Blog Yazıları

Kasko zorunlu olmamasına rağmen, pek çok kişi tarafından tercih edilen önemli bir sigorta türüdür. Bu sigorta türünde, karşı taraftan ziyade, sürücünün kendisi korunmaktadır. Bu durumuyla, zorunlu trafik sigortasından ayrılmaktadır. Kasko fiyatlarının değişken olduğunu, ancak hesaplanırken, belli kriterlerinin bazı alındığını ifade edebiliriz. Bizler de Ata Sigorta Brokerliği olarak sizlere çeşitli kasko fiyatları hakkında bilgi vermek ve kasko sigortası hakkında aklınıza gelebilecek pek çok konu hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası, otomobil sigortalarından bir tanesidir. En temel amacı ise, sigortayı yaptıran kişinin uğrayacağı herhangi bir zararda onun teminat altına alınmasını sağlamaktadır. Her türlü motorlu araçlara uygulanabilen bu sigorta türü, içerisinde çeşitli teminatları da bir arada barındırmaktadır. Zorunlu trafik sigortası, karşı tarafın hasarlarını karşılarken, kasko sigortası, sigorta yaptıran kişinin hasalarını karşılamaktadır. Zararların teminat altına alınması, sorunsuz bir yolculuk etmenizi sağlayacaktır.

Kasko Sigortası Neleri Kapsamaktadır?

Zorunlu olmayan Kasko Sigortası içerisinde pek çok kriteri barındırmaktadır. Hem ana teminat hem de ek teminatların olduğu kasko sigortasında ek teminatlarla sigortalarınızın çerçevesini genişleyebilirsiniz. Kasko poliçenizi belirleyerek, trafikte daha rahat aracınızı sürebilirsiniz. Unutmadan belirtmek istiyoruz ki, poliçe de aksi belirtilmediği sürece, kasko sigortasının Türkiye sınırları içerisinde geçerli olduğunu söylemeliyiz. Eğer gideceğiniz diğer ülkelerde de sigortanın geçerli olmasını istiyorsanız, sigortanızı yaptırırken, bu konuyu sigorta firması ile görüşmeniz gerekecektir.

Kasko Sigortası Süresi

Her sigorta türünde olduğu gibi kasko sigortasının da belirli kriterleri bulunmaktadır. Kasko sigortası 1 yıl yan 365 gün boyunca geçerlidir. Şu şekilde kısaca örneklendirebiliriz: eğer sigortanızı 1 Ocak 2020 tarihinde yaptırdıysanız, 1 Ocak 2021 saat öğlen 12.00’de trafik kasko sigortanız sona erecektir. Tam 1 yıl boyunca devam edecek bu sigorta türü, 12.01 ‘de sona erecektir. eğer aracınızın kasko sigortası olmadan trafiğe çıkmasını istemiyorsanız, bu noktada yapacağınız tek şey, tercih edeceğiniz firmanın kaliteli ve sizleri düşünen bir hizmet anlayışı benimsemesi. Bu durumda eğer Ata Sigorta Brokerliği firmasının tercih ederseniz, sizlere sigorta tarihinizin bitmesine yakın bilgilendirmelerin yapılabileceğini belirtmek istiyoruz. Hizmet anlayışımız bu noktada oldukça geniştir.

Kasko Sigortası Fiyatları Nelerdir?

Kasko sigortasının fiyatlarını belirleyen pek çok kriter bulunmaktadır. Fiyatlar sabit değildir. Çünkü her aracın taşımış olduğu risk birbirinden farklıdır. Örnek vermek gerekirse, kullandığınız araç 1990 yılıysa, kasko da çıkacak olan fiyat yüksek olacaktır. Hatta bazı sigorta şirketleri 2000 yılından düşük olan araçlara kasko yapmamaktadır. Aynı durumun tersini düşünebilirsiniz. Yeni model bir arabanın bozulması, parçalarının bulunamaması gibi bir durum olmayacağı için kasko sigortası o kadar düşük çıkmayacaktır. Ancak aracınız yeniyse ve sizin kaza geçmişiniz varsa, bu durumda da kasko sigortanızın yüksek çıkabileceğini belirtmek istiyoruz. Görüldüğü üzere kasko sigortasının fiyatları çok değişkendir. Bu sebeple Ata Sigorta Brokerliği olarak kasko sigortası fiyatları hakkında net bir fiyat belirtemiyoruz.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortası arasında pek çok gark bulunmaktadır. Aslında ikisi de araçları ilgilendiren bir sigorta türü olduğu için karıştırılması son derece normaldir. İki sigorta türü de araçlarla ilgilidir. Ancak zorunlu trafik sigortası trafikte 3. şahısları koruma altına alırken, kasko sigortası, araç sürücüsünü yani sizi direkt olarak teminat altına almaktadır.

Kasko sigortası zorunlu olmayan, trafik sigortası ise zorunlu olan bir sigorta türüdür. Aralarındaki en temel farkın bu olduğunun da altını çizebiliriz. Ata Sigorta Brokerliği ile iletişime geçtiğinizde gerekli tüm noktaları öğrenebilirsiniz. Hemen https://www.atabrokerlik.com/kasko/ sayfasına göz atarak daha detaylı bilgi edinebilir ve telefon numaranızı bırakarak aranma talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir