Otopark sorumluluk sigortası mesleki faaliyet alanı otopark ve garaj işletmeciliği olan kişilerin başvurması gereken bir sigorta türüdür. Ata Sigorta Brokerliği olarak uygun ödeme seçenekleriyle işletmelere mesleki sorumluluk sigorta hizmetleri sunuyoruz. Faaliyet alanı otopark işletmesi olan iş kolları için özellikle uzun dönem araç park edilmesi halinde bu araçların güvenliklerini sağlamak ve bu durumu kendi müşterilerine bir güvence olarak gösterecek olan işletmeler bir adım önde olacaktır.

Müşteri memnuniyetinin sağlanması konusunu destekleyecek olan bir unsurdur. Sorumluk sigortası sayesinde işletmelerin müşterilere olan yükümlülükleri hafifler ve müşterilere karşı güvenilir bir hizmet anlayışına sahip olduğunun bir göstergesi olur.

Sorumluluk sigortasının neden gerekli olduğunu daha net anlayabileceğiniz birkaç örneği aşağıda sizlere detaylandırdık ve otopark sorumluluk sigortası hayati bir önem taşıdığının fark edilmesi gerektiğini ayrıca belirtmek isteriz.

Otopark Sorumluluk Sigortasının Gerekli Olduğunu Gösteren Durumlar

Araç kullanmak en usta şoförün bile bir anlık dikkatsizliğinden dolayı ortaya kötü sonuçlar çıkartabilir. Bunun yanında gerek işletme personelinin dikkatsizliğinden gerekse müşteri dikkatsizliğinden doğacak hafif ya da ağır maddi kazalar meydana gelebilir. Örneğin, garaj içerisinde dar bir alanda par işlemini yapmaya çalışan bir müşteri düşünelim ve bu müşteri bir anlık dalgınlığından dolayı hemen yanındaki aracın kaportasını göçertmiş olsun. Bunu hafif çaplı bir kaza olarak algılayalım.

Oluşan bu durumu da işletmeciye söylemediğini varsayalım. Çarpılan araç sahibi bu durumda ilk olarak sorumluluğu otopark ya da garaj işletmesinden bilecektir. Bu ve buna benzer durumlarda otopark sorumluluk sigortası devreye girer. Herhangi bir üçüncü kişiden dolayı meydana gelebilecek olan bir zarar değil de mücbir sebeplerden dolayı meydana gelen ve gene üçüncü kişilerin mallarına gelecek olan maddi hasarlardan örnek verecek olursak, yoğun yağmur yağışı sonrası garaj alanının çatı kısmında oluşacak olan bir göçme durumu ve sonrasında araç üzerine düşen çatı malzemesinin araca verdiği zararda bu örnekler arasına dâhil edilebilir.

Bu ve buna benzer birçok örnek işletme sahiplerine büyük maddi kayıplar yaşatabilir. Bunun en büyük nedeni de pahalı araçların park hizmetlerinin sağlanması olarak gösterilebilir.

Otopark Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsar?

Otoparka bırakılan araçların olası bir durumda oluşabilecek, manevra esnasında ya da giriş ve çıkış esnasında hafif veya büyük hasarlı kazaların teminatı karşılanır. İşletmeler işi şansa bırakmadan otopark sorumluk sigortası paketini incelemelidir. Olası kaza durumlarında müşteriler ile büyük sorunlar yaşamak yerine işletmenizi sigorta altına almak gereklidir. Zorunlu olarak tutulan sorumluluk sigortası için sizlere çözüm sunuyoruz.

Otopark Sorumluluk Sigortası Zorunlu Bir Uygulamadır

Faaliyet alanı garaj ya da otopark olan işletmeler için zorunludur. İş yeri açma esnasında istenen belgeler arasında yer alan otopark sorumluluk sigortası evraklarının gerekli yetkili mercilere beyanı zorunludur.

Geçmiş dönemde iş yeri açılışı yaparken yapılmayan sigortalar içinse güncel olarak beyan edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Aksi durumda işletme sahipleri olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilir. Sorumluluk sigortası yaptırmayan işletmeler yasada belirtilen oranlarda ceza ödemek ile yükümlüdürler. Ata Sigorta Brokerliği’ya başvurarak müşteri temsilciniz ile işletmeniz için en uygun çözümleri değerlendirebilirsiniz.

Hangi Teminatlar Verilir?

İşletmenizde, kendi personelinizden ya da müşterilerinizin yaptığı hatalardan dolayı birçok talihsiz durumla karşılaşabilirsiniz. Hiçbir şekilde başınıza gelmesini istemediğimiz bu durumlar için önlem almak en iyisidir. Elbette ki alınan önlemler bazı çok özel durumlar için yeterli gelmemektedir.

Öngörülemez kazalar içinse sonrasına dair çözüm önerileri düşünmek gerekir. En hafif olanından en ağır kazasına kadar işletmenizi teminat alan çözümler en akılcı yöntemler olacaktır. Kaza sonrası karşılanacak olan teminatlar şu şekildedir;

  • Üçüncü kişilerin sağlığının bozulması,
  • Yaralanma ve kazanın ölümle sonuçlanması.

Üçüncü kişilere ait olan araçlarda meydana gelecek olan maddi hasarlar teminat olarak karşılanır. Bunun dışındaki diğer detaylar için Ata Sigorta Brokerliği çağrı merkezine ulaşarak müşteri temsilciniz ile görüşebilirsiniz.

Otopark Sorumluluk Sigortası Nasıl Yapılır?

Ata Sigorta Brokerliği, işletmelere gerekli olacak bütün bilgileri başvuru esnasında aktaracaktır. Otopark sorumluluk sigortası için hazırlanması gereken evraklar tamamlandıktan sonra ve belirlenecek teminat tutarından sonra işletmeniz artık resmen sigortalı hale gelecektir.

İşletmenin devamlılığı açısından zorunlu tutulan bu sigorta çeşidi, işletme sahiplerini büyük maddi kayıplardan korumaktadır. Böylelikle hem müşteriler hem de işletme sahipleri karşılıklı güven unsuru içerisinde hizmeti tamamlamış olurlar.

Hangi Durumlarda Geçerliliğini Kaybeder?

Otopark Sorumluluk Sigortası işletme sahiplerinin kendi iradeleri dışında gerçekleşen, kasıt olmadan gerçekleşen maddi hasarlı olaylardan dolayı teminat tutarları karşılanır. Bunun dışında bilinç olarak verilen maddi hasarlar sigorta kapsamında sayılmaz. Oluşacak olan maddi hasarlı kazada diğer sigorta çeşitlerinde de olduğu gibi tespit işlemi yapılır.

Görevli expertiz personeli kaza ile ilgili net bir rapor hazırlar ve bu rapor sonucunda hasarın karşılanıp karşılanmayacağı ya da belirli bir yüzdesinin karşılanabileceği yönünde karar verir. Bu karar rapor halinde firmaya sunulur ve takibi süreçte teminat ödemesi gerçekleşir. Sizde en kısa sürede otopark sorumluluk sigortası yaptırın.

Otopark Sorumluluk Sigortası