Blog Yazıları

Konut Sigortası evinizi, iş yerlerinizi veya belirli aralıklarla gidip ikamet ettiğiniz yazlık gibi tüm yerleri içinde bulunduran deprem, sel gibi doğal afetler, yangın, hırsızlık gibi risklere karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Konut sigortaları isteğe bağlı olarak bina ev içinde bulunan eşyaları güvence altına alır. Bu durumda bina teminatı ile içerisindeki her türlü sabit tesisat da sigorta kapsamına girmektedir. Hem binanın kendisi hem de içerisindeki tüm eşyaları kapsayan konut sigortası, tam bir koruma sağlayarak sizleri risk durumlarında güvence altına almayı sağlamaktadır. Peki, konut sigortası hangi riskleri içinde bulundurur? Herhangi bir yerin hasar görmesi durumunda genellikle eşyalar da hasar görür. Bu nedenle sigortaya konu olan konutların içindeki eşyalarla birlikte güvence altına alınması gerekir.

Eşyaların da sigorta kapsamına alınması sizlere fiyat farkı şeklinde yansıyabilir. Fakat az bir maliyet farkı ile geniş bir güvence elde edilmesi daha avantajlı bir durum yaratmaktadır. Böylece az bir maliyet farkıyla poliçenizi genişleterek daha geniş bir güvence satın almanız mümkündür. Tabii bu durum ev sahibi ve kiracı olmak arasında farklı tercihler yapmaya zorlar. Kiracılar, sadece eşyalarını koruma altına almak için eşya teminatı seçeneğini kullanarak eşyalarını güvence altına alabilirler.

Konut Sigortası’nda Bulunan Ek Teminatlar Nelerdir?

  • Sabit ve Dik konumda takılı olan cam ile aynaların kırılması sonucunda meydana gelebilecek cam kırılması zararlarını güvence altına alır.
  • Hırsızlık sonucu çalınan tüm eşyalarınızı ve hırsızın bina ya da eşyalara zarar vereceği zararları güvence altına almaktadır.
  • Grev, lokavt, halk hareketleri gibi bu tür hareketlerin neden olabileceği zararları güvence altına alır. Her bir hasarda, hasar bedelinin %5’i gibi bir oranla muafiyet uygulanır.
  • Elektrik, çilingir, su tesisatı, cam ve benzeri tamir işleri gibi acil servis ve irtibat hizmetlerinin sizlere verilmesini sağlar.
  • Sigorta sahiplerinin poliçe kapsamı çerçevesinde gerçekleşen herhangi bir kaza sonucunda vefat etmesi halinde lehtarına, sürekli olarak sakat kalması durumunda ise kendisine poliçede belirtilen limitler ve şartlar dâhilinde tazminat ödenir.
  • Su tesisatının patlaması, taşması, tıkanması veya donması sonucunda evde oluşabilecek zararları güvence altına alır.
  • Kara ve hava taşıtlarının sigortalının konutuna çarpması sonucunda oluşabilecek tüm hasarları güvence altına alır.
  • Sigorta sahibinin bulunduğu konutun civarındaki nehir, çay ,dere ve kanalların taşması ile olağanüstü yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek doğal afetlerin vereceği tüm zararları güvence altına almaktadır.
  • Yer kayması veya toprak çökmesi sonucunda oluşabilecek hasarlarda konut sigortası ile güvence altına alınmıştır.

Konut Sigortası Neleri Kapsamaz?

Konut yani ev sigortalarında sigorta acenteleri, bazı vakaların meydana getirdiği zararların tanzimini yapmamak konusunda yetkiye sahiplerdir. Bu nedenle bu vakalar, konut sigortası sözleşmesi yapılırken gözden geçirilmelidir. Sigorta şirketlerinin karşılamayı reddettiği zararlar, oldukça olağanüstü durumlardır. Bu durumlardan bahsedecek olursak ilk önce sigorta kapsamına alınan konut üzerinde kamu otoritesi tarafından verilecek kararların sebep olduğu zararları söyleyebilirim Bunun ardından askeri hareketler nedeniyle meydana gelen savaş, istila, düşman hareketlerini söyleyebilirim. Nükleer yakıtların ya da nükleer yakıtların yanması sonucunda ortaya çıkabilecek tüm nükleer atıkların sebep olacağı ya da bu atıkları önlemek adına yapılan askeri veya inzibati tedbirlerin sebep olduğu zararlardır. Bu konuyu biraz daha açıp örnekleri çoğaltırsak eğer Yangın dışında sigortalı konut içerinse bir şeylerin yakılması, ateşe tutulması, ütü tarafından, lambadan sigara ve mumdan olabilecek yangınlardan meydana gelen zararları söylememiz yanlış olmayacaktır.

Sizler de ekip arkadaşlarımız ile iletişime geçerek ATA Sigorta farkıyla konut sigortası yaptırabilirsiniz. Hemen https://www.atabrokerlik.com/konut-sigortasi/ adresine göz atın ve formu doldurarak aranma talebinde bulunun. En uygun fiyatlarla Konut Sigortası teklifi alın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir