Yük ve posta sorumluluk sigortası, hava nakil araçları tarafından taşınan mali değerlerin uğrayacağı hasarların karşılanması için yapılan sigortalardır. Sigorta sadece eşyalar ve mali değeri olan yükler için yapılabilir. Havayolu ile yolcu taşımacılığı bu sigorta kapsamında değildir. İşte bu sigorta hakkında tüm detaylar ve merak ettiklerinizin yanıtı…

İthalat veya ihracat yapan firmaların bir kısmı deniz yolu ile bir kısmı da hava yolu ile ticari ürünlerin alım-satımını yaparlar. Bu amaçla taşınmak üzere alınan malların göreceği hasarlar sadece alıcı veya satıcının değil, havayolu taşıma firmasının da sorumluluğunu doğurur. Her ne kadar bu şekilde ortaya çıkan zararlar uluslararası ticaret hukukunun konusu olsa da, tazminat sorumluluğu bakımından yapılan değerlendirme iç hukuk kurallarına göre olacaktır.

Yük ve Posta Sorumluluk Sigortası

Yük ve Posta Sorumluluk Sigortası Kapsamı Nelerdir?

Dünyada hızla artan havayolu taşımacılığı ve hava işletmeciliği, hemen her ülkeye her türlü eşya ve malın uçaklarla taşınmasına imkan sağlamaktadır. Eskiden sadece yolcu taşımacılığı veya askeri amaçla kullanılan havayolu artık her türlü şeyin uluslararası taşınmasına uygun hale gelmiştir.

Sigorta, havacılık sigortaları kategorisinde değerlendirilir. Havayolu taşımacılığı denildiğinde akla hemen yolcu taşımacılığı gelse de, bazı havacılık firmaları sadece yük ve posta taşımacılığı yaparlar. Malların uçağa yüklenmesi anından itibaren görebileceği her türlü hasara karşı yapılarak taşınan emtianın alıcısı ve göndericisi mali zararlara karşı koruma altına alınmış olur.

Uçakla taşıma esnasında taşınan ürünler çeşitli şekillerde zarar görebilir. Türbülans halinde sarsıntıdan dolayı kırılma, patlama, akma, kullanılmaz hale gelme gibi durumlar yaşanabileceği gibi malların uçağın düşmesi veya olağanüstü hava koşullarında farklı şekillerde zarar görmesi mümkündür. Genellikle mali değeri daha yüksek olan eşya ve mallar veya kısa zamanda alıcıya ulaştırılması gereken şeyler havayolu ile taşınırlar.

Havacılık sigortaları, sigorta konusuna ve rizikoya göre farklı teminatlara konu olurlar. Çok çeşitli içerikte düzenlenen havacılık sigortası poliçeleri arasında en önemlilerinden biri de yük ve posta sorumluluk sigortalarıdır. Yük ve posta sorumluluk sigortası hakkında bilgi almak, ana ve ek teminatlarla ilgili sorularınız için hemen Ata Brokerlik ile iletişime geçiniz. Ata Brokerlik, başta bu sigorta olmak üzere birçok sigorta kategorisinde kaliteli ve uzman düzeyinde hizmet sunan sigorta brokerliği şirketlerindendir.

Yük ve Posta Sorumluluk Sigortası