Yeşil kart sigortası aslında uluslararası motorlu taşıt sigorta sertifikası olarak bilinmektedir. Fakat bu sertifika halk arasında yeşil kart sigortası olarak bilinmektedir. Bu sigorta sayesinde yurtdışında yapmış olduğunuz kazalar sonrası oluşan hasarlar karşılanmaktadır. Yani, yeşil kart sigortası yurtdışında yapılan kazalarda kişilerin maddi zararlarını karşılamaktadır. Ata Sigorta Brokerliği aracılığı ile yeşil kart sigortanızı yaptırarak, kazaların maddi boyutunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yeşil kart sigortasıyla yaşanan kazalarda uğranan maddi kayıplar, bulunulan ülke yasalarına göre teminat altına alınır. Yeşil kart sigortası için bir sistem oluşturulmuştur. Bu sistem dahilinde olan ülkeler tarafından da Yeşil Kart büroları oluşturulmuştur. Yani, yeşil kart sigortası yaptırmak isteyen kişiler ayrıca Yeşil Kart bürolarına da müracaat edebilirler.

Bulunduğunuz ülke eğer Yeşil Kart bürosuna üye bir ülkeyse dilediğiniz gibi bu sigortadan yararlanabilirsiniz. Ayrıca, Ata Sigorta Brokerliği gibi ulusal sigorta şirketleri sayesinde de işlemlerinizi kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Yeşil kart sigortasına sahip olmak büyük ölçüdeki riskleri ortadan kaldıracaktır. Özellikle, sürekli yurt dışı gezileri yapıyorsanız mutlaka Yeşil kart sigortasına sahip olmalısınız.

Yeşil Kart Sigortası Hangi Ülkelerde Geçerli?

Yeşil kart sigortası pek çok ülkede geçerli sayılmaktadır. Kendi ülkenizde yeşil kart sigortasını yaptırarak, dilediğiniz ülkeye seyahat edebilirsiniz. Yeşil kart sigortasının geçerli olduğu ülkeler şu şekilde sıralanabilir;

 • İrlanda,
 • İzlanda,
 • Belçika,
 • Bulgaristan,
 • Litvanya,
 • Letonya,
 • Fas,
 • Karadağ,
 • Portekiz,
 • Polonya,
 • Türkiye,
 • Arnavutluk,
 • İran,
 • İsrail,
 • Fransa,
 • Ukrayna,
 • Rusya ve Almanya’dır.

Yeşil kart sigortası yalnızca bu ülkelerle sınırlı değildir. Bu ülkelerin yanı sıra pek çok ülke de yeşil kart sigortanızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu ülkelerden birinde ikamet ediyorsanız o ülke aracılığı ile de sigortanızı başlatabilirsiniz. Yani, Türkiye’de yaşama zorunluluğu bulunmamaktadır. Yaklaşık 50 ülke sigorta kapsamında farklı teminatlar vermektedir. Bu ülkelerden birinin vatandaşı olmanız sigorta başlangıcı için yeterlidir.

Bu ülkeler arasında sigorta ile ilgili bir anlaşma bulunmaktadır. Bu sebeple karşılıklı ülkeler arasında geçerlidir. Ama teminatlar ve teminat miktarları ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Bu sebeple sigortanızı oluştururken mutlaka uzman bir sigorta firmasında yardım almanız gerekir. Size en doğru teminat bilgisini sigorta firmaları verecektir.

Yeşil Kart Müracaat Yerleri

Yeşil kart sigortasına sahip olmak istiyorsanız müracaat edebileceğiniz farklı yerler mevcuttur. Sigortanızı oluşturmak için öncelikle ulusal bir sigorta firması ile iletişime geçebilirsiniz. Ata Sigorta Brokerliği bu açıdan sizlere gerekli hizmeti vermektedir. Eğer sigortanızı yaptırmamış iseniz bazı sınır kapılarında da sigorta işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Ayrıca, pek çok banka ve sigorta şirketi de sigorta hizmetini internet üzerinden sağlamaktadır.

Turizm acentelerinden de yeşil kart sigorta işlemlerini başlatmak için yardım alabilirsiniz. Eğer bir sınır kapısına hazırlıksız gitmeniz halinde sınır kapıları üzerinden de bu işlemleri yapabilirsiniz. Özellikle İpsala, Kapıkule, İstanbul, Hamzabeyli ve İzmir Turing büroları hazırlıksız olan kişilere hizmet sunmaktadır. Bu sınır kapıları üzerinden kredi kartınız ile anında sigorta işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra Yeşil Kart Sigortası için kendi ülkenizdeki kasko firmaları ile de görüşebilirsiniz. Dilerseniz aracınızın kaskosuna ek olarak sigorta başlatabilirsiniz. Bu işlem için ek bir teminat oluşturmanız gerekmektedir. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra yeşil kart sigortanızın poliçesini de elde edebilirsiniz.

Yeşil Kart Sigortası Fiyatları

Yeşil kart sigortası için fiyatlar diğer ücretlerde olduğu gibi her yıl değişmektedir. Bu değişim genellikle artış yönünde olmaktadır. Yani, her yıl sigortaya belirli seviyede zam yapılmaktadır. Ayrıca, sigorta ücretleri aracın türüne göre değişir. Bir otomobil ile motosikletin ödediği sigorta ücreti aynı değildir. Bu sebeple eğer kart sigortası yaptırma gibi bir düşünce içerisindeyseniz mutlaka aracınıza göre bir fiyat almanız gerekir. Aksi halde aldığınız fiyatlar geçersiz olur. Tüm bunların yanı sıra otomobiller için ödenen sigorta ücretleri genellikle daha fazladır.

Yeşil kart sigortasının belirli bir geçerlilik süresi de mevcuttur. Bu geçerlilik süresini kendiniz belirleyebilirsiniz. Yani, seyahat durumunuza göre dilediğiniz kadar süre belirleyebilir, dilerseniz bu süreyi uzatabilirsiniz. Minimum süre 15 gündür. Maksimum süre ise 1 yıldır. Seçmiş olduğunuz süreye göre farklı sigorta ücretleri ödersiniz ve süre boyunca sigortanız geçerliliğini korur.

Sigorta Geçerlilik Durumuna Göre Ücretler

Yeşil kart sigortası sizin tercih ettiğiniz süreler boyunca geçerlidir. Bu geçerlilik süresine belirli bir ödeme yapmanız gerekir. Özellikle süre artışı olduğunda sigorta fiyatları da artmaktadır.

Minimum süre 15 gündür ve fiyatı 55 dolardır. Bu fiyat yalnızca otomobiller için geçerlidir. Motosikletler ise 15 günlük sigorta işlemi için 45 dolar öderler. En uzun süre ise 1 yıldır. 1 yıl için otomobiller 270 dolar ödemektedir. Aynı süre boyunca motosikletler 210 dolar ödemektedir. Bu nedenlerden dolayı sigortanızı başlatmadan önce aracınıza ve sigorta süresine dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde seyahat etmediğiniz süreler boyunca da sigorta masraflarını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer, sık seyahat eden biriyseniz 1 yıllık sigorta süresi sizin için yeterli olacaktır.

Yeşil Kart Sigortası