Günümüzde ortak alan sigortası çok fazla bilinmemektedir. Ancak ortak alan sigortası, konut ortak alan sigortası olarak da ifade edilebilmektedir. Bu sigorta içerisinde pek çok teminatı bir arada barındırmaktadır. Bizler de merak ettiğiniz pek çok soruyu cevaplandırarak, ortak alan sigortası hakkında bilinmeyenleri cevaplandırmak istiyoruz. Ata Brokerlik olarak ortak alan sigortası konusunda pek çok hizmetimiz bulunmaktadır. Sigorta firmamız, her türlü sigorta türünün hizmetini müşterilerine vermektedir. Sizler de bu sigorta kapsamında yararlanmak istiyorsanız, bizlerden öğrenmek istediğiniz her türlü bilgiyi alabilirsiniz.

Sizlerin de bildiği gibi günümüzde pek çok kişi apartmanlar da ve sitelerde hayatlarını devam ettirmektedir. İnsanların toplu olarak yaşamına devam ettirdiği bu alanlarda pek çok risk bulunmaktadır. Risklerin büyük bir kısmı da güvenlikle ilgili pek çok sorun oluşturmaktadır. Ata Brokerlik olarak sitenizdeki yönetilicilerin sorumluluklarını paylaşarak, onlara pek çok kolaylığı bir arada sunuyoruz. Hem de çeşitli ana ve ek teminatlar sayesinde. Ortak yaşam alanları, hepimizin kullandığı alanlar olarak ifade edilmektedir. Bu sebeple herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

Ortak Alan Sigortası Nedir?

Ortak alan sigortası özellikle site ve apartman gibi insanların toplu olarak bir arada yaşadığı alanları teminat altına almaktadır. Yöneticilerin sorumlulukları artık bu sigorta altında toplanarak, onlara ekonomik bir paket olarak sunulmaktadır. Apartmanların da her gün tehdit altında kaldığı bazı durumlar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, sel, hırsızlık, yangın, fırtına gibi pek çok tehlikeye karşı korunma altına almak isteyenler, genellikle bu sigorta türünü tercih etmektedir. Ortak alan sigortasının ne olduğunu, ne tür alanlarda hizmet verdiğini açıklayarak ifade edebiliriz. Yöneticilerin sorumluluklarını biraz daha hafifletmek, onlara nefes aldırmayı amaçlayan önemli bir sigorta türüdür. Aşağıda sizin için bu sigorta kapsamında verilen ek teminatları ifade edeceğiz. Ancak bu ana teminatlar sizin için yeterli olmazsa, dilerseniz ek teminatların bedelini ödeyerek, o teminatları da sigorta kapsamına ekletebilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda teminatlarınızı genişletebileceğimizi belirtmek istiyoruz.

Neden Ortak Alan Sigortası?

Pek çok bu sigortayı duyduğunda neden ortak alan sigortası yaptırmam gerekiyor sorusunu sormaktadır. Bizler size bu içeriğimizde neden bu sigortadan yararlanmanız gerektiğini açıklamak istiyoruz. Apartmanların ve sitelerin ortak olarak kullandığı bir takım demirbaş ürünleri bulunmaktadır. Bunlar genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir: Cam, reklam panosu, zil, kıymetli evraklar, nakit para, makine, cihazlar ve tesisatlar, yangın, deprem vb. genellikle bu sigorta türleri bunları içerisinde barındırmaktadır. Bu durumlara karşı yönetici olarak kendinizi koruma altına almak istiyorsanız, kesinlikle tercih etmeniz gerekmektedir. Bazı riskler bu sigorta türü altında teminat altına alınmaktadır. Örnek vermek gerekirse:

 • Yönetici sorumluluk
 • Site yönetiminde çalışanların sorumluluğu
 • Yangın mali sorumluluk
 • Taşınan para hırsızlık
 • Çalışanlar tarafından yapılarak emniyeti suiistimal

Görüldüğü gibi bu sigorta türleri de ek kapsam alında sizin için sunulabilmektedir. Ortak alan sigortası, bu sebeple oldukça önemli ve kapsamlı bir sigorta türüdür. Ata Brokerlik olarak bizlere aradığınızda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ortak Alan Sigortasını Kimler Yaptırmalı?

Ortak alan sigortası yaptırması gereken kişiler şu şekilde sıralanabilir:

Apartman yöneticileri, site yöneticileri, inşaat firmaları, apartman yönetim firmaları gibi kişilerin ve firmaların bu sigorta türünü yaptırması gerekmektedir. Bizler Ata Brokerlik olarak bu sigorta türünde binalarınızı ve ortak alanlarınızı koruma altına alıyoruz. Siler de sitenizi maddi açıdan korumak istiyorsanız, kesinlikle doğru adrestesiniz. Ekip arkadaşlarımızla iletişime geçtiğinizde konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ancak bu kişiler dışında, daire sakinleri de bu sigortanın yapılmasını isteyebilir. Sigortanın yapılmasını talep eden bu kişiler, taleplere göre değerlendirilebilmektedir. Yaşanılan ortak alan herkesindir. Bu sebeple bu sigortadan herkes yararlanabilmektedir. Eğer sizler de bir bina sakiniyseniz, bu sigortanın yapılmasını isteyebilirsiniz. Yaşadığınız alan hepinizin olduğu için bizimle iletişime geçerek sigorta hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ortak Alan Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Sigorta kavramı, günümüzde çok fazla duyulmakta ve hemen hemen her alanda da kullanılmaktadır. Sigorta türünün bir çeşidi olan ortak alan sigortası çok fazla duyulmaması rağmen, pek çok apartman tarafından da kullanılmaktadır. Zaten genel olarak apartman ve site gibi insanların toplu bir şekilde bir arada yaşadıkları yerleri ilgilendirdiği için çok da duyulmasına gerek toktur. Konut sigortası, toplu yaşam yerlerinde kullanılmaktadır. Günümüzde her geçen gün bina ve apartman sayılarında büyük bir artış görülmektedir. Toplu yaşam alanlarının bu şekilde artış göstermesi, aslında beraberinde bir takım sorumlulukları ve sıkıntıları da getirmektedir. Bizler de bu konunun bilincinde olarak Ata Brokerlik adı altında müşterilerimize ortak alan sigortası sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet kapsamında, insanların toplu yaşam alanlarında yaşamlarının daha da kolaylaşmasını amaçlamaktayız. Tüm kişilerin sorumluluğu aslında ortak yaşam alanlarının en verimli şeklinde kullanılmasını sağlamak. Durum bu şekilde olunca ortak alan sigortası ile ilgili pek çok fiyat karşımıza çıkabilmektedir. Eğer sizler de bu sigorta türünün fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız, net bir bilgi vermeyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. Çünkü sigorta türlerinde fiyatları kriterlere ve risklere göre değişkenlik göstermektedir. Ne kadar çok risk olursa, sigorta miktarı o kadar fazla olacaktır.

Ortak Alan Sigortası Zorunlu Mu?

Ortak alan sigortası zorunlu olan sigorta türleri arasında bulunmaktadır. Çünkü zorunlu olmayan bu sigorta türü içerisinde pek çok risk türünü de bir arada barındırmaktadır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi yöneticinin üzerindeki sorumluluğu alarak, onlara rahat bir nefes aldırmaktadır. Konut sigorta içerisinde pek çok kriterin ve teminatın olduğunu ifade edebiliriz. Tavan, taban, lavabo ve genel tuvalet gibi pek çok ortak alan da bu teminatların içerisinde bulunmaktadır.

Ortak Alan Sigortası Avantajları Nelerdir?

Ortak alan sigortası içerisinde pek çok avantajı bir arada barındırmaktadır. Bu sigortanın kim tarafından yaptırılması gerektiği de çok fazla merak edilmektedir. Genel olarak bu sigortayı kimlerin yaptırması gerektiği şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Apartman yöneticileri
 • İnşaat firmaları
 • Site yöneticileri
 • Apartman yönetim firmaları

Görüldüğü gibi bu kişiler 634 sayılı kat mülkiyet yasarına bağlı olarak bu sigortayı yaptırması gerekmektedir.

Ortak Alan Sigortası Hesaplama ve Sorgulama

Ortak alan sigortası hesaplanırken bir takım kriterler ön plana alınmaktadır. Ancak bunların dışında konut sigortası uygulamasında hangi kriterler kapsam içerisinde olması gerektiğini şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Yangın
 • Yıldırım
 • İnfilak
 • Elektrik arızaları
 • Makine arızaları
 • Makine kırılması ve meydana gelen arızalar
 • Enkaz kaldırma giderleri
 • Dumanın vermiş olduğu zararları
 • Deniz, hava ve kara taşıtlarının çarpışması
 • Fırtına sonucunda meydana gelen hasarlar

Ortak alan sigortasında bu riskler, ana teminat altında bulunmaktadır. Dilerseniz ek teminatlarla da sigortanızın poliçesini genişletebilirsiniz. Ekip arkadaşlarımızla iletişime geçtiğinizde konuyla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Günümüzde doğal afetlerin ya da bir takım felaketlerin nasıl ya da ne zaman meydana gelebileceği çok fazla bilinmemektedir. Bu sebeple felaketler olduğunda üzülmek yerine önceden önlem alıp, kendinizi korunma altına almak çok daha doğru olacaktır.

Konut Ortak Alan Sigortası