Güneş enerjisi santralleri sigortası genel olarak GES sigortası olarak da ifade edilmektedir. Sizlerin de bildiği gibi artık teknoloji çağı içerisindeyiz. Bu çağın gereklilerinden biri de teknoloji. Şirketler çalışmalarının büyük bir kısmını teknoloji üzerinden yürütmeye devam ediyor. Bu durumda eğer sigortasız bir şekilde çalışılırsa, üçüncü kişilere verilen zararların önü alınmaz.

Son dönemde dünyanın en büyük sorunları arasında enerji üretimi ve tüketim alışkanlıklarından kaynaklı olan küresel ısınma sorunudur. Aslında iklim sorunu olarak da ifade edilmektedir. Enerji kaynakları bu şekilde doğru kullanılmamaya devam ettiği sürece sonuçlar her geçen gün daha da artmakta ve geri dönülemez sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Güneş enerjisi, yenilenebilir enerji kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Enerji kaynakları arasında son derece önemli bir yere sahip olan bu enerji türünün tüketimi her geçen gün artmaktadır. Bu da ülkemizde güneş enerji sektörüne yapılan yatırımların artmasına yardımcı olmaktadır. Bizler Ata Brokerlik olarak, uzun yıllar boyunca kullanılabilecek ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında bulunan enerji sektörünü destekleyerek, güneş enerjisi santralleri sigortası paketini sunmaktayız. Bu şekilde enerji santrallerini tüm risklere karşı teminat altına almış oluyoruz.

Güneş Enerjisi Sigortası (GES) Hakkında

Güneş Enerji Santralleri Sigortası hakkında şunu ifade edebiliriz ki: Bu sigorta kurulum ve montaj aşamasında da meydana gelebilecek riskleri teminat altına almaktadır. Aslında sigortanın kapsamı ve verdiği riskler son derece geniştir.

 1. İşletmelerin başına gelebilecek yangın, sel, hırsızlık, yıldırım düşmesi, uçak çarpması ve uçaktan parça düşmesi gibi durumlar da teminat altına alınmaktadır.
 2. Yukarıda belirtilen durumlar meydana geldiğinde firmalar sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, kar kaybı yaşayacaktır. Kar kaybına karşı da poliçe sayesinde teminat altına alınacaksınız.
 3. İşveren sorumluluk teminatı ve üçüncü şahıs sorumluluk teminatı.
 4. Belirtilen tüm bu riskler ve teminatlar, GES Sigortası içerisinde bulunmaktadır. Genel olarak 3. şahısları ve firmayı korumak adına hazırlanmaktadır.

Güneş Enerjisi Sigortası (GES) Kapsamı

GES Sigortası kapsamında montaj ve işletme dönemi sonrasında verilen sigorta türleri şu şekildedir:

Montaj Döneminde Verilen Sigorta Ürünleri:

 • Nakliyat Sigortası
 • Mesleki Sorumluluk Sigortası
 • Çalışanlar İçin Grup Ferdi Kaza Sigortası
 • Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası
 • İşveren Mali Sorumluluk Sigortası
 • Montaj All Risk Sigortası

İşletme Döneminden Sonra Verilen Sigorta Türleri:

 • Kar Kaybı Sigortası
 • İşveren Mali Mesuliyet Sigortası
 • Şahıs Meli. Mes. Sigortası
 • İşletme Dönemi Sigortası
 • Gelir Kaybı Sigortası

Ata Brokerlik ve GES Sigortası

Sektör içerisinde uzun bir zamandır olan ve faaliyetlerine ara vermeden devam eden Ata Brokerlik sigorta, müşterilerinin memnuniyetlerini sağlamak adına yaklaşık 25 profesyonel sigorta firması ile birlikte çalışmaktadır. Bu da sizlere başta Güneş enerjisi santralleri sigortası olmak üzere çeşitli sigorta türlerinde en uygun primlerde hizmet verdiğimizi göstermektedir.

Vermiş olduğumuz Güneş enerjisi santralleri sigortası kapsamında trafolar, dağıtım ve iletim hatları, PV modüller, elektronik cihazlar, idari binalar, kapalı devre izleme sistemleri gibi pek çok ürünü risklere karşı teminat altına almaktayız. Yapmanız gereken tek şey, bu noktada firmamız ile iletişime geçerek, kendinize en uygun fiyatı veren firma ile iletişime geçmek.

Neden Sigorta Yaptırmalısınız?

Doğal afet, yangın, kötü niyetli hareketler, makine kırılması, elektronik cihazların bozulması gibi durumlar Güneş enerjisi santralleri sigortası ile teminat altına alınmaktadır. Son dönemde sigorta yaptırmanın ne kadar önemli olduğu, firmalar tarafından daha da bilinçli bir düşünce hailine gelmektedir. Elbette sizler çalışmalarınızda dikkatli olabilirsiniz. Fakat ne kadar dikkatli olursanız olun, kendi kontrolünüz dışında meydana gelen risklerin hepsini engelleyemezsiniz. Peki, bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

Meydana gelen ya da gelebilecek olan durumları önceden bilmeniz çok mümkün değil. Bu durumda yapmanız gereken tek şey, sektör ile ilgili bir firmadan sigorta hizmeti almak. Alacağınız bu sigorta hizmeti sayesinde sektör içerisinde kendinizi ve firmanızı koruma altına alabilirsiniz. Sadece küçük primler ödeyerek, büyük zararların altında kalkabilirsiniz.

Yıllık sigortalarla ürünlerinizi, markanızı ve kendinizi teminat altına almak çok kolay. Sigortanın sizlere verdiği teminatlar sayesinde maddi zararlara karşı koruma altına girebilirsiniz. Ancak bazı firmalar, sigorta poliçelerinin verdiği teminatları yetersiz bulmaktadır. Dilerseniz bu poliçe kapsamında ek poliçeler de temin edebilirsiniz. Güneş enerjisi santralleri sigortası içerisinde de sizlere verilen teminatlar dışında ufak ücretler ödeyerek, ek teminatlar alabilirsiniz. Konu ile ilgili ayrncılı bilgi almak için ekip arkadaşlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Genel Teminatlar Nelerdir?

Güneş enerjisi santralleri sigortası yaptırmak isteyen firmalar, bu sigorta firmalarının verdiği genel ve ek teminatları merak etmektedir. Öncelikle belirtebiliriz ki verilen teminatlar genel olarak değişkenlik gösterebilmektedir. İşletme döneminde faaliyet içerisinde olan firmalara karşı Güneş enerjisi santralleri sigortası vererek, onların doğal afet, yangın, sel ve hırsızlılık gibi önceden bilinmesi mümkün olmayan durumlara karşı teminat altına alınması sağlanmaktadır. Kar kayıplarında sizlere vermiş olduğumuz bu teminatlar sayesinde, çalışırken, aklınızda bu tür risklere yer kalmayacak.

Konu ile ilgili yaptığımız araştırmalarla deneyimli ekip arkadaşlarımızla birlikte Güneş enerjisi santralleri sigortası konusunda sizlere hizmet vermeye defam ediyoruz. Verdiğimiz hizmetlerin sektör içerisinde en uygun fiyat seçenekleriyle olduğunun da altını çizmek istiyoruz. Günümüzde bu hizmeti almak isteyenler genel olarak firmaların fiyatlarını ön plana almaktadır. Ancak fiyatlar birlikte verilen teminatları da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Elbette fiyat önemli bir kriterdir. Ancak bu kriterler birlikte poliçe kapsamında sizlere sunulan kriterleri de ön planda tutmanız gerekmektedir. Çünkü bu kriterler sizlerin ihtiyaçlarını karşılamazsa, ne kadar ücret verdiğiniz çok da önemli olmayacaktır. İşletmelerinizi kar ve zarar kayıplarına karşı koruyamadığı sürece, sigorta poliçelerine ödediğiniz fiyat o kadar önemli değil. Ancak Ata Brokerlik olarak sizlere verdiğiniz teminatlarla tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğimizden emin olabilirsiniz. Yine de daha ayrıntılı bilgi almanız adına sizlerle yüz yüze görüşmek isteriz.

Firmaların faaliyetlerinin aksamaması kar marjı için son derece önemlidir. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının bu kadar önemli olduğu bir dönemde. Bizler tüm bu noktaların bilincinde olarak sizlerin profesyonel hizmeti veriyoruz.

Güneş Enerji Santrallerinde Meydana Gelebilecek Hasarlar Nedir?

Güneş Enerji Santrallerinde meydana gelebilecek bir takım hasar kriterleri bulunmaktadır. Hasar çeşitleri arasında

 • Dolu
 • Kar ağırlığı
 • Yangın
 • Fırtına
 • Hortum
 • Yıldırım
 • Kısa devre arızası gibi sorunlar bulunmaktadır.

Santraller için 12 aylık süre boyunca (1 yıllık) yapılan sigorta türüdür. Poliçe olarak yapılan bu sigorta türü yukarıda belirtilen tüm kriterleri ve aynı zaman müşterinin isteğine bağlı olarak ek teminatları içerisinde barındırmaktadır. Bir takım hasarlara karşı teminat altına alınan müşteriler, ihtiyaçlarına ve isteklerine göre poliçesine ek teminatlar ekleyebilmektedir.

Poliçeler, yukarıda belirtilen Mali Mesuliyet, 3. Şahıs Mali Mesuliyet gibi sorumluluk sigortalarıyla da ilişkilendirilebilmektedir.

Poliçede yer alan tarihler içerisinde kendinizi ve firmanızda meydana gelebilecek hasarlar karşı teminat altında olabilirsiniz. Dilerseniz ek teminat ile poliçede ürünlerden kaynaklanan hatalı üretim ve düşük solar radyasyona bağlı gelir kayıpları için performans garantisini de ekletebilirsiniz.

Güneş Enerjisi Santralleri Sigortası