Blog Yazıları

DASK, adı üstünde zorunlu deprem sigortasıdır. Tam zorunlu olmamakla birlikte belli durumlarda kurumlar sizden DASK poliçenizi talep eder. Mesela alım – satım işlemleri, su elektrik, doğalgaz abonelikleri için poliçeniz yoksa başlatılmaz. Konuta yönelik olarak bu tarz abonelik işlemleri için tarihi geçmemiş DASK poliçenizin olması zorunludur. DASK, zorunlu deprem sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler doğrultusunda nakit olarak karşılanır. Aynı durum binalar içinde geçerlidir binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altında olup zararınız karşılanır. ATA sigorta ile iletişim kurup fiyat teklifi alabilirsiniz ekip arkadaşlarımız sizlere yardımcı olacaktır.

DASK Fiyatları Ne Kadar? Fiyatlar Sabit Mi?

DASK poliçesi prim tutarı, bulunduğunuz yerin deprem kuşağına, daha önce DASK yaptırıp yaptırmadığınıza, konutun metrekaresine, konutun yapılış tarihine ve konutun cinsine göre değişiklik gösterir. DASK yenilemelerinde indirim uygulanmaktadır. Ancak bu indirim geçerli olması için önceki poliçe bitim tarihinden itibaren 30 gün içinde yenileme yapmak zorunluluğu vardır. Bu indirim oranları Birinci, ikinci ve üçüncü yenilemelerde yüzde 10, üçüncü yenileme sonrası yapılan yenilemelerde ise yüzde 20 olarak belirlenmiştir. ATA sigorta ile iletişime geçip fiyat alabilirsiniz.

DASK Neleri Kapsıyor?

DASK deprem, yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı tüm maddi zararları, poliçenizde belirlenmiş limitler dâhilinde nakit olarak karşılanmaktadır. Ancak diğer ek teminatlar için sizin ihtiyari konut sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

DASK Teminat Dışı Kalan Durumlar

  • Enkazı kaldırmak için harcanan masraflar,
  • Alternatif olarak bulunan ev ya da iş yerinin masrafları,
  • Bedeni hasarlar (Ölüm dâhil),
  • Taşınır mallara, eşyalara vs. gelen tüm zararlar,
  • Yapılan işin durması,
  • Mali sorumluluk gibi dolaylı olarak temini istenen tüm zararlar.

Hasar İçin Nereye Başvurulur?

Evleri depremden hasar görenlerin, DASK’ın internet sitesine, DASK Çağrı Merkezi 125’e veya anlaşmalı olduğu sigorta şirketine başvuru yapmak gerekiyor. Hasar tespit işlemi yapılıp kesinleştikten sonra, hazırlanan ibranameler hasarın olduğu yerleşim bölgesindeki banka şubelerine gönderilir ve tazminat ödemeleri, bu şubeler aracılığıyla hak sahiplerine ödenir. Tazminat ödemeleri ortalama olarak bir ay içinde gerçekleşir.

DASK Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Sözleşmenizde özellikle bu yönde bir talebiniz yoksa DASK’ın geçerlilik süresi 1 yıldır. Sözleşme bitmeden yenilenmesi gerekir. Yenilenmediği takdirde yukarda ki yazımızda belirttiğimiz gibi abonelik ve satış konularında önünüze bir engel olarak çıkacaktır.

Hasar DASK’ı Aşarsa Ne Olur?

Oluşan hasar DASK’ı aşacak kadar büyükse, burada konut sigortası devreye girer ve DASK’ı aşan zararı karşılar. Bu nedenle DASK’ın yanı sıra konut sigortasına da sahip olmak gerekir. Konut sigortasının önemi de burada daha çok anlaşılmaktadır.

Hasarda En Fazla Ne Kadar Ödeme Yapılır?

DASK tarafından verilen en yüksek teminat tutarı, 1 Ocak 2020’den itibaren 240 bin TL olarak açıklanmıştır. Bu rakam en üst limit olarak belirlenmiştir.

Kiracılar DASK Yaptırabilir Mi?

Kiracılarında en çok merak ettiği konulardan biri de DASK yaptırıp yaptıramayacakları yönündedir. Kiracılar kendi adına kesinlikle DASK sigortası yaptıramaz. Tazminat ödemesi, ancak tapuda ‘hak sahibi’ olan kişilere yapılır.

Hasar Bedeli Nasıl Ödenir?

Depremde meydana gelen maddi zararlar yapılan uzman incelemesi raporundan sonra herkesin kendi poliçesinde belirtilmiş olan limitler dâhilin de nakit olarak ödenir. Poliçenizde bulunan limitler ve kapsamlara göre değişiklik gösterebilir.

DASK yani deprem sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak ve deprem sigortası teklifi almak için hemen https://www.atabrokerlik.com/dask-deprem-sigortasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir