Mesleki Sorumluluk Sigortası

mesleki-sorumluluk-sigortasi
Talep Bırakın Sizi Arayalım

Mesleki sorumluluk sigortası bazı meslek gruplarında faaliyet gösterenlerin faaliyetleri esnasında 3. kişilere zarar verme ihtimaline karşılık bu riskleri teminat altına alan özel bir sigorta çeşididir.

Çeşitli odalara, birliklere ve derneklere kayıtlı kişilerin ortaya çıkan zararlar karşısındaki sorumluluğunu hafifletmeyi amaçlayan bu poliçeyle zarar sigorta şirketi tarafından ödenmektedir.

Ülkemizde özellikle doktorlar ve avukatlar tarafından yaptırılan bu sigorta, mesleki faaliyetleri esnasında ve bu sebeple 3. kişilere zarar verme riski olan çeşitli meslek grubundan insanın yaptırabileceği bir sigortadır. Bu sigorta ile beklenmedik risklerin gerçekleşmesi halinde zararların tazmini sağlanarak meslek erbabının yükünün hafifletilmesi amaçlanmaktadır.

Mesleki sorumluluk sigortası kapsamı nedir?

brokerlikBazı meslekler özel uzmanlık gerektirir. Bazıları ise işin doğal gereği olarak 3.kişilere zarar verme ihtimali vardır. Bireysel olarak gerçekleştirilen bu mesleki faaliyetler sadece meslek erbabına hukuki sorumluluk yükler. Diğer sorumluluk sigortalarından bu anlamda farklı özellik gösteren mesleki sorumluluk sigortası, mesleki faaliyetlerin kişisel sonuçlarına yönelik özellik taşımaktadır.

Poliçe kapsamına mesleki faaliyetlerin yürütülmesi esnasında ortaya çıkan zararlar yanında, sözleşme bitiminden itibaren 2 yıl içinde ortaya çıkacak zararlar da alınmaktadır.

Bazı mesleki faaliyetlerin sonuçlarının belli bir süre sonra ortaya çıkma özelliği göz önünde bulundurularak yapılan bu düzenleme ile hem meslek erbabı hem de 3.kişiler daha uzun süreli koruma altında kalır.

Ortaya çıkan zararla ilgili açılacak tazminat davaları sonucunda hükmedilecek tazminatın da kapsama alındığı mesleki sorumluluk poliçesi, geniş bir teminat yelpazesi sunmaktadır. Farklı meslek gruplarındaki değişik risklere göre düzenlenen poliçelere ek teminatlar konulması da mümkündür.

Mesleki sorumluluk sigortasının primleri ne kadardır ?

ne kadar maasDünyada uzun yıllardır kullanılmakta olan mesleki sorumluluk sigortası son 15-20 senedir ülkemizde de yapılmaktadır. Teminat kapsamı ve prim ödemeleri kişiye ve mesleğe özel olarak düzenlenebilen bu poliçe ile mesleki faaliyetlerinizi daha stressiz yerine getirmeniz sonuçlara karşı kendinizi güvenceye almanız mümkündür. Poliçe içeriği hakkında bilgi almak için bize ulaşmanız yeterli olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Formu doldurun

Uzmanlarımız sizi arasın!

Sizi Arayalım!

6998 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi okudum ve iletişim bilgilerimin hatırlatma, kampanya ve bilgilendirmeler için kullanılmasına izin veriyorum.

Başarıyla gönderildi!

Uzmanlarımız sizi kısa süre içinde arayacak...