Blog Yazıları

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından karşılanan Zorunlu Deprem Sigortası, deprem ve deprem sonucunda meydana gelebilecek yangın, infilak, tsunami ve yer kaymalarının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirlenen kapsamlar ve limitler dâhilinde karşılanmaktadır. Ülkemizde Doğal Afet Sigortası hepimizin derinden hissettiği birçok yaralar açan 17 Ağustos 1999 Marmara depremiyle gündeme gelmiştir. Aynı zamanda zorunlu deprem sigortasının da genel adıdır. Hiçbir şekilde kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan DASK, 7 kişilik bir heyet tarafından yönetilmekte olup. Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenmektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu jeolojik, topoğrafik özellikleri ve iklim karakteristiği nedeniyle doğal afetlerin sıklıkla yaşandığı görülmektedir. Bu bağlamda son 60 yıl içerinde doğal afetlerin yol açtığı yapısal hasar istatistikleri dikkate alındığında, bu tür hasarın 2/3’ünün deprem nedeniyle meydana geldiği anlaşılmıştır. Bu durum da deprem sigortasının önemi açıkça ortaya çıkmaktadır. İhtiyacınıza göre edineceğiniz bir deprem poliçesi sayesinde devletin bütçe imkânlarıyla ilişkili olmaksızın ve maddi kayıpları derhal telafi eden somut bir güvenceye sahip olmanız mümkündür. DASK sigortasında poliçe bedeli binalar için sabit olduğundan, sigorta şirketleri arasında ödenecek prim açısından farklılık içermektedir. DASK deprem sigortasının kapsamına giren teminatları aşağıda görebilirsiniz.

  • Temeller, Bahçe ve istinat duvarları, çatılar, bacalar,
  • Tavan ve tabanlar, Ana duvarlar, Sahanlıklar, Asansörler, Koridorlar
  • Ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, merdivenler ve benzer tamamlayıcı bölümler.

DASK Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Herkesin çok merak ettiği bu konuyu tüm cevaplarıyla birlikte sizler için düzenledik. Zorunlu deprem sigortası fiyatları, Binanın yer aldığı deprem risk bölgesine, Binanın bulunduğu yapı tarzına, Meskenin brüt yüzölçümüne göre farklılık göstermektedir. DASK fiyatları her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa göre belirlenen azami tutara göre değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak 17 Ocak 2018’den itibaren tüm yapı tiplerinde deprem poliçesinin azami tutarı 190 bin TL olarak belirlenmiştir. ATA sigorta ile iletişime geçerek ekip arkadaşlarımız tarafından bilgi alıp istediğiniz tüm sigortaları yaptırabilirsiniz.

DASK Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sigorta yaptıracak olan kişinin kimlik ve iletişim bilgileri öncelikli olan bilgilerdir. Bu bilgilerin içinde Adı, Adresi, Telefonu, Cep telefonu T.C Kimlik numarası ve Vergi kimlik numarası gerekmektedir. Bunun ardından sigorta yapılacak binanın bilgileri; Açık Adresi, Tapu Bilgileri, İnşanın Yılı, Yapı Tarzı, Toplam Kat sayısı, Hasar durumu gerekmektedir. Sigorta yapılacak dairenin bilgileri; Brüt Yüzölçümü(m2) , kullanım şekli kesinlikle poliçeniz düzenlenirken gerekli olan bilgilerdendir. DASK fiyatları sigorta şirketine göre değişmediği için uzun fiyat araştırmaları yapmak yerine, geç kalmadan hızlıca zorunlu deprem sigortanızı yaptırabilirsiniz. ATA sigorta ile iletişime geçip ekip arkadaşlarımız tarafından en uygun teklifinizi alarak DASK sigortası yaptırabilirsiniz.

Neden DASK Yaptırmalıyız?

Zorunlu deprem Sigortası’nın amacı meydana gelebilecek deprem riskine karşı bina sahiplerinin zararlarını karşılamaktadır. Deprem riski yüksek bir ülkede yaşadığımız için 587 sayılı kanun hükmünde kararnameye göre bina sahipleri mutlaka zorunlu deprem sigortasını yaptırmalıdırlar. Adı üstünde zorunlu deprem sigortası olmayan binalar buna bağlı olarak konut sigortası da yaptıramazlar. Ayrıca herhangi bir deprem sonucunda oluşabilecek zararlarda Doğal Afet Sigortaları Kurumu DASK poliçesi olmayanlara devlet hiçbir şekilde yardım etmeyecektir. Deprem ülkesinde yaşadığımızı hepimiz biliyoruz ve buna göre yaşamak zorunda olduğumuzun farkına varmamız gerekiyor. Yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda ülkemizin deprem haritası oluşturulmuştur. Yaşadığınız bölgenin deprem riski derecesine göre sigortanıza öncelik vermeniz sizler için daha iyi ve güvenli olacaktır.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) hakkında daha fazla bilgi almak, tüm detayları incelemek ve Ata Brokerlik tecrübesiyle konutunuz için DASK yaptırmak için https://www.atabrokerlik.com/dask-deprem-sigortasi/ sayfamıza göz atabilir ve aranmak için talepte bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir