Blog Yazıları

Kiracıların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi, kiracı olarak bulundukları ev için konut sigortası yaptırıp yaptıramayacağıdır. Hazırladığımız bu içerikte, “Kiracılar Konut Sigortası Yaptırır Mı?” sorusuna yanıt bulabileceksiniz. Bu sayede birçok kiracının merak ettiği önemli ve cevap bekleyen bir soruyu daha yanıtlamış olacağız.

Kiracıların Konut Sigortası Yaptırması Gerekiyor Mu?

Bu soruya kısaca herhangi bir şart olmadığını belirtebiliriz. Yani konut sigortası yaptırmanız için illa ki de ev sahibi olmanız gerek yok. Ancak ne yazık ki çoğu kişinin aklına konut sigortası denilince sadece ev sahipleri gelmektedir.

Konut sigortası için bu tür bir zorunluluğun olmadığının altını çizebiliriz. İster ev sahibi olun, isterseniz başka bir yerde yaşayın Bulunduğunuz yeri, eşyalarınızı, özel eşyalarınızı çeşitli sıkıntılara karşı sigortalatabilirsiniz. Kiracılar, eşyalarınız, konut sigortası adı altında teminat altına alabilirler.

Konut Sigortasının Avantajı Nedir?

Konut sigortası zorunlu olmamasına rağmen, günümüzde pek çok kişi tarafından yapılan, önemli bir sigorta türüdür. Özellikle kiracılara özel avantajlar sunan konut sigortasının genel avantajlarını şu şekilde ifade edebiliriz:

– Yangın, deprem ya da sel gibi çeşitli risklere karşı eşyalarınızı koruma altına alabilirsiniz.
– 3. şahıs sorumluluk ve ferdi kaza teminatları kapsamında ailenizi de koruma altına alabilirsiniz.
– Konut sigortası sayesinde değerli olan tüm eşyalarınızı koruma altına alabilirsiniz.
– Eşyalarınızın sizin için çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu kapsamda, eşyalarınızın zarar görmemesi için bu sigorta türünden en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.
– Özellikle kiracılar için önemli bir nokta var. Badana, boya ya da dekorasyon gibi çeşitli masraflar bu sigorta kapsamında garanti altına alınmaktadır.

Görüldüğü üzere konut sigortasının pek çok avantajı bulunmaktadır.

Konut Sigortası’nın Sağlamış Olduğu Teminatlar

Her sigortada olduğu gibi konut sigortasında da bir takım ana ve ek teminatlar bulunmaktadır. Sigorta şirketleri değişkenlik göstermiş olsa da her sigorta şirketinin vermiş olduğu ana teminatlar aynı olacaktır. Bizler de bu noktada genel teminatlardan bahsetmek istiyoruz. Sigorta kapsamının detayını öğrenmek için Ata Sigorta Brokerliği ile iletişime geçebilirsiniz. Konut sigortasının ana teminatlarını şu şekilde belirtebiliriz:

Grev, halk hareketleri, kötü niyetli hareketler, hırsızlık, cam kırılması,, dahili su, ferdi kaza, fırtına, ağaç çarpması, yardım hizmetleri, deprem ve yanardağ püskürtmesi, yer kayması, sel ve su baskını, enkaz kaldırma, yangın mali mesuliyet ve kira kaybı, duman ve fırtına gibi çeşitli ana teminatlar bulunmaktadır. Bunun dışında sigorta şirketi, ek teminatlar da vermektedir. Ek teminatların çeşitleri de sigorta şirketlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası isteğe bağlı olan ve kesinlik zorunlu olmayan sigorta türleri arasında bulunmaktadır. Hem bina hem de içerisindeki eşyaları koruma altına alan bu sigorta türü, tam bir koruma sağlamaktadır. Aynı zamanda kişilerin güvence altında olmasını sağlamaktadır.

Sizlerin de bildiği gibi Ata Sigorta Brokerliği olarak firmamız bünyesi altında pek çok sigorta şirketi ile çalışmaktayız. Bu sebeple sektör içerisinde en uygun fiyatları sizlere sunabiliriz. Eminiz ki sizler de bu sigorta kapsamından yararlanırken, en uygun fiyatlardan hizmet almak istersiniz. Bizler de Ata Sigorta Brokerliği olarak bu noktada sizlere en uygun fiyatlarda kaliteli bir hizmet sunabileceğimizi belirtmek istiyoruz.

Konut Sigortası ve DASK Arasında Fark Var Mı?

Ne yazık ki konut sigortası ile DASK birbiriyle çok fazla karıştırılan sigorta türleri arasında bulunmaktadır. Ancak bu iki sigorta türlerinin arasında bir takım önemli farkların olduğunun altını çizebiliriz. En temel farklarının başında konut sigortasının zorunlu olmadığını ancak DASK’ın zorunlu olduğunun ve her bina ve dairenin bu sigorta kapsamında olması gerektiğini ifade edebiliriz. DASK ev sahipleri tarafından yaptırılırken, konut sigortası hem ev sahibi hem de kiracılar tarafından yapılabilmektedir.

Ata Brokerlik farkıyla en uygun fiyatlardan Konut Sigortası teklifi almak ve Konut Sigortası hakkında merak ettiğiniz diğer sorulara kolayca yanıt bulabilmek için hemen https://www.atabrokerlik.com/konut-sigortasi/ sayfasına göz atabilir ve ana içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir