Blog Yazıları

Konut Sigortası yaptırarak evinizi ve evinizdeki tüm eşyalarınızı güvence altına almanız mümkündür. Evini ve eşyalarını risklere karşı güvence altına almak, ev sahipleri için oldukça önemlidir. Aynı şekilde kiracılarda eşya teminatlarından faydalanarak kıymetli eşyalarını güvence altına alabilir. Konut Sigortası evinizi, doğal afetlere, yangın ve hırsızlık gibi beklenmeyen risklere karşı güvence altına alan, olumsuzluklar durumunda ortaya çıkan zararları sizin yerinize karşılayan bir sigorta türüdür. Evinizin bir teminat altında olduğunu bilmek evden uzaklaştığınız anlarda sizlere güvende hissettirmek için vardır.

Olumsuzluklar durumunda ortaya çıkan zararları sizin yerinize karşılayan bir sigorta türüdür. Evinizin bir teminat altında olduğunu bilmek evden uzaklaştığınız her an size güvende hissettirir. Aylık taksitler ile evinizi sigorta altına almanızda mümkün. Bu sigortalar yıllık olarak yapılır ve her sene yenilenir. Uzun süre aynı sigorta şirketinden konut sigortası yaptırıyorsanız ödemelerde indirimler de söz konusu olacaktır. Konut sigortası hesaplaması poliçenin teminatlarına göre oluşmaktadır. Bu teminatlar şunlardır; Yangın, yıldırım, fırtına, yer kayması, deprem, duman, sel su baskınları, grev, lokavt, halk hareketleri, terör olayları, taşıt çarpması, dolu, kar, kira kaybı, enkaz kaldırma masrafları, izolasyon masrafları, elektronik cihaz bozulması, aile bireyleri feri kazaları, yakıt sızması cam kırılması. Ayrıca ev eşyalarınızın da teminat altına alınması durumunda şahsi kıyafetleriniz ve eşyalarınız da dâhil olmak üzere evdeki tüm eşyalar, elektrik kesintisi nedeniyle meydana gelebilecek sorunlar gibi teminatlar da poliçenizin içerisinde yer almaktadır.

Konuyu tam olarak toparlayacak olursak konutunuz için yaptıracağınız sigorta ile ilgili hesaplamalar yapılırken dikkate alınan belli başlı unsurlar vardır bunlar ise; Bina tipi, Konut/bina yaşı, bina kat sayısı, konutun bulunduğu kat, çatı alanı, yüz ölçümü, merdiven dairesi alanı, dış cephe güvenliği, tapuda ki statüsü önemli bir rol almaktadır. Bu faktörlerin hepsi ekspertiz çalışmaları sonucunda hesaplanarak, sigortanız için gereken poliçe primi, teminatlar ve limitler dahilinde düzenlenmiş olur. Siz de ATA sigorta uzmanları ile iletişime geçerek konutunuz için en uygun sigorta teklifinizi alabilirsiniz.

Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hepinizin çok merak ettiği konuların başında gelen Konut Sigortası yaptırırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? sorusunun yanıtını tüm detayları ile sizler için bu yazımızda açıkladık. Her sigortada olduğu gibi konutunuza sigorta yaptırırken öncelikle konutunuza özgü değişebilecek şartlardan haberdar ve bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yani, konutun bulunduğu il, ilçe, semt vb. detaylı konum bilgileri ile birlikte konutun bulunduğu binayla ilgili tüm teknik özellikler (kat sayısı, binanın tipi, konutun katı) yine konut sigortalarında poliçe prim fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu noktada, kendinize en uygun sigortayı ararken, bu tür özellikleri net olarak belirleyip, ona göre teklifler hazırlanmasını isteyebilirsiniz. Konut sigortasında poliçeleriniz sizlerin isteği üzerine düzenlenir asıl hedef evinizden uzak olduğunuz zamanlarda da güvende hissetmenizi sağlamaktır.

Konut Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

Konut sigortası adı altında yaptırılan sigorta işlemleri, konut sahiplerinin isteklerine bağlı olarak yapılır. Yani yasal olarak bir zorunluluk durumu kesinlikle söz konusu değildir. Kişilerin kendi isteğine ve arzusuna göre düzenlenmektedir. Zaman zaman konut sigortası ile karıştırılan bir diğer sigorta türü olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) deprem sigortası ise yasalar tarafından zorunlu hale gelmiştir. Buna göre DASK poliçesi bulunmayan binaların elektrik, su, doğal gaz hizmetleri almaları da mümkün değildir. Bu durum konut sigortaları için aynı değildir.

Sizler de ATA Sigorta ile iletişime geçip ekip arkadaşlarımız tarafından bilgi alıp dilediğiniz sigortayı yaptırabilirsiniz. Hemen https://www.atabrokerlik.com/konut-sigortasi/ sayfamızı ziyaret ederek Konut Sigortası hakkında daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir