Blog Yazıları

Trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç tarafından yapılması gerekmektedir. Bir zorunluluk olan trafik sigortası, yaptırılmadığı durumlarda bir takım yaptırım ve cezalarla karşılaşmanıza sebep olabilmektedir. Bu sigortayı yaptıracak olan kişiler, internet üzerinden 2021 trafik sigortası fiyatları konusunu araştırmaktadır. Mutlaka her araç sahibinin yatırması gereken bir sigorta türü olan trafik sigortası, aslında zorunlu trafik sigortası olarak da ifade edilmektedir. Pek çok noktayla, kasko sigortasıyla da karıştırılmaktadır. Ancak bizler bu noktada trafik sigortasının başta fiyatları olmak üzere, yararları ve kasko sigortasıyla olan farklarından bahsetmek istiyoruz. Bünyemizde pek çok firma barındırdığımız için Ata Sigorta Brokerliği olarak sizlere en uygun fiyatlardan hizmet vereceğimizin altını çizmek istiyoruz.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik Sigortası‘nın fiyatlarından bahsetmeden önce, bu sigorta türünün ne anlama geldiğini belirtmemiz daha doğru olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tüm araç sahiplerinin bu sigortayı yaptırması gerekmektedir. Bu sigortayı yaptırmayan kişiler için cezalar uygulanmakta olup, araçlar trafikten belirli bir süre men edilmektedir. Aslında bu uygulamanın en temel amacı, trafik kazalarının en aza indirilmesidir. Aynı zamanda meydana gelen hasarların (karşı tarafın) ödenmesine yardımcı olmaktadır.

Trafik sigortasının kasko sigortasından en temel farkı, 3. şahıslarda olan trafik kazalarındaki hasarları karşılamaktadır. Araç sahipleri, kusurlu olsa da masrafları üstlenmek zorunda kalmaz. Çünkü masraflar trafik sigortası tarafından otomatik olarak karşılanmaktadır.

Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik Sigortası Fiyatları, her araç sürücüsü tarafından yakından izlemenkte ve takip edilmektedir. Ancak fiyatların her zaman değişken olduğunu ve net bir fiyat uygulamasının olmadığını ifade edebiliriz. Çünkü fiyatlar aracın durumuna, yaşına, trafiğe çıkıldığı ile kişinin daha önceki kazalarına (varsa) bakılmaktadır. Bu durumlar, kişinin kaza derecesini belirlemekte olup belirli bir fiyat durumu ortaya çıkmaktadır. Sizlere en uygun fiyatı verecek olan firma ile anlaşmanız bütçeniz açısından oldukça doğru bir karar olacaktır. Ancak size en uygun fiyatı veren firma ile nasıl bağlantıya geçeceksiniz? Ya da hangi firmanın size uygun fiyat sunduğunu nerden bileceksiniz? İşte Ata Sigorta Brokerliği tam olarak bu noktada devreye girerek sizlerin en uygun fiyatlardan hizmet almanıza yardımcı olmaktadır.

Trafik Sigortası Fiyatlarını Ne Etkilemektedir?

Fiyatların sigortasını etkileyen pek çok kriterin olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Sigortanın ana teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Buna bağlı olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi sigortanın fiyatları ve ödeme koşulları değişkenlik gösterebilmektedir. Trafik sigortası fiyatlarını etkileyen pek çok noktanın olduğunun altını çizebiliriz. Genel olarak trafik sigortasının fiyatlarını etkileyen kriterler şu şekilde olmaktadır:

  • Aracın yaşı: Aracın yaşı ne kadar büyükse, trafikte arızalanma ya da kaza yapma oranı o kadar yüksek olacaktır. Dolayısıyla aracın yaşı fiyatı arttıran önemli bir unsurdur.
  • Aracın modeli: Aracı modelinden ziyade, aracın parçaları da son derece önemlidir. Kazada hasar alan aracın parçaları ne kadar pahalı olursa, sigorta fiyatı da o kadar yüksek olacaktır.
  • Aracın trafiğe çıkmış olduğu ile de fiyatları etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Trafiğe çıkılan il ne kadar kalabalıksa, kaza olma olasılığı o kadar yüksek olacaktır. Bu da fiyatın yüksek olmasına sebep olacaktır.
  • Poliçe fiyatlarının yenilenme zamanı: Poliçe zamanının geçiren kişilerin sigorta fiyatları daha yüksek çıkacaktır.

Bu sebeple sigorta yenileme zamanı geldiğinde sizlere hatırlatma yapacak olan firmalarla çalışmanız her zaman daha avantajlı olacaktır. Bizler de Ata Sigorta Brokerliği olarak bu noktada trafiğe sigortasızı çıkmamanız için çeşitli çalışmalar yapmaktayız.

Trafik Sigortası hakkında daha fazla bilgi edinmek ve aklınızdaki sorulara yanıt bulmak için hemen https://www.atabrokerlik.com/trafik-sigortasi/ sayfamıza göz atabilir ve Ata Brokerlik kalitesiyle Trafik Sigortası poliçenizi en uygun ve avantajlı fiyatlarla yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir