bunun dışında trafik sigortası üçüncü kişinin yani karşı tarafın hasarını karşılamaktadır. Kasko sigortası da sizin hasarlarınızı koruma altına almaktadır. Bu sebeple de fiyat farklılıkların olduğunu söyleyebiliriz.

Kasko sigortası biraz daha özel bir sigorta türü olduğu için daha pahalı olabilmektedir. Trafik sigortası da zorunlu olduğu bir sigorta türü olduğu için fiyatlar o kadar da pahalı olmayacaktır. Ancak burada aracınızın hasarsızlık derecesi de büyük önem arz etmektedir. Ta Brokerlik firmamız sizlere trafik sigortası konusunda pek çok hizmeti ve uygunluğu bir arada sunmaktadır.

Trafik Sigortası