Blog Yazıları

DASK teminatları nelerdir? Bu sorunun cevabını sizler için bu yazımızda derledik. Zorunlu deprem sigortası DASK, deprem ve deprem sonucu oluşan yangın, patlama, tsunami ve yer kayması, infilak gibi felaketlerin sigortalı bina ve bina temellerine direkt olarak etki eden tüm maddi zararları güvence altına alan bir sigorta türüdür. Sizlerde ATA sigorta ile iletişime geçerek ekip arkadaşlarımız tarafından eviniz için en uygun sigorta teklifinizi alabilirsiniz. Zorunlu deprem sigortası; binaların temellerinde, ana duvarlarında, bahçe duvarlarında, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlarında, taban ve tavanlarda, merdivenlerde, istinat duvarlarında, asansörlerinde, sahanlıklarında, koridorlarında, çatılarında, bacalarında ve binanın benzer özellikteki tüm tamamlayıcı bölümlerinde oluşan hasarları karşılamaktadır. Yine depremin sebep olduğu enkaz kaldırma, iş durması ve kar kaybı gibi dolaylı zararlar ile vefat da dâhil olmak üzere tüm bedeni zararlar ve manevi tazminat başvuruları zorunlu deprem sigortası kapsamına girmemektedir.

DASK Teminat Kapsamı Dışında Kalan Durumlar

Zorunlu deprem sigortası, binanızdaki deprem ve deprem kaynaklı oluşabilecek tüm maddi hasarları teminat altına alınmaktayken DASK teminat dışında kalan maddeler de aşağıdaki gibidir; inceleyebilirsiniz.

  • İş Durması
  • Enkaz Kaldırma masrafları
  • Kira mahrumiyeti
  • Tüm taşınır eşya, mal ve benzerleri
  • İş yeri harcamaları
  • Kar kaybı
  • Manevi tazminat başvuruları
  • Depremle alakasız olacak şekilde binanın kendi yapısında önceden bulunan kusurlar

DASK teminat kapsamı dışında kalmaktadır.

Konut Sigortası ile DASK Sigortasının Farkları Nelerdir?

Tıpkı kasko ve zorunlu trafik sigortasında olduğu gibi konut sigortası ve zorunlu deprem sigortası da sık sık karıştırılabiliyor. Peki, büyük bir öneme sahip olan bu iki sigortan türünün aslında ne almana geldiği hangi durumları kapsadığı ve aralarındaki farkları nelerdir? Tüm bu soruların cevabı bu yazımızda bulabilirsiniz. Kasko ve zorunlu trafik sigortasında olduğu gibi konut sigortası ve zorunlu deprem sigortası da sık sık karşılaştırılıyor.

Öncelikle DASK herkes için mecburi olan bir sigorta türüdür. 1999 yılında ülkemizi derinden etkileyen oldukça büyük çaplı can ve mal kaybına neden olan Marmara depremi, bugünkü DASK (Doğal afet Sigortaları Kurumu) ve zorunlu deprem sigortasının temellerini oluşturuyor. Depreme bağlı meydana gelen yangın, tsunami, infilak ve yer kayması gibi durumlara karşı eviniz için maddi güvence sağlayan zorunlu deprem sigortası, yıllık periyotlarla yenilenme koşulunu da beraberinde getiriyor. Konut sigortası isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür. Konut sigortası evinizi yıkılma, kaza, terör ve hırsızlık gibi olayların geneline karşı korumaktadır. Olulaşabilecek zararları poliçe limitleri dâhilinde karşılıyor. Deprem veya doğal afetlerden bağımsız olarak konut sigortası, teminat kapsamında olduğu sürece evinizde oluşabilecek her türlü zararı karşılayabiliyor ve isteğe bağlı olarak yaptırılıyor.

Bunun yanı sıra konut sigortası teminatı esnek olup isteğe göre genişletilebiliyor. Konut sigortasının standart teminatı sigorta şirketlerine göre değişiklik gösteriyor olsa da genellikle evinizi yangınlara karşı korumayı hedeflemektedir. Yangının yanı sıra hırsızlık, kaza, terör ve yıkıcı olaylar için de isteğe bağlı olarak teminat kapsamına alınabiliyor. Konut sigortası isteğe bağlı olarak eşyalarınıza kapsıyor. Ayrıca konut sigortasın da sigortalıya özel indirimler uygulanabiliyor. Bu indirimler ev sigortası ve deprem sigortası farkları arasında yer alan diğer bir detay olarak göze çarpmaktadır. Tıpkı kaskodaki hasarsızlık indirimine benzer bir şekilde sizler fırsatlar sunuyor. Böylece zaman içinde uygun konut sigortası fiyatları ödeyebiliyorsunuz. Sizlerde ATA sigorta ile Konut sigortası yaptırıp kendinizi her zaman güvende hissedebilirsiniz.

Ata Brokerlik’ten en uygun fiyatlarla DASK teklifi almak, deprem sigortası hakkında daha fazla bilgi edinerek aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için hemen https://www.atabrokerlik.com/dask-deprem-sigortasi/ sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir