Motosiklet sigortası hakkında tüm detaylar Ata Brokerlik’te… Zorunlu trafik sigortası kullanımı motosiklet kullanıcıları için hayli büyük önem arz etmektedir. Otomobil ve kamyonet cinsi araçların ardından ölümcül ve yaralanma içeren en çok kazanın diğerinin de motosiklet kazalarının olduğunu gösteren istatistiksel bilgiler de bunu doğrular niteliktedir. Bu nedenlere bağlı olarak motosiklet sigortası kullanıcıyı ve karşı tarafı güvence altına alması açısından önemlidir.

Ancak yapılan araştırmalar yine bunun tersini göstermekte ve sigorta içerisinde en az sigortalanma oranı motosikletlerde görülmektedir. Keyfi eğlenceye dönüştürürken kendinizi ve karşı tarafı güvenceye almanın en önemli yollarından birisi olan motosiklet sigortası hayata ve eğlenceye güven getirmenin esasıdır.

Neden Motosiklet Sigortası Yaptırmalıyım?

Sigorta kişiye olası tüm aksaklıklarda ve kaza zamanlarında teminat ve güvence sağlamaktadır. Sigortanızın olmaması halinde zorunlu trafik sigortasının sağladığı kısıtlı imkanlar sonucunda kötü sürprizler yaşayabilirsiniz. Şayet motosiklet sigortası yaptırırsanız bu kötü sürprizlerle karşılaşmaz daha geniş kapsamlı ayrıcalıklara kavuşabilirsiniz.

Kendini ve geleceğini sağlama almak olarak da tabir edilebilecek sigorta ile ölümcül yaralamalı kazalarda bile maddi ve manevi imkanlardan yararlanabilirsiniz. Bana olmaz demeyin; olmaz her zaman olabilir anlayışıyla yola çıkarak motosiklet sigortası kapsamında sürüşünüzü güvenle tamamlayın.

Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamı Nedir?

Ülkemizde bulunan tüm motorlu taşıtların zorunlu sigortası üçüncü kişileri kapsamaktadır. Parasal olarak da zarar olarak da üçüncü kişileri kapsama altına aldığından kapsam ve teminatı da devlet tarafından belirlenmektedir. Yani tüm sigorta şirketlerinin zorunlu trafik sigortası kapsamı birdir.

Bu durumda motosiklet sigortası hangi sigorta şirketinden yapılmış pek bir önem ifade etmemektedir. Ancak birinci ve ikinci şahıslar söz konusu olduğunda ortaya kasko zorunluluğu çıkmaktadır. Ki burada en önemli olan ve hesaba katılmayan masraflarda kasko ile karşılanmaktadır. Sürüş sırasında istenmeyen elde olmayan sebeplerle oluşabilecek maddi manevi hasarlarda ise sürücü yalnız kalmaktadır. Bunun önüne geçmenin en kolay ve etkili yolu da motosiklet sigortası yaptırmaktan geçmektedir. Kaza anında kendinizi yalnız hissetmemeniz sigorta şirketinin yanınızda olması en azından ilerleyen süreçlerde başınıza gelecekleri düşünmenin önüne geçecektir.

Motosiklet Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Sigorta hesaplamaları araçlara türlerine yıllarına geçmiş yıllardaki hasar kayıtlarına göre değişiklik göstermektedir. Yine de fiyatlarda bunların yanı sıra en önemli unsur sigorta şirketinin motosiklet sigortası fiyatlandırmasıdır. Ki bunu da kolaylıkla öğrenebilir fiyatlandırmalar hakkında anında kolaylıkla bilgilendirme sahibi olabilirsiniz. Değişik firmalardan alacağınız fiyatlandırmalarla sigortanızı güvenilir bir sigorta şirketine yaptırabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise sözleşme şartlarıdır. Bu konu hakkında detaylı ve gerekli bilgiyi aldıktan sonra hangi firma ile çalışacağınıza rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Motosiklet Sigortası Yaptırmasam Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası kapsamında sigorta yaptırmamak tüm araçlarda olduğu gibi ciddi yaptırımlara sahiptir. Her yıl değişen ceza oranı ödenmedikçe katlanarak çoğalan bir çileye dönüşmektedir. Bu cezanın ise trafikten men etmeye kadar giden sonuçları olabilmektedir. Bu durumda da otoparka çekilen motosikletin oradan çıkarılması gibi pek çok ekstra külfet karşımıza çıkmaktadır. Tüm bunlarla uğraşmadan güvence ile yola çıkmak her insanın yaşam hakkıdır. Bu hakkı kendi elinizden de karşı tarafın elinden de almayın.

Motosiklet Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Var Mı?

Tabi ki her motorlu araç gibi motosiklet kullanıcılarına da yıl boyu hasarsız bir yıl geçirmeleri halinde bir sonraki yıl kasko poliçe fiyatları indirime girmektedir. Bu de yapılan motosiklet sigortası için avantaja dönüşmektedir. Kaza yapılmaması halinde alınacak indirimlerle yine yıllarınızı güvence altına alarak güvenli sürüşler gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Firmalar Yapmaktadır?

Araştırmalara göre her sigorta şirketi motosiklet sigortası yapmamaktadır. Firma kriterlerine göre belirlenen motosikletlere sigorta yapmayı tercih eden kuruluşlarda bulunmaktadır. Hal böyle olunca motosiklet kullanıcısı sigorta yaptırırken çıkan yüksek fiyatlar ve uğraşılardan dolayı sigortadan vazgeçiyor. Fiyat kıyaslaması ile sigortadan vazgeçmek kullanıcı için en büyük hatalardan bir tanesidir. Hem kaza riskinin fazla olması hem de olası kaza halinde bedeni yaralanmaların fazlalığı nedeniyle fiyatlar şaşırtıcı olsa bile bu kişinin kendisinden önemli olmamalıdır. Unutmamak gerekir ki sigorta şirketleri belirli riskleri hesap ederek fiyatlandırma yapmaktadır. Bu da riskin ne kadar fazla olduğunun bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sigorta Kapsamı Nelerden Oluşur?

Sigorta poliçelerine göre değişiklik arz eder. Ancak temel olarak belirlenen bazı noktalar vardır ki şöyledir;

  • Park yahut hareket halinde meydana gelebilecek hasarlar
  • Çalınma veya yanma

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada değişiklik gösteren ise bazı şirketlerin kapalı garaj şartı istemesi olabilmektedir. Tüm bu konularda net ve detaylı bilgiyi yine şirketlerin sözleşmelerinden ve müşteri temsilcilerinden rahatlıkla edinebilirsiniz. Bu araştırma sigorta yapılırken sizi vazgeçmeye itmesin. Sonucunda hayatınıza dair önemli bir güveni sağlamış olacağınız düşünüldüğünde bu araştırma yorucu olmaktan çıkacaktır.

Motosiklet Sigortasını Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaza riskinin otomobillerden daha fazla olduğunu göz önünde bulunduran bazı şirketler yapmamayı tercih ediyorlar. Günümüzde motor kullanımının hayli artış göstermesi firmaların motosiklet kullanımına özel ürünler geliştirmelerini sağlıyor. Bu sayede de pek çok firma özel ürünler sayesinde sigortayı kapsama almış bulunuyor.

Motosiklet Sigortası