Konut sigortası günümüzde genelde DASK sigortası ile karıştırılmaktadır. DASK sigortasından en önemli farkı, bu sigortanın zorunlu olmamasıdır. Her eve yapılabilecek olan bu sigorta, aynı zamanda eşyaları da içerisinde kapsamaktadır. Ata Brokerlik olarak, konut sigortasındaki bütün ihtiyaçlarınızı uzman ekip arkadaşlarımızla beraber karşıladığımızı belirtmek istiyoruz. Sizlerin de bu alanda bir ihtiyacı varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konut sigortası zorunlu olmamakla beraber, en çok tercih edilen sigorta türlerinin başında gelmektedir. Sigortanın süresi, diğer sigorta türleri gibi 1 yıl yani 365 günü kapsamaktadır. Sizler de süreniz dolduğu zaman Ata Brokerlik aracılığıyla sigortanızı yeniletebilirsiniz.

Evini ve eşyalarını güvence altına almak isteyen kişiler bu sigortayı tercih etmektedir. Ancak kiracı iseniz, o zaman konut sigortası kullanarak sadece eşyalarınızı garanti altına alabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası nedir? sorusu, günümüzde pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi bizler deprem bölgesinde yaşamaktayız. Bu da DASK sigortasını zorunlu bir hale getirmektedir. Ancak ne yazık ki pek çok kişi DASK sigortası ile konut sigortasını birbirinden ayıramamaktadır. Bizler de bu noktada konut sigortası ile DASK sigortasının farkını açıklayarak, konut sigortasının ne anlama geldiğini sizlere açıklamış olacağız. Konut sigortası, beklemediğiniz durumlara karşı evinizi garanti altına alan, olumsuzluk durumlarında da sorunlarınızı karşılayan bir sigorta türü olarak tanımlanmaktadır.

Elbette herkes evinin garanti altında olduğunu bilmesi, kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Önceden de belirttiğimiz gibi bu sigorta türünden yararlanmak için illa ki ev sahibi olmanıza gerek yok. Kiracı olarak da bu sigorta sayesinde eşyalarınızı garanti altına alabilirsiniz. Ev sahibi olduğunuz zaman da evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alabilirsiniz. Zararınızı bu şekilde en az seviyeye indirebileceğinizi garanti ederiz.

Neden Konut Sigortası Yaptırılmalı?

Konut sigortası hizmetinin aslında pek çok yararı bulunmaktadır. Zorunlu olmayan ve tamamen ihtiyaca dayalı olan bu sigorta türünü yaptırmanız için pek çok sebep bulunmaktadır. Genel olarak sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Sizlerin de bildiği gibi evlerimiz bizim en temel yaşam alanlarımızın başında gelmektedir. Kendimizi huzurlu ve güvende hissettiğimiz bu yerde önemli ve değerli eşyalarımız bulunmaktadır. Eşyalarımızın zarar görmemesi, ya da zarar gördüğünde bedellerinin karşılanmasını istemez misiniz? Eğer cevabınız evet ise bu durumda konut sigortasını mutlaka yapmanız gerekiyor. Konut sigortası günümüzde zorunlu olmaması rağmen, pek çok kişi tarafından yapılmaktadır.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortası isteğe bağlı olarak eşyaları, zorunlu olarak da binaları kapsam altına almaktadır. Bununla beraber bina içerisindeki her türlü tesisatta bu uygulama kapsamına girmektedir. Eşyalarınızı bu sigorta kapsamında sigortalatarak, koruma sağlayabilirsiniz. Ancak burada pek çok vatandaş, konut sigortasındaki teminatları merak etmektedir. Bizler de bu sigortanın neleri kapsadığını sizlere açıklamak istiyoruz.

Evde meydana gelebilecek herhangi bir hasar ne yazık ki evin hemen hemen her yerine zarar verebilmektedir. Buna eşyalar da dâhildir. Bu sebeple sigortanın bütün bu duruma karşı, ev sahibini güvence altına alması gerekmektedir. Eşyalarınızı da konut sigortasının içerisine dâhil ederek, meydana gelebilecek hasarlara karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Konut sigortası içerisine ana ve ek teminatlar bulunmaktadır. Yani bir konut sigortası yaptırdığınız zaman ana teminatlardan her zaman faydalanabilirsiniz. Ek teminatların da belirli ücretini ödeyerek, bu uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Ana Teminatlar: Sigortanın içerisinde olan ana teminatlar, sigorta şirketlerinin verdiği hizmetlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak bütün şirketlerin vermiş olduğu bir teminat türü vardır ki o da yangın teminatıdır. Yangın teminatı, yıldırımın ya da infilakın sebep olduğu her durumu içerisinde barındırmaktadır.

Ek Teminatlar: Ek teminatlara belirli bir ücret ödeyerek, sigorta kapsamına alabilirsiniz. Bu şekilde daha fazla risklere karşı kendinizi daha da koruma altına alabilirsiniz. Ek teminatlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: Grev, Lokavt, cam kırılması, ferdi kaza, yardım hizmetleri, enflasyondan korunma, aile reisi sorumluluğu, dahili su, araç çarpması, duman, kira kaybı, yangın mali mesuliyeti, enkaz kaldırma, ikametgah değişikliği, doğal afetlere karşı teminatlar gibi durumlar sıralanabilmektedir.

Konut Sigortası’nın Karşılamadığı Durumlar Nelerdir?

Her sigortada olduğu gibi konut sigortasında da karşılamadığı bir takım riskler bulunmaktadır. İşte konut sigortası uygulamasının karşılamadığı risklerden bazıları:

 • Her türlü savaş ve istila olayları
 • Her türlü nükleer yakıttan meydana gelen hasarlar
 • Kamu otoritesi varlıklar üzerinde hasar bırakırsa,
 • Sigortalı varlıklar, kendi kusurlarından dolayı yangın çıkartıyorsa, ya da kendilerinden kaynaklı bir takım bozulmalar oluşturuyorsa,
 • Ateş olmadan, varlıkların ateşe ya da sıcağa tutulmasından kaynaklı oluşabilen hasarlar,
 • Yangın olmadan elektrikle çalışan araçlar topraklanma, voltaj iniş çıkış sebepleriyle oluşan ani hasarlar,

Genel olarak konut sigortasının karşılamadığı riskler bu şekildedir. Ata Brokerlik ya da Ata Sigorta Brokerliği olarak bizlerden hizmet almaya devam edebilirsiniz. Ekip arkadaşlarımız konuyla ilgili sizlere pek çok hizmeti bir arada sunmaktadır. Konut başvurusu için yapmanız gereken tek şey bizlerle iletişime geçmek. İhtiyaçlarınıza ve her şeyden önemlisi, bütçenize göre konut sigortası avantajlarından yararlanabilirsiniz.

En Uygun Konut Sigortası Fiyatları

Konut sigortası fiyatları konusunda da oldukça uygundur. Burada fiyatların belirlenmesinde evin durumu ön planda olacaktır. Aynı zamanda sigorta kapsamına ekleteceğiniz, ek teminatlarla da ücretinizi kendiniz belirlemiş olabilirsiniz. Bu sebeple tam olarak konut sigortası fiyatlarıyla ilgili net bir fiyat belirtemiyoruz. Ancak Ata Brokerlik olarak en uygun fiyatların firmamız aracılığıyla olabileceğinin altını çizmek istiyoruz.

Eğer evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alıp, uzak yerlere kafanız rahat bir şekilde gitmek istiyorsanız, firmamızdan destek alabilirsiniz. 7 gün 24 saat boyunca sizlere destek vermekteyiz.

Konut Sigortası Fiyat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Konut sigortası uygulamasını almak istiyor, ancak fiyatların nasıl hesaplanacağını bilmiyorsanız, kesinlikle doğru adrestesiniz. Fiyatların hesaplanmasında, bir takım kriterlerin olduğunun altını çizebiliriz. Yukarıda belirttiğimiz gibi riskler ne kadar yüksek olursa, sigorta tutarınız da o kadar yüksek olacaktır. Ancak bizler bu noktada Ata Sigorta Brokerliği olarak sizlere en uygun fiyatları sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

Fiyatlar hesaplamasında hangi kriterleri ön plana aldığımızı sizlere açıklamak isteriz. Fiyat hesaplama konusunda poliçenin kapsamı baz alınmaktadır. Poliçeye dahil etmek istediğiniz ek teminatlar (Sigortalının olduğu konum, tercih edilen sigorta şirketi vb.) fiyatları değiştirmektedir. Poliçe tutarının bu noktada farklılık gösterdiğini ifade edebiliriz. Konut sigortası, evlerimizi ve eşyalarımızı koruma altına alan ve en çok tercih edilen sigorta türleri arasında bulunmaktadır.

Konut Sigortası Hasar Ödemesi Nasıl Yapılır?

Konut sigortası uygulamasında hasar ödeme sürecinin nasıl işlediğini merak ediyor olabilirsiniz. Hasar sürecinde aşamalar şu şekilde ilerlemektedir:

 • Konutta meydana gelen bütün hasarlar sigorta şirketine anında bilgilendirmesi gerekmektedir.
 • Konutlar için hasar tespit tutanağı tutulmaktadır. Tutanakta beyanların doğru bir şekilde aktarılması gerekmektedir.
 • Anlaşmalı olarak taraflarca hasar tutarı belirlenmelidir.
 • Hazırlanan bütün belgeler ekspertiz raporuna eklenir ve anlaşmalı olduğunuz sigorta şirketine gönderilir.
 • Dosyanız incelendiğinde, onay gelirse, 30 iş günü içerisinde hasar ödemeniz hesabınıza yatırılır.

Konut Hırsızlık Sigortası

Konut sigortası kapsamında genelde konut hırsızlık sigortasıda mevcuttur. Konut sigortası fiyatı alırken poliçe kapsamına mutlaka hırsızlığı da ekleterek fiyat alın. Gün geçtikçe ekonomik zorluklar ile birlikte insanlar bu tarz kötü yollara başvurabilmektedir. Tabii ki bu durum her yanından bakarsanız bakın suçtur. Ayrıca teknoloji sadece iyi insanların kullandığı değil kötü insanlarında kullandığı bir araçtır. Günümüzdeki modern hırsızlar çok kısa bir süre içinde istedikleri mekana girebilmektedirler. Sizin elinizden gelen ise bu hırsızlığın öncesinde ve sonrasında kendinizi güvenceye almaktır. Hırsızlığı önlemek için alarm taktırmak hırsızlığı önlemek için ön bir hazırlık konut hırsızlık sigortası ise hırsızlık sonrası zararınızı tanzim etmek için hırsızlık sonrası için yapmış olduğunuz bir önlemdir. Konut hırsızlık sigortası ile ilgili alabileceğiniz hizmetler konusunda bizi arayabilir ve uzman personelimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Konut Sigortası