Blog Yazıları

Araç sahipleri için kasko önemli bir anlam içermektedir. Özellikle yeni ve modelli araçları olanlar için kasko yaptırmak için arayış içine girerler. Kaskoda önemli olan içeriğidir. Hangi alanları kapsadığı araç sahipleri için önem arz eder. Buna göre aracınıza kasko yaptırabilirsiniz. Bilindiği üzere araçlar için trafik sigortası zorunlu olarak bulunuyor. Araç sahibi olan herkes bu sigortayı yaptırmak zorundadır. Kaskoda durum böyle olmayıp isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı hasar gibi durumlarda kaskonuz devreye girerek, sizi olabilecek zararlardan kurtarıyor. Kasko nedir diye biraz daha açıklayacak olursak araçları, karşılaşabileceği her türlü riske karşı güvence altına alan sigortaya kasko denir. Bu riskler nedir genel olarak söyleyecek olursak; trafik kazaları, yanma, çalınma veya çalınmaya teşebbüs edilmedir. Kasko sigortası, zorunlu araç sigortaları gibi her yıl düzenlenir. Sigortalıyı bu süre içinde sigorta kapsamındaki risklere karşı bir yıl boyunca finansal anlamda güvence altına alır. Kasko araç sahiplerinin isteğine bağlı olarak yapılır. Kaskoda ki asıl amaç, karşı araçtaki hasar ile değil sigortalı araçtaki hasar ile ilgilenmektedir. Aracınızda oluşan hasarı poliçede yer alan maddelere göre kısmen veya tamamen karşılar. ATA sigorta ile sizde aracınıza kasko yaptırarak geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz.

Kasko Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Araçlarınız için Kasko Sigortası seçerken dikkate alınan bazı unsurlar vardır bunlar şu şekilde düzenlenmiştir. Aracın markası, modeli, yılı, motor hacmi, plakası, araca sonradan ilave edilen aksesuar ya da cihazlar, ehliyet süreniz, kaza yapıp yapmadığınız ve yaşınız sigorta şirketlerinin sunduğu kasko paketleri gibi faktörler bulunuyor. Seçeceğiniz kasko türüne bağlı olarak bahsettiğimiz faktörler bir araya gelerek kasko sigortası hesaplaması yapılır. Aylık olarak tüm araçların modellerine ve yaşlarına göre değerlerinin belirlendiği araç kasko değeri listesi yayınlanıyor. Sigorta şirketleri, başvurulan aracın ruhsatına bakarak, temel kasko sigorta bedelini tespit ediyorlar. Bundan sonra diğer faktörler ve istediğiniz ek teminatlara göre ödeyeceğiniz prim tutarı belirleniyor. Artık çağımızda teknoloji kullanımının yaygınlaşması, internetin herkesin elinin altında bulunması ve bunun gibi birçok işlemin online yöntemlerle çözülebiliyor olması gibi olumlu etkenler sayesinde araç kasko değer hesaplama işlemleri de kolaylaşmıştır. Kasko değer listesi hazırlanırken Türkiye Sigorta Birliğinin dikkate aldığı bir diğer alan da, internet üzerinden araç satışı yapmakta olan platformlardır. İnternet üzerinden araç satış fiyatlarına kolaylıkla ulaşılabiliyor olması bu platformların dikkate alınıyor olmasında önemli bir etkendir.  Sizlerde ATA sigorta ile iletişime geçerek ekip arkadaşlarımız tarafından aracınıza en uygun kasko fiyatlarını alabilirsiniz.

Kasko Sigortası Avantajları Nelerdir?

Kasko sigortası da birçok sigorta gibi geleceğe yönelik alınmış bir güvence sistemidir. Yani ileride oluşabilecek bir risk durumunda hasarları teminat altına alır. Ancak bir çok sigorta şirketi, kasko poliçelerine dâhil ettikleri daha küçük teminatlarla araçların sürekli korunmasına yönelik önlemler almaktadır. Bu koruma Mini Hasar Hizmetleri adı altında toplanıp araç sahiplerine sunulmaktadır. Mini hasar hizmetlerinin kapsamı ve bir yılda kaç defa yararlanabileceğiniz bu hizmeti alacağınız kuruluş sigorta şirketine göre farklılık gösterse de genel olarak birazdan aşağıda belirteceğim bakımları kapsamaktadır.

  • Boya hasarlı kaporta göçükleri düzeltme
  • Boyasız kaporta göçükleri düzeltme
  • Döşeme tamirleri (Halı, deri, kumaş) gibi yerlerde oluşabilecek yanık, yırtık çizikler
  • Tampon sıyrıkları, anahtar çizikleri, kapı vurukları
  • Her tipte kırıklar ön cam tamiri ve 10 cm’ye kadar oluşacak çatlaklar
  • Göçük, yırtık, kopuk gibi tüm Plastik Tampon tamirleri

Araç Kasko Sigortası hakkında daha fazla bilgi almak ve Ata Sigorta Brokerliği farkıyla en uygun fiyatlardan teklif talebinde bulunmak için hemen https://www.atabrokerlik.com/kasko/ sayfasına göz atabilir ve telefon numaranızı bırakarak aranma talebi oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir