ATA BROKERLİK

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bir sigorta brokeri farklı sigorta ve risk yönetimi türlerinde deneyimlidir. Bireylerin ve şirketlerin kendileri, evleri, işletmeleri veya aileleri için sigorta temin etmelerine yardımcı olurlar. Aracı kurumlar belirli bir sigorta türüne veya endüstriye odaklanabilir veya birçok farklı sigorta türü hakkında önerilerde bulunabilirler. Müşterilerine sigorta bulmaları ve satın almalarında yardımcı olmaları için bir hizmet sunarlar.

Türkiye’de, sigorta brokerliği yasalar çerçevesinde belirlenen kurallara göre uygulanmaktadır. Sigorta brokerlerinin çoğu, kurslara girmeyi ve sınavı geçmeyi içeren bir sigorta brokerliği lisansına sahip olmak zorundadır. Bu eğitim gereklilikleri ve bu alandaki deneyimler sayesinde brokerler sigorta konusunda önemli düzeyde bilgi edinirler. Belirli sigorta türleri ve belirli bir türde iddiaların nasıl ele alındığı hakkında iyi bilgilendirilirler. Örneğin, bir sigorta brokeri bireye, bir ev sahibinin sigorta poliçesinin ne tür riskleri kapsayacağını ve neleri neyin dışlayacağını açıklar. (Doğal afetler, kasıtlı davranışlar, ihmali davranışlar, kayma ve düşme, değerli eşyaların çalınması kaybı gibi vb.). Bu bilgiyle müşteriler ne tür sigortaya ihtiyaç duyduklarının yanı sıra ne kadar güvencenin gerekli olduğu konusunda daha bilinçli seçimler yapabilirler. Müşterilerin sahip oldukları borçları ve bu risklerin sigorta yoluyla nasıl doğru bir şekilde yönetilebileceğini anlamalarına yardımcı olmak bir sigorta brokerinin işidir. Brokerler daha sonra müşterilerin ihtiyaçlarına ve bütçelerine en uygun poliçeyi ve primi seçmek için çeşitli sigorta seçeneklerini incelemelerine yardımcı olabilir.

Sigorta acenteleri, genellikle bir sözleşme ile bağlı oldukları sigorta şirketinin temsilciliğini yaparlar. Belirli sigorta şirketine bağlı olmaları onları sigorta şirketinin sigorta ürünlerini pazarlamasına ve önermesine neden olur. Sigorta acenteleri bazen birden fazla sigorta firmasının temsilciliğini yaparak hizmet verir. Genelde temsil ettikleri sigorta şirketleridir. Ancak birden fazla sigorta şirketiyle çalıştıkları için kıyaslama yapmak ve sigorta poliçeleri arasından en uygun olanı bulmak açısından sigorta acenteleri da çalışılabilecek kurumlardır. Sigorta brokerliği ise sigorta firmalarına karşı sizi temsil etmekle mükelleftir. Sigorta veya reasürans sözleşmesi yaptırmak isteyenleri sigorta şirketlerine karşı temsil eder. Tarafsızlık ilkesi benimsenmiştir. Bu yüzden kişilerin hak ve menfaatlerine göre hareket ederler. Sözleşme akdinin hazırlanmasından, uygulanmasına, tazminat hallerinde tazminatın tahsil edilmesine kadar birçok konuda müşterilerine destek olurlar. Kısacası sigorta brokerliği sigortaya sizin açınızdan bakarak maksimum düzeyde yarar sağlamak üzere bir bakış açısı geliştirmiştir. Sigorta seçilip satın alındıktan sonra, çoğu sigorta brokeri müşterilerine hizmet vermeye devam edecektir. Bu, müşterilere teknik konularda yardımcı olabilecek danışmanlık hizmetlerini de içerir.

Perakende ve ticari olmak üzere iki tür sigorta brokerleri vardır. Bireysel sigorta brokerleri, kişilere, araçlara, seyahatlere veya mülklere kapsam sağlamak için doğrudan bireyler ve şirketler ile birlikte çalışır. Ticari sigorta brokarları ise yüksek değerli teminat planları ile çalışmaktadır. Uçaklar, gemiler, ağır makineler ve diğer pahalı varlıklar için sigorta planları yaparlar.

Bir sigorta brokeri, ihtiyaçlarınıza en uygun sigorta ürünlerini bulmanız için çalışan bir uzmandır. Aracı olarak çalışan brokerler sigorta piyasasını fazlasıyla iyi tanırlar. Bu nedenle sizin adınıza teklif alır, iyi anlaşmaları pazarlar ve sizin için ne anlama geldiğini açıklarlar. Özellikle birkaç sigorta ürünü için pazardaysanız veya daha karmaşık gereksinimleriniz varsa, sigorta brokeri oldukça faydalıdır.

Sigorta Brokeri, sigorta ve risk yönetimi konusunda uzmandır. Brokerler müşterileri adına hareket eder ve müşterilerinin çıkarlarına tavsiyelerde bulunur. Bazen bir sigorta komisyoncusu bir sigortacının acentesi olarak görev yapar, ancak bunun gerçekleştiği durumda, bu durum size tam olarak açıklanmalıdır. Bir sigorta brokeri, neyin sigortalanacağına ve bu risklerin başka yollarla nasıl yönetileceğine karar vermenize yardımcı olacak kişisel veya ticari risklerinizi tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir sigorta brokeri, belirli bir sigorta türünde veya endüstride uzmanlaşabilir, birçok farklı türle başa çıkabilir. Sigorta brokerleri, bir iddiada bulunmanız gerekirse çok yararlı olabilecek teknik önerilerde bulunabilirler. Aracı kurumlar, çok çeşitli rakip sigorta poliçelerinin şart ve koşullarının, yararlarının ve istisnalarının ve maliyetlerinin farkında olduğundan, kendi şartlarınız için en uygun teminatı bulmanıza yardımcı olabilirler.

Sigorta brokeri, sigortayı seçilen sigorta şirketi ile birlikte ayarlamanıza yardımcı olabilir ve sigorta bütçenizden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair tavsiyeler verebilir.

Sigorta brokerleri birçok farklı sigorta poliçesine erişebilir ve bir dizi sigorta şirketi ile doğrudan ilgilendikleri için, bazen brokerler çoğu tüketicinin kullanamadığı poliçelere erişebilir. Türkiye’deki genel sigorta endüstrisi çok fazla seçenek sunduğundan, doğru poliçeyi seçmek oldukça zor olabilir. Bazı sigorta poliçeleri karmaşık olabilir ve bir sigorta brokeri poliçenin ayrıntılarını anlamanıza ve ayrıca hangi koruma düzeyine ihtiyacınız olduğunu çözmenize yardımcı olabilir, böylece uygun şekilde korunmanızı sağlar.

Brokerler sigorta konusunda sık sık size iyi bir fırsat bulabilirler çünkü sigorta pazarını tam olarak anlarlar ve sizin adınıza ödeyeceğiniz primler konusu pazarlık edebilirler. Bir sigorta brokeri almak istediğiniz sigortanın politikasını size açıklar ve bilmeniz gereken özel durumlar olup olmadığını size bildirir. Brokerler, sizin veya işiniz için, poliçeleri tasarladıkları, sigorta şirketleri ile şartları görüşüp sigorta şirketine teminat gösterebilecekleri özel bir sigorta ve risk yönetimi programı hazırlayabilir. Risk önleme ve zararın en aza indirilmesi konusundaki sorumlulukların bir kısmını sizin veya işinizin üzerine getiren bir risk yönetimi programı ekleyerek, prim maliyetlerini düşürebilirsiniz. Poliçenizle ilgili bir iddiada bulunmanız gerekirse, brokeriniz bu süreçte size yardımcı olacak ve sizin adınıza sigortacı ile irtibat kuracaktır.

Sigorta brokerler, hizmetleri için sizden bir ücret alabilir veya sigorta şirketinden bir komisyon alabilirler. Size, talep ettikleri ücretleri veya aldıkları komisyonu bildirmeleri gerekmektedir.

Girdiğiniz herhangi bir iş ortaklığı gibi, sizin için uygun ve çok yakın ve uzun süreli bir iş ilişkisi kurabileceğinizi düşündüğünüz bir sigorta brokeri seçmek önemlidir. O yüzden seçim yaparken sigorta brokerinize sormanız gereken sorular aşağıda sıralanmıştır:

 • Sigorta Brokerinizin nitelikleri,
 • Hizmet yelpazesi,
 • Hesabınıza kim hizmet verecek,
 • İşletmenizin türünü tecrübe edin,
 • Aracının tipik müşterisinin boyutu

Sigorta brokerleri birçoğu toplumumuzda gerçekten önemli rol oynayan bir dizi işlevi yerine getiriyor. Sigorta brokerlerinin kilit rolü, sigorta şirketleri sağlayarak ve sigorta poliçeleri kapsamındaki talepleri ödeyerek sigortalılarının risklerini etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmaktır.

Sigorta brokerleri, bireylerin ve toplulukların doğal afetlerden sonra iyileşmelerine yardımcı olma yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda doğrudan ve dolaylı olarak büyük işverenlerdir ve Türkiye ekonomisinin hayati bir parçasıdır. Sigorta brokerleri aslında büyük kurumsal yatırımcılardır ve altyapı projeleri gibi ekonomik faaliyetlerin finanse edilmesine yardımcı olurlar. Sigorta, Türk ekonomisinin işleyişinde de önemli bir rol oynamaktadır; çünkü insanları ve işletmeleri, bir ev satın almak veya bir iş için altyapıya para harcamak gibi yüksek değerli yatırımlar yapmaya teşvik etmektedir. Sağlam bir sigorta endüstrisi, modern bir toplumun ve ekonominin ayırt edici özelliğidir.

Sigortacılık, bir sigortacının bir sigorta poliçesi satın alan her bir kişi için hangi şartlarda ve hangi şartlar altında ne kadar borçlandırılacağına karar vermesidir.

Bir poliçe hazırlarken, sigorta şirketleri aşağıdakileri hesaplar:

 • Bir zarar için ne kadar ödemeyi kabul edecekleri
 • Hangi koşullarda ödeme yapacaklar?
 • Prim ne kadar olacak?

Sigorta brokerleri belirli bir sigorta riskinin fiyatını hesaplarken bir dizi farklı şey düşünürler. Örneğin, araba sigortası primleri, ana sürücülerin yaşı, cinsiyeti ve sürüş kaydına, bulunduğu yere ve aracın türüne ve yaşına bağlı olarak değişebilir. Her sigortacının, şirketin belirli bir durum riskini kabul edip etmemesi gerektiğine karar vermesine yardımcı olmak için kendi taahhüt kuralları vardır. Bazı durumlarda, sigorta şirketi belirli bir riski karşılamayacağına karar verebilir. Bu genellikle diğer sigorta şirketleri için pazarı açar. Bir poliçe, iyi bir sayıda alıcı çekmek için yeterince düşük bir primi hesaplamaktan ve yeterince yüksek, böylece havuzlanmış fonlarda yapılabilecek tüm talepleri yerine getirecek kadar para kazanacak ve sigorta şirketinin hissedarları için bir kar sağlayacaktır.

Reasürans sigorta şirketleri için sigorta gibidir. Sigortacılar için farklı riskleri karşılamak için kullanılabilir. Örneğin, sigorta şirketleri, deprem veya taşkın gibi büyük bir felaket olursa, çok sayıda tazminat alabileceklerinden emin olmak için reasürans kullanabilirler. Buna genellikle doğal bir felaket olması durumunda ortaya çıkabilecek büyük hacimli talepleri kapsayan felaket örtüsü denir. Sigorta brokerleri  ayrıca, reasürörle önceden kararlaştırılmış olan belirli bir değerden daha yüksek olan poliçe sahiplerinin taleplerini yaşadıkları durumları karşılamak için reasürans kullanabilirler.Reasürans, genellikle risk alanlarını paylaşmak için bir araya gelerek çoğu zaman farklı coğrafi bölgelerden gelen çeşitli sigorta şirketlerini içerir.

Sigorta Brokerinin görevi, müşterilerine yaşam, sağlık, mal, araç ve diğer sigorta kapsamlarını satmaktır. Bağımsız olarak veya bir sigorta şirketi için çalışabilirler. Sigorta Brokerleri bireysel müşterilerle veya korumak istedikleri varlıklara sahip işletmelerle çalışabilir. Müşterilerine en iyi hizmeti vermek için karmaşık kapsam planları oluştururlar.

Sigorta Brokerleri sorumluluk görev listesi aşağıda belirtilmiştir.

 • Farklı türlerde sigorta poliçeleri satmak
 • Farklı ürünleri yeni ve mevcut müşterilere tanıtmak;
 • Her müşteri için en iyi politikayı bulmak;
 • Politikanın her noktasını müşterilerine açıklamak;
 • Sigorta poliçesini satmak için gerekli evrakları yürütmek.
 • Hayat sigortası veya sağlık sigortası satarken risklerini değerlendirmek için yeni müşterilerle görüşmek
 • Kişisel geçmişlerini araştırmak;
 • Sağlık veya hayat sigortası satarken tıbbi muayenelerin düzenlenmesi;
 • Gerektiğinde finansal kayıtların, tıbbi geçmişlerin, sabıka kayıtlarının veya diğer belgelerin değerlendirilmesi ve kendileri için mevcut en iyi politikaya karar vermek.
 • Bir mülkü veya araç sigortasını satarken varlıkları denetleme:
 • Mülkiyet veya aracın durumunu belirlemek;
 • Önceki hasar belirtilerini aramak;
 • Olası risklerin değerlendirilmesi (örneğin bir mülkün konumu, durumu, aracın ana sürücüsü, aracın rengi ve kilometre); ve hangi poliçenin kendileri için en uygun olduğunu belirlemek için Sigorta düzenleyicisine veya diğer uzmanlara danışmak.
 • Tüm politika gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak:
 • Tüm evrakların düzenlemelere göre tamamlandığını doğrulamak.
 • Müşteriler için özel kapsama paketleri oluşturma veya özelleştirme: Farklı sigorta şirketlerinden farklı planlar kullanarak müşterinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir kapsam planı oluşturmak.
 • Tüm masrafları dikkate alarak, ödeme planlarını, yöntemlerini ve primlerini hesaplama, ilgili sigorta şirketi ile ödeme düzenlemelerini koordine etmek;
 • Poliçe yenilemelerini sigorta şirketleri ile koordine etmek.

Tıpkı seçtiğiniz sigorta poliçesinin sizin için doğru seçim olduğundan emin olmak için biraz zaman harcayacağınız gibi, bir sigorta brokeri kullanmaya karar verirseniz, atadığınız kişinin size özel durumunuza yardım edeceğinden emin olmalısınız.

Amerika ve Avrupa’da birçok ülkede kullanılan sigorta brokerliği ile Türkiye geç tanışmıştır. Sigorta Brokerliği,  Türkiye’de 2000 yılında çıkarılan Sigorta ve Reasürans Brokerlik Yönetmeliği ile yasal zemine oturtulmuştur. Türkiye çapında 50’ye yakın sigorta broker firması bulunmaktadır.

Sigorta brokeri, müşterileriyle risklerini anlamak ve varlıklarını ve işlerini korumak için sigortanın nasıl kullanılacağını tartışmak için birlikte çalışır. Sigorta brokeri, size risk yönetimi ve riskin azaltılması, mevcut sigorta ürünleri konusunda uzman tavsiyesi sunar. Hem işletmeler hem de bireyler için uygun sigorta kapsamını belirlemek ve düzenlemek için derinlemesine risk bilgilerini ve sigorta piyasasını kullanırlar.

Sigorta brokerinin, piyasada mevcut olan sigorta poliçeleri yelpazesi hakkında geniş bir bilgiye ve müşterilerin bireysel ihtiyaçları için en iyi anlaşmaları müzakere etmelerine olanak tanıyan bir irtibat ağı vardır. Aynı becerileri ve irtibat ağını, müşterilerinin taleplerini çözmelerine yardımcı olmak için de kullanılır.

Broker komisyoncusu zamandan, paradan ve endişeden tasarruf etmenizi sağlar. Bir komisyoncu ihtiyacınız olan teminatı anlamanıza yardımcı olabilir ve bu teminatı sigorta piyasasından sizin için satın alabilir. Genellikle tüketiciler ve işletmeler yalnızca en düşük fiyata dayalı bir karar vereceklerdir.  İster iş, ister ev veya motorlu taşıt sigortası olsun, aracılar doğru şekilde korunmanızı sağlamak için tavsiye ve yardım sağlar. Tavsiye ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmıştır.

Sigorta brokerleri tarafından düzenlenen en yaygın sigorta türleri, iş paketleri, ticari motor ve profesyonel tazminattır. Bununla birlikte, sigorta brokerleri müşterileri için ev sigortası ve özel sağlık sigortaları gibi sigorta türleri için de yardım sağlamaktadır.

SSS