Günümüzde sağlık konusunu önemseyenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Devlet destekli bir sigorta türü olan tamamlayıcı sağlık sigortası önemli bir sigorta türüdür. Kısacası SGK’nın karşılamadığı veya da limitleri aşan bir tedavi türü ön planda olduğu zaman, vatandaşları rahatlatmak amacıyla tercih edilmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kısaca TSS olarak da ifade edilebilmektedir. Tedavi masraflarınızın sigorta şirketi tarafından karşılanmasını istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en doğru adres, Ata Brokerlik sigorta şirketidir. Sizler tedavinize sorunsuz bir şekilde devam edin. SGK’nızın karşılamadığı yerlerde bir devreye girelim.

Sağlık, şakaya ya da umursamazlığa gelmez. Sizin de bildiğiniz gibi ciddi bir konudur. Bu sebeple günümüzdeki sağlık sorunlarına bir ilaç gibi gelen TSS, vatandaşların kurumlara geri ödeme gibi durumlarını da ortadan kaldırmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yukarıda da belirttiğimiz gibi TSS olarak da adlandırılıyor. TSS, meydana gelen her türlü sağlık harcamalarında vatandaşların işini kolaylaştırmak ve bütçe anlamında üstündeki yüklerin azalmasını sağlamakla görevli bir sigorta türüdür. Yüksek standartlarda daha kaliteli bir sağlık hizmeti almak isteyenlerin tercih ettiği bir hizmet türüdür.

TSS, günümüzde çok gerekli bir sigorta türüdür. Çünkü SGK, hasta ücretlerinin belirli bir kısmını karşılamakta, kalan ücretler, vatandaşlar tarafından ödenmektedir. Ancak buna rağmen, çok kaliteli bir sağlık hizmeti söz konusu olmayabilir. Sigortalı olan kişi, elbette iyi bir sağlık hizmeti almak ister. Cebinizden hiç para çıkmadan, muayene olmak ve tedavi edilmek istemez misiniz? Eğer cevabınız “Evet” ise Ata Brokerlik, sizlere en uygun fiyatlardan TSS hizmeti konusunda aracılık etmektedir. TSS’nin pek çok faydası ve yararı bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki herkes bu sigorta türünden yararlanamamaktadır. İçeriğimizin devamında TSS hakkında merak edilen pek çok bilgiyi sizlere sunuyor olacağız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde sağlık alanında pek çok hizmeti bir arada alabilirsiniz. Her şeyden önce yatarak ve ayakta tedavi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ayakta olan tedavilerinizin hepsi karşılanırken, isteğe bağlı olarak doku nakilleri laboratuar tahlilleri gibi pek çok ek hizmetler de bu hizmet kapsamına dâhil olmaktadır. Sigortanıza hangi hizmetlerin dâhil olmasını istiyorsanız, kapsamı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasına istediğiniz bütün teminatları ekleyebilirsiniz. Diş, göz, ameliyat vb. işlemlerinizi de farklarını ödeyerek, yararlanabilirsiniz. Ata Broker ile iletişime geçtiğinizde, merak ettiğiniz bütün konuyu öğrenebileceksiniz.

Günümüzde artık pek çok kişi, sağlık alanına daha fazla para ödemeden daha kaliteli hizmet almak istiyor. Bunun için de Ata Broker firmasıyla iletişime geçiyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerli?

Tamamlayıcı sağlık sigortası aracılığıyla hizmet alabileceğiniz çok fazla hastane bulunmaktadır. Özellikle SGK ile anlaşması olan bütün özel hastanelerden bu sigorta kapsamında yararlanabilirsiniz.

Ata Brokerlik ile iletişime geçerek, sigorta kapsamında hangi hastaneler ile anlaşabileceğinizi ve hizmet alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Tamamlayıcı sağlık sigortası ücretleri, bu hizmetten yararlanmak isteyenler tarafından çok fazla araştırılmaktadır. Bizler de müşterilerimizin bu merakını gidermek adına TSS hizmetleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Her şeyden önce TSS hizmet ücretlerinin değişkenlik gösterebileceğini söylemeliyiz. Hizmetler için belirlenmiş sabit bir fiyat bulunmamaktadır. Çünkü fiyatı belirleyen en önemli nokta, risktir. Kişinin sağlık konusundaki riski ne kadar fazlaysa, fiyatta o kadar yüksek çıkabilmektedir. Kısacası fiyatları etkileyen bazı noktaların olduğunu söylememiz gerekiyor. TSS’de fiyat hesaplaması biraz farklıdır. Fiyatlar genel olarak şu kriterlere bağlı olarak hesaplanabilmektedir.

  • Fiyatlar hesaplanırken, kişinin doğum günü gün ay yıl şeklinde hesaplanmaktadır. Kişinin yaşı ne kadar büyükse, çıkacak olan fiyat o kadar yüksek olacaktır.
  • Kişinin sağlık geçmişine bakılmaktadır. Eğer hastaneye çok giden bir kişi ise fiyatta ona göre artacaktır.
  • Ödemeler kredi kartı ile yapılmaktadır. Kişilere istenildiği gibi taksit uygulaması da yapılabilmektedir. Ödemelerin miktarı ve tarihi, poliçede belirtildiği şekilde yapılmalıdır.

Bu sebeple TSS ücretleri hakkında sabit bir fiyattan bahsetmek çok mümkün ve doğru olmayacaktır. Ancak fiyatlar ve ödeme şekilleri, kişilerin ekonomik durumlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bizler de Ata Brokerlik olarak pek çok konuda sizlere yardımcı olacağımızı belirtmek istiyoruz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları

Tamamlayıcı sağlık sigortası içerisinde pek çok avantajı bir arada barındırmaktadır. Avantajlarının bu kadar çok olması, aslında günümüzde pek çok kişinin bu sigorta türünü tercih etmesine sebep olmaktadır. Bizler Ata Brokerlik olarak TSS aldığınızda hangi yararlardan ve avantajlardan faydalanabileceğinizi sizlere açıklamak istiyoruz. TSS’nin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Özel sigorta yaptırmak, biraz daha pahalı olabilmektedir. Ancak TSS, hemen hemen her bütçeye hitap etmektedir. Bu şekilde daha uygun fiyata daha kaliteli sağlık hizmeti temin edebilirsiniz.
  • Sağlığı bozulan bir kişi, ciddi anlamda demorilize olmaktadır. Bu noktada bir de hastane masrafları devreye girdiği zaman, tedavi süresi bile uzayabilmektedir. Ancak tercih edeceğiniz TSS sayesinde, moraliniz bütçeniz ya da hastane masrafları yüzünden bozulmayacak. Çünkü Ata Brokerlik, bu alanda alabileceğiniz en kaliteli ve kapsamlı TSS hizmetini sizlere sunacak.
  • TSS’den normal vatandaş olarak faydalanabileceğiniz gibi işveren olarak da faydalanabilirsiniz. İşveren olarak TSS’den yararlandığınız durumda, gelir verisi indiriminden de yararlanabileceğinizin altını çizmek istiyoruz.

Görüldüğü gibi TSS’nin çok fazla faydası bulunmaktadır. Sizler de en uygun fiyatlardan bu sigorta türünden yararlanmak istiyorsanız, Ata Brokerlik olarak bizlerden destek alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı Kimler Yaptırabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasından yararlanabilmek için bazı şartları taşıyabilmek gerekiyor. Bu şartları taşımayan kişiler ne yazık ki sağlık sigortasından yararlanamaz. Sağlık sigortasındaki en temel amaç, adı üstünde, kişilerin sağlık konusundaki ihtiyaçlarını tamamlamak. Bizler de bu noktada TSS’den yararlanabilmek için taşımanız greken şartları belirtmek istiyoruz:

  • TC vatandaşı olmak
  • SGK aktifliğinin olması
  • 0 ila 80 yaş aralığında olmak. 80 yaşta bu kapsam dahilinde olmaktadır.

Bireyler 0 ve 80 yaş da dahil olmak üzere bu sigorta kapsamından sorunsuz bir şekilde yararlanabilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere hem ayakta hem de yatarak tedavi türleri karşılanabilmektedir.

Aynı zamanda emekli olan kişiler de bu sigorta kapsamından yararlanabilmektedir. Kişiler bu soruyu çok fazla sormaktadır. TSS kapsamında çalışan ya da emekli ayrımı yapılmaksınız, herkes bu sigortadan faydalanabilmektedir. Kişinin bir rahatsızlığı olsun ya da olmasın TSS yaptırabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz kriterlere uyan herkes TSS kapsamında hem ayakta hem de yatarak tedavi alabilir. Kişinin SGK’sı aktif olduğu sürece bu sigortadan yararlanmaya devam eder.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı Kimler Yaptıramaz?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yukarıdaki belirttiğimiz bütün şartları karşılayanlar için geçerlidir. Eğer yaş şartını karşılamıyorsanız, bu sigorta kapsamından yararlanamayabilirsiniz.

Sigorta yaptırdığınızda, poliçe tarihi esas alınmaktadır. Sigortanızı hangi gün başlattıysanız, daha doğrusu poliçeniz hangi tarih kesildiyse, o tarihten itibaren 1 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, sigortanızı (poliçenizi) 01.01.2020 tarihinde yaptırdınız. Sigortanız tam 1 yıl sonra saat 12.00’de dolmuş olacaktır. Yani 01.01.2021 tarihi saat 12.00’ye (Öğlen) kullanabilirsiniz. Aksi durumda, sigortanızı yenilemeniz gerekecektir.

Sigorta Şirketlerinin Uygulamaları

Sigorta primleri konusunda sigorta şirketlerinin uygulamaları farklıdır. Çünkü her ne kadar SGK tarafından hizmetin belli bir miktarı karşılanıyor olsa da, asıl olarak sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastanenin ücret tarifesi prim miktarını belirler. SGK hangi özel hastane olursa olsun, aynı miktarda ödeme yapar. Bu durumda aradaki fark, özel hastanenin fiyatlarına göre belirlenir. Bu fark aynı zamanda primlerin de ne kadar olacağını belirler. Bu bakımdan hangi sigorta şirketinin hangi özel hastane ve sağlık kurumu ile anlaşmalı olduğu konusunda sigortacınızdan detaylı bilgi almanız gerekir. Özellikle tercih ettiğiniz bir özel sağlık kurumu var ise hangi sigorta şirketleri ile anlaşması olduğunu ve SGK ile anlaşmasının olup olmadığını telefon ile öğrendikten sonra, tamamlayıcı sağlık sigortanızı hangi sigorta şirketinden alacağınıza karar verebilirsiniz. Bunların arasından sizin için en uygun poliçeyi belirlemek konusunda sigortacınız size gerekli açıklamayı yapacaktır.

Sigorta primleri hakkında detaylı bilgi almak, hangi sigorta şirketinin poliçesinin ne kadar prim ödemesi gerektirdiğini öğrenmek ve ödeme koşullarını sormak için günün her saati bizimle iletişime geçebilirsiniz. 25’den fazla sigorta şirketinin A acentesi olarak çok sayıda sağlık sigortası seçeneği arasından sizin için en doğru poliçeyi bulmak konusunda iddialıyız. Uzun yıllardır sigorta sektörünün öncüsü olan ve bir marka haline gelen firmamız, özel sigortacılık konusundaki uzmanlığı ve deneyimi ile tamamlayıcı sağlık sigortaları konusunda da yanınızda olmaya devam edecektir.

Sigortalardaki Güvence

Sigorta için temel kriter kişinin SGK’lı olması ve SGK’sının aktif olmasıdır. SGK tarafından karşılanan her türlü sağlık hizmetinin dahil edilebildiği tamamlayıcı özel sağlık sigortası ile verilen güvence, özel hastanelerden daha konforlu ve kaliteli sağlık hizmetinin herhangi bir fark ödenmeden alınmasını sağlar.

Son yılların en popüler ve fazla üretim yapılan özel sigortası olan sigorta, ücretli çalışanların da en çok tercih ettiği sağlık poliçesidir. Özel sağlık sigortası sahiplerinin dahi SGK’lı olmaları halinde yaptırdıkları tamamlayıcı özel sağlık sigortası, sağladığı avantajlar ve ekonomik primleri sayesinde özel sağlık sigortaları konusunda yeni bir anlayış getirmiştir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kullanımı

Aslında sağlık hizmetleriniz açısından modern bir tercih olan tamamlayıcı sağlık sigortası Hollanda, Almanya, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin çoğunda yıllardır uygulanıyor. Bizde de bu uygulamanın başlatılmış olması da her ne kadar geç gelse de faydalıdır. Artık bu sigortada özel hastaneler ile fark ücretlerinizi sigorta şirketinizden talep edebiliyorsunuz. Önceden ise devlete ait hastanede özel yatak ücreti alınıyordu. Şimdi bu ücretlendirme de sigortaya yansıtılıyor. Kısaca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmeyen veya Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilemeyen sağlık hizmetleri tamamlayıcı ya da destekleyici sigorta ile karşılanabiliyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasında tereddüt duyulan başka noktalar olursa inceleyebilirsiniz.

Ücret Neye Göre Belirlenmektedir?

Ücretler konusunda baz alınan bir diğer husus ta, SGK ve özel hastanelerin her yıl yenilediği ücret tarifeleridir. Özel hastaneler SGK’nın ödeme yaptığı rakama göre hizmet bedeli belirler. Sigorta şirketleri de anlaşma yaptıkları özel sağlık kurumlarının ücret tarifelerine göre teminat limitlerini ve prim miktarlarını oluştururlar. Çünkü özel hastane SGK’nın ödeyeceğini taahhüt ettiği miktarın üzerindeki kısmı hastadan talep eder. Bu farkın miktarı da sigortanın teminatlarını ve primlerini belirlemektedir.

Özetle ücretler konusunda net ve kesin bir rakamdan bahsetmek imkansızdır. Ücretler birden fazla değişkene göre hesaplanmakta ve prim ödemeleri de buna göre belirlenmektedir. Ancak sigorta primlerinin çok ekonomik ve ücretli çalışan herkes tarafından bütçesine külfet oluşturmayacak şekilde rahatlıkla ödenebilen miktarlar olduğunu da unutmamak gerekir.

Özel Hastanelerde Tedavi Mümkün Mü?

Ülkemizde sayıları hızla artan özel hastaneler ve sağlık kurumlarının bir kısmı özel sigortalar ve devlet ile anlaşmalıdır. Bu anlaşma kapsamında, SGK’lı olan ancak bireysel sağlık sigortası yaptırmak istemeyen veya özel sağlık sigortası primlerini ödeyecek ekonomik gücü olmayan kişilerin, çok daha küçük primlerle özel hastanelerden sağlık hizmeti alması mümkün olmaktadır.

Sigortası olan kişiler özel sağlık kurumlarına başvurdukları zaman, herhangi bir ücret ödemeden SGK ve poliçe kapsamında kalan tüm sağlık ücretlerini herhangi bir ücret veya fark ödemeden alabilirler. Özel hastane hizmet bedelinin bir kısmını SGK’dan, kalan kısmını ise özel sigortadan tahsil etmektedir. Özel sağlık sigortaları gibi kişinin yaşına, mevcut hastalıklarına ve risklerine göre primlendirilir.

SGK Şartı

Tamamlayıcı sağlık sigortası, 0 ila 80 yaş aralığında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, tüm SGK’lılar için yapılmaktadır. Sigortadan faydalanmak için kişinin SGK ile anlaşmalı özel bir hastaneye gitmesi yeterlidir. Ayrıca hastanenin sigorta şirketi ile de anlaşması olması gerekir. Bunun yanında tedavi gerektiren hastalığın poliçeden önce ortaya çıkmamış olması gerekir. Ancak ek teminatlar ile poliçe yapılmadan önceki hastalıkların da sigorta kapsamına alınması mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi hastanelerden yararlanabilirim?

SGK’lı ve mevcut şirket ile anlaşması olan özel hastanelerden yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kaç yaşa kadar yapılabiliyor?

0-80 yaş arası olmak üzere tamamlayıcı sağlık sigortası yapılabilmektedir.

Yurt dışından emekliyim, tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi satın alabilir miyim?

Türkiye sınırları içerisinde aktif bir SGK’nız bulunuyorsa yararlanabilirsiniz.

BAĞKUR emeklisiyim, tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilir miyim?

BAĞKUR, emekli sandığı, SSK kurumları SGK altında birleştiği için evet yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesini kendim için yaptırınca eş ve çocuklarım da faydalanabilir mi?

Poliçeler her bir kişi için ayrı teminat sunduğundan dolayı tüm kişilerin sigortalanması gerekmektedir. Aile olarak poliçe satın alındığında aile indiriminden faydalanabilmektesiniz.

Mevcutta tanısı konmuş rahatsızlıklarım var, yararlanabilir miyim?

Poliçesi var olan rahatsızları karşılamaz. Karşılaması için “sadece sağlığınız bizde tamamlayıcı” ürününü satın alabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile hangi hizmetlerden yararlanabilirim?

Yatarak tedaviler (ameliyat, dahili ve cerrahi yatışlar, yoğun bakım, kemoterapi radyoterapi, diyaliz ambulans (Sigorta özel şartları bekleme süresi dahilinde) ayakta tedavi, doktor muayenesi, ileri tanı yöntemleri (USG, röntgen fizik tedavi vb.) işlemlerinden yararlanabilirsiniz.

Check-up ya da diş paketinde tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilir miyim?

Evet, yararlanabilirsiniz.

Hastanelere gittiğimde herhangi bir fark ücreti öder miyim?

Yalnızca 15 TL katılım ücreti alınmaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında poliçe süresi ne kadardır?

Poliçe geçerlilik süresi poliçe başlangıcından itibaren 1 yıldır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS)