Blog Yazıları

En ucuz DASK – Deprem Sigortası teklifi almak için Ata Brokerlik ile iletişime geçebilirsiniz! 1999 depreminden sonra zorunlu hale getirilen DASK sigortası, günümüzde en sık yaptırılan sigorta türlerinden bir tanesidir. Bizler de bu noktada en düşük DASK sigorta fiyatlarından bahsederken, DASK sigortası hakkında merak edilen pek çok noktayı da sizler için açıklıyor olacağız.

DASK Sigortası Nedir?

DASK sigortası, Doğal Afet Sigortaları olarak da adlandırılmaktadır. Eski zamanlarda zorunlu olmayan bu sigorta türü, büyük 99 Marmara depreminden sonra 2000 yılından itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Depremle zorunlu hale gelen bu sigorta türü, günümüzde pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Deprem sonrası meydana gelebilecek hasarlara karşı, sigortalıları koruma altına alan önemli bir sigorta türüdür. Sizinde bildiğiniz gibi, Türkiye deprem bölgesinde olan önemli bir konumdadır. Deprem bölgesinde olduğumuz için, depremden kaçamayacağımızı biliyoruz. Peki, bu durumda ne yapacağız? Depremden kaçamıyorsak, depreme karşı hazırlıklı olmak yapacağımız tek şey olacaktır. Binanızın teminat altına alınması için DASK yaptırmak zorunlu. Eğer herhangi bir deprem sırasında binanız hasar görürse, yaptırmış olduğunuz bu sigorta sayesinde zararınız karşılanacak ve ödeme alabileceksiniz.

DASK Sigortasının Amaçları Nelerdir?

Her sigortanın olduğu gibi DASK sigortasının da bir takım amaçları bulunmaktadır. Genel olarak bu sigorta türünün amaçlarından şu şekilde bahsedebiliriz:

– Bütün konutları depreme karşı güvence altına almaktadır
– Mali hasarların yükünü hesaplar ve buna göre ödemeler yapar
– Gelecekte meydana gelebilecek deprem hasarlarına karşı fon oluşturur ve bu fonu depremzedelere karşı kullanır
– Ülkemizde daha sağlıklı yapıların oluşması sağlanır
– Toplum genelinde sigortanın ne kadar önemli bir şey olduğunun bilinci aşılanmaya çalışılır.

Görüldüğü gibi DASK’ın aslında pek çok önemli amacı bulunmaktadır. Bu sigorta türü yapılmadığında, meydana gelebilecek herhangi bir derem hasarında hiçbir şekilde ödeme alamayacak ve belirli işlemleri yapamayacaksınız.

Deprem Sigortası Fiyatlarını Belirleyen Etmenler Nelerdir?

Deprem sigortasının herkes için aynı olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi, her bölge depremde aynı riski taşımamaktadır. Çeşitli kriterlere göre deprem fiyatlarının değiştiğini belirterek, DASK için sabit bir fiyat uygulamasının olmadığının altını çizebiliriz. Genel olarak bu sigorta türünün fiyatlarını etkileyen kriterleri şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Oturmuş olduğunuz konutun yapım tarzı,
  • Konutun hangi tarihte yapıldığı,
  • Yenileme indirimleri ,
  • Konutunuzu yüz ölçümü,
  • Bulunduğunuz bölgenin depreme karşı risk derecelendirmesi.

Görüldüğü üzere bu sigorta türünde fiyatları etkileyebilecek pek çok etken bulunmaktadır. Genellikle deprem bölgesi İstanbul olarak ifade edilmektedir. Sizin de tahin edebileceğiniz gibi, İstanbul’daki bir DASK ile Ankara’daki bir DASK aynı olmayacaktır. Çünkü depreme karşı en risksiz bölgelerin başında İç Anadolu gelmektedir.

Neden DASK Yaptırmam Gerekiyor?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi DASK sigortasının zorunlu olduğunun altını çizdik. Peki, bu zorunlu olan sigortayı neden yaptırmanız gerekiyor. Sadece zorunlu olarak adlandırıldığı için bu sigorta yaptırılmamaktadır. DASK içersinde pek çok kriteri kapsadığı için oldukça önemlidir. Bölgenizde deprem riski olsun ya da olmasın tüm konutların bu sigorta ile korunma altına alınmış olması gerekmektedir.

Depremde meydana gelecek hasarlar Doğal Afetler Sigortaları Kurumu yani DASK tarafından korunma altına alınmaktadır. Depremi yaşayan bir kişi, ciddi sorunltarla karşılaşmaktadır. Evi yıkılmış olabilir, ciddi anlamda hasar görmüş olabilir, ya da evi gerçekten kullanılmayacak bir hale gelmiş olabilir. Peki, bu durumda ne yapılması gerekiyor? Eğer bu vatandaş DASK yaptırmış ise bu konuların hiçbiri için endişelenmemesi gerekiyor. Çünkü DASK sigortası kişiyi güvence altına almış olacak.

Zorunlu Deprem Sigortası hakkında merak ettiğiniz diğer sorulara yanıt bulmak ve eviniz için zorunlu DASK yaptırmak için hemen https://www.atabrokerlik.com/dask-deprem-sigortasi/ adresine göz atabilir ve Ata Brokerlik farkıyla DASK teklifi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir