Blog Yazıları

Herkesin merak ettiği konulardan biri olan konut sigortası hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için bu yazımızda derledik. Konut Sigortası nedir, neleri kapsar diye soracak olursanız öncelikle konut sigortasının tanımını yapmamız gerekir. Konut sigortası su baskını, hırsızlık, yangın gibi durumlarda maddi hasarlarınızı minimuma indirmeye çalışan, isteğe bağlı olarak içinde bulunduğunuz eşyaları da kapsamına alan bir sigorta türüdür. ATA sigorta ile iletişime geçerek ekip arkadaşlarımız tarafından bilgi alıp konut sigortanız yoksa yaptırabilirsiniz.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut Sigortası teminatları ana teminatlar ve ek teminatlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Ana teminatlar sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Ancak ortak olan ana teminat yangın teminatı olarak bilinmektedir. Ek teminatlardan bahsedecek olursak birçok ek teminat vardır bunlardan bazıları ise şu şöyledir.

  • Cam kırılması, Hırsızlık, Sel ya da su baskınları, Yardım hizmetleri
  • Enflasyondan korunma teminatı, Deprem, Dâhili su teminatı
  • Yer kayması, araç çarpması, Fırtına, Duman teminatı
  • Yangın teminatı, kira kaybı, Enkaz kaldırma teminatı

Bu ek teminatlar sigorta firmalarına göre değişiklik gösterip her sigorta firmasının kapsamına girmemektedir. Genel olarak değerlendirecek olursak tüm poliçenizin neleri kapsayıp neleri kapsamadığını dikkatli bir şekilde incelemeniz sizler için faydalı olacaktır. Teminatı yapılmayan hizmet için tazmin talep edilemeyeceğinden, sigorta yaptırmadan önce, evinizin hangi risklere karşı güvence altına almak istediğinizi belirleyip ona göre bir sigorta yaptırmanız gerekecektir.

Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Konut sigortası sizlerin isteğine bağlı olarak düzenlenip istediğiniz teminatların içinde bulunduğu bir sigorta türüdür. Zorunlu deprem sigortası DASK gibi değildir. Ancak çeşitli felaketlere karşı ve zorunlu deprem sigortası DASK’ı aşan durumlar için konut sigortası yaptırmak hem kendinizi güvenli hissetmenize hem de evinizi güvence altına almanıza sağlamak amacıyla sizlere sunulmuş bir sigorta türüdür hiçbir zorunluluğu bulunmayan bu sigortada tamamen sizlerin isteği ve teminatları düşünülerek düzenlenir. Sizde ATA sigorta ile konut sigorta yaptırıp güvenli yaşayacağınız mutlu bir yuva kurarak yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Konut Sigortasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Konut sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri evinizin bulunduğu il ve ilçeye bağlı olarak sigorta fiyatlarında değişik olabileceği ihtimalidir. Aynı sigorta şirketi farklı bir il ve ilçedeki aynı hizmet için değişik fiyat politikası uygulayabilmektedir. Bunlara ek olarak binanın kat sayısı, bina tipi gibi ayrıntılarda prim tutarlarını etkilemektedir. Konut sigortasında önemli olan bir diğer konu ise yakın sebep ilişkisidir. Buna örnek vermemiz gerekirse evinize sigorta yaptırdınız ve deprem sonucunda çıkan bir yangından eviniz zarar gördü ve bu tarz bir durumdan dolayı olayın temel sebebi deprem olduğu için konut sigortası değil DASK yani zorunlu deprem sigortası devreye girmektedir. Sizlerinde merak ettiği bir diğer konuda ev içinde ki eşyaların sigorta kapsamında olmadığıdır.

Evinizde ki eşyaları güvence altına almak isterseniz poliçenize konut sigortası dışında eşya sigortası da yaptırmanız gerekir. Konut sigortasında yapının satış fiyatı değil inşa bedeli dikkate alınır buna bağlı olarak evinizin inşa bedeli üzerinden değil de satış fiyatı üzerinden sigorta yaptırmak isteyecek olursanız daha fazla pirim ödemek zorunda kalırsınız. Son olarak indirimli konut sigortasını hepiniz duymuş olabilirsiniz bu indirimli konut sigortasından yararlanabilmek için, Örnek vermemiz gerekirse eğer evinizde bulunan alarm sistemi sigorta fiyatı açışından sizlere avantaj sağlamaktadır. Yani tıpkı araç kaskolarında olduğu gibi konut sigortalarında da hasarsızlık indiriminden yararlanmanız mümkün olacaktır.

Konut Sigortası hakkında daha fazla bilgi almak için hemen https://www.atabrokerlik.com/konut-sigortasi/ sayfamızı ziyaret edebilir ve Ata Brokerlik kalitesiyle en uygun fiyatlarla konut sigortası poliçenizi yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir