Gezi teknesi, yakın sahiller arasında ve iç sularda tatil ve gezi amaçlı sefer yapan teknedir ve bu teknelerde gezi teknesi sigortası yapılmalıdır. Bu sigorta, tekne sigortası yapan tüm sigorta şirketleri tarafından sağlanmaktadır. Denizde sigorta zorunludur ve tüm risklerin tek bir poliçede olması gereklidir. 12 ve üzeri yolcu taşıyan gezi teknelerinde yolcu sigortasını zorunludur. 12’nin altında yolcu taşıyan teknelerde şimdilik yolcu sigortası zorunluluğu bulunmamaktadır ancak bunun da yapılması tavsiye edilmektedir.

Yetkililer, denizdeki tüm teknelerin sigortalı olmasını beklemektedir. Gezi teknesi sahipleri büyük risk taşımaktadır. Herhangi bir kaza sırasında can kaybı olması durumunda tekne sahibinin bu tazminatı ödeme şansı olmamaktadır. Tekne sahiplerinin sigorta primlerini yüksek bulması nedeniyle genellikle sigorta konusuna sıcak bakmamaktadır ancak tüm riskler, bu sigorta kapsamında değerlendirilmektedir ve olumsuz bir durum meydana geldiğinde sigorta şirketi tazminatı ödemektedir.

Gezi Teknesi Sigortası Hizmeti

Gezi teknesi sigortası yapılacağı zaman sigorta şirketinin mali yapısının incelenmesinde yarar vardır. Ancak bu incelemelerin kısa zaman içinde tamamlanması mümkün değildir. Şirketimiz, sigortalı adına sigorta kuruluşlarının mali yapısını incelemekte, tekne sahibini en güçlü yapıya sahip olan sigorta şirketine yönlendirmektedir. Sigorta şirketinin geniş ağı olmalıdır. Ayrıca konusunda uzman olan avukat kadrosuna sahip olması da herhangi bir risk karşısında sigortalının hukukunu koruyabilecek bir avantajdır.

gezi-teknesi-sigortasi-hizmeti

Hasar uzmanı ve hasar yönetim ağının olduğu sigorta şirketlerinden poliçe alınması, sigortalının yararınadır. Şirketimiz, bütün bu avantajları sunan sigorta şirketlerinden poliçe alınmasını sağlamaktadır. Bazı sigorta şirketlerinin, sanat eserlerini, geçici barınma yeri ve yat kira giderlerini, dıştan takma motorları, ilave yaşam giderlerini, römorkları, enkaz kaldırma çalışmalarını, arama ve kurtarma faaliyetlerini teminat altına aldığı, ayrıca mürettebat ferdi kaza ve işveren sorumluluk teminatını da sunduğu bilinmektedir. Gezi teknesi sigortasında bu teminatların olup olmadığı incelenmelidir.

Gezi teknesinin sigorta işlemleri, özel kullanım amaçlı gezi teknesi sahipleri tarafından yapılmaktadır. Bu sigorta kapsamında makine hasarları, savaş ve grev, kişisel eşyalar, çekme kurtarma masrafları, fiziksel hasarlar, çevre kirliliği gibi durumlar teminat altına alınmaktadır. Geniş kapsamlı gezi teknesi sigortası ile ilgili şirketimizin müşteri hizmetleri birimi ile irtibata geçilebilmektedir.

Gezi Teknesi Sigortası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir