Kasko ile araç sigortası birbiri ile çok fazla karıştırılmaktadır. Ancak araç sigortası ile kasko sigortasının birbiri ile çok farklı olacağını söylememiz gerekiyor. Çünkü araç sigortası zorunlu iken, kasko sigortası zorunlu olmayan tamamen ihtiyaca ve isteğe bağlı olarak gerçekleşen bir hizmet türüdür.

Kasko, araçlar için yapılan sigorta türleri arasında bulunmaktadır. Araçtaki karşı tarafın hasarından ziyade kişinin kendi aracındaki hasarı karşılamaktadır. Bu sebeple kasko sigortaları biraz daha fazla fiyat çıkmaktadır. Araçta kasko sigortasının olmasındaki en temel amaç, aracın sahibini ve aracı teminat altına almaktır.

Aslında kasko sigortası ile normal trafik sigortasının karşılaştırılması yapıldığında kasko sigortasının biraz daha fazla olacağını söylememiz gerekiyor. Çünkü kasko sigortası zorunlu olmayan sigorta türleri arasında bulunmaktadır. Kaza meydana geldiği zaman büyük maliyetlere katlanmaktan ziyade, kasko ile ufak miktarlarla aracınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Kasko Nedir?

Kasko kelimesini kısaca şu şekilde açıklayabiliriz: aracınızın kaza geçirdiği ya da hasar aldığı bir durumda, bütçenizi ve sizi teminat altına alabilmektedir. Trafik sigortasından çok farklıdır. Çünkü zorunlu değildir. Tamamen araç sahiplerinin isteğine göre yapılabilmektedir. Bu durumda fiyatlar da zorunlu sigortaya göre biraz daha yüksek olabilmektedir. Çünkü içerisinde pek çok ek teminatlar bulunabilmektedir.

Yaptırmış olduğunuz kasko sigortasının süresi tam 1 yıldır. Yani 365 gün boyunca bu kasko sigortasından yararlanabilirsiniz. Ancak yaptırdığınız kasko sigortasını belirli bir süre sonrası isteğinize göre bozdurabilir, kalan tutarınızı geri iade alabilirsiniz.

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Kasko hizmetinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Aslında sizler de bütçenize göre bu kasko türlerinden yararlanabilirsiniz. Ata Brokerlik olarak verilen kasko türlerini şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Dar Kasko: Dar kasko, aslında adından da anlaşılabileceği gibi, içeriği dar olan bir sigorta türüdür. Fiyat bakımından en uygun sigorta türü olduğunu söyleyebiliriz. Ana teminatlarının hepsi bulunmaz, sadece bir kısmı bulunuyor.
 • Kasko: Bütün ana teminatları içerisinde barındırmaktadır.
 • Genişletilmiş Kasko: Genişletilmiş kasko da adından da anlaşabileceği gibi ana olarak bütün standartları içerisinde barındırmaktadır. Dilerseniz ek teminatları da bu sigorta kapsamı içerisine ekleyebilirsiniz.
 • Tam Kasko: Tam kasko da, ana olan bütün sigorta teminatlarını içerisinde alabileceği gibi ek teminatların da hepsini poliçe içerisine ekletebilmektedir.

Yukarıda belirtilen hangi kasko türlerini alırsanız alın, aracınızı ve kendinizi koruma altına alacaksınız. 2013 yılında çıkartılan bir kanuna göre kasko çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Bu durumda vatandaşlar hem ihtiyaçlarına hem de bütçelerine göre kasko türleri arasından istediklerini tercih edebiliyor.

Kasko Ne İşe Yarar ve Neleri Kapsar?

Kasko içerisinde pek çok teminatı kapsamaktadır. Bizler de Ata Brokerlik olarak kaskonun hangi teminatları içerisinde barındırdığını açıklamak istiyoruz. Kasko sigortası içerisinde hem ana teminat hem de ek teminatlar barındırmaktadır. Bir kasko sigortası yaptırmadan önce, bu noktada firmaların sizlere hangi teminatları sunduğunu araştırmanız gerekmektedir. Ancak her durumda en geniş teminatları veren Ata Brokerlik firması olacaktır. Genel olarak verilebilecek teminatlar şu şekildedir:

 • Enflasyon Teminatı
 • Deprem Teminatı
 • Yanardağ Teminatı
 • Sel Teminatı
 • Su Baskını Teminatı
 • Ferdi Kaza Teminatı
 • İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı
 • Hukuksal Yardım Teminatı
 • Ferdi Kaza Deprem Teminatı
 • Hasar İkame Teminatı
 • Kilit Sistemi Teminatı
 • Alevsiz Yangın Teminatı
 • Yurtdışı Teminatı

Görüldüğü gibi kaskonun pek çok teminatı bulunmaktadır. Bu teminatlar sayesinde hem kendiniz hem de aracınızı güvence altına alabilirsiniz. Teminatlar hakkında ayrıntılı bilgi için ekip arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Kasko Fiyatları Ne Kadar?

Bizler Ata Brokerlik olarak araçlarınızın kasko işlemlerini gerçekleştirdiğimizi belirtmek istiyoruz. Ancak kasko fiyatları için net bir miktar yoktur. Kaskonun fiyatını, aracın durumu ve geçirmiş olduğu kazalar belirtmektedir. Ancak her haluklarda, firmamızın iletişimde olduğu 20’den fazla firma sayesinde uygun fiyatlarda kasko yaptırabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Kaskonuzun fiyatını belirlerken, dilerseniz ek teminatlardan da yararlanabilirsiniz. Firmamızla iletişime geçerek kasko hakkında merak edilen pek çok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Araç Kasko Değer Listesi

Kasko değer listesi de bu hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcılar tarafından çok fazla araştırılmaktadır. Kasko değer sorgulaması yaparak, aracınızın değerini öğrenebilirsiniz. Firmamız aracılığıyla da bu hizmeti alabileceğinizin altını çizmek istiyoruz. 2020 yılı için belirlenen araç değer listesi aslında TSRB tarafından hazırlanmaktadır.

Buradaki en temel amaç, aracınızın durumunu anlamak. Aracın modeli ne kadar eski olursa, o kadar kasko bedeli yüksek çıkacaktır. Kasko değer hesaplaması sayesinde aracınızın değerini öğrenebileceksiniz.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Kasko sigortası ile trafik sigortası arasında bir takım farkların olduğunu belirtebiliriz. Çünkü trafik sigortası, bütün araç sahipleri için zorunlu olan bir sigorta türüdür. Mutlaka her araç sahibinin bu sigortayı yaptırması gerekmektedir. Eğer aracınızın trafik sigortasını yaptırmazsanız, ne yazık ki muayeneden geçemediğiniz için, trafiğe çıkışınız da yasaklanacaktır. Ancak burada karşımıza çıkan kasko sigortası bir zorunluluktan ziyade bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sigorta türlerinin en temel farklı arasında zorunluluk durumu bulunmaktadır.

Bunun dışında normal bir trafik sigortası, meydana gelen bir kazada karşı tarafın hasarını karşılarken, kasko sigortası, kaza durumunda araç sahibini güvence altına almaktadır. Kişiye özel olarak yapıldığı ve zorunlu olmadığı için bu durumda fiyatların biraz daha yüksek çıktığını belirtebiliriz. Kasko primleri normal trafik sigortası primlerinden daha pahalıdır.

Zorunlu olan trafik sigortası, teminat olarak yaralanma ve vefat gibi belirli durumları karşılamaktadır. Ancak kasko sigortaları, farklı teminatları da isteğe göre içerisinde barındırdığı için biraz daha pahalı olabilmektedir. Bizler de bu noktada Ata Brokerlik olarak sizlere verdiğimiz kasko sigortası hizmetinden memnun kalacağınızı garanti etmek istiyoruz.

Neden Kasko Yaptırmalıyız?

Kasko ile ilgili genellikle, zaten zorunlu olarak yaptırdığım bir sigorta var, neden kasko sigortası yaptırmam gerek gibi sorular sorulmaktadır. Bizler Ata Brokerlik olarak neden kasko sigortasından yararlanmanız gerektiğini sizlere açıklamak istiyoruz. Sizler de bildiği gibi kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta türü olduğu için çok önemsenmemektedir. Ancak kasko sigortasının da kendi çapında pek çok yararı bulunmaktadır. Bizler de bunun bilincinde olarak neden kasko yaptırmanız gerektiğini sizlere sıralamak istiyoruz:

 1. Kasko sigortası yaptırdığınız zaman sadece kaza risklerini koruma altına almış olmayacaksınız. Aynı zamanda başınıza gelebilecek hırsızlık gibi kötü olayları da teminat altına almış olacaksınız.
 2. Aracınız sel felaketinde büyük bir zarar uğradı. Peki, bu durumda ne yapacaksınız? Eğer aracınızın kaskosu yoksa yapabileceğiniz çok fazla bir şey olmayacaktır.
 3. Aracınızın parçasını değiştirmek istiyorsanız, ek ücret ödemeden kasko sigortası sayesinde daha uygun fiyatlarda bu hizmetten yararlanabilirsiniz
 4. Birikimlerinizi de garanti altına alabilirsiniz. Aracınız bir kazaya karışırsa, maddiyatınızı koruma altına alabilir, aracınızın başına ne gelirse gelsin kasko ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz.
 5. Hukuksal olarak da aracınızı teminat altına alabilirsiniz.
 6. Terör vb. olaylar karşısında da ayrıca endişelenmenize gerek kalmayacak. Çünkü Ata Brokerlik firması, pek çok konuya karşı sizleri koruma altına alacaktır.
 7. Çeşitli meslek indirimlerinden de faydalanabilirsiniz.

Kasko