Blog Yazıları

Konut Sigortası, zorunlu olmayan, ancak günümüzde de pek çok kişi tarafından tercih edilen önemli bir sigorta türüdür. Poliçede olan ana teminatlar dışında, ek teminatlarla da genişletilebilen bu sigorta türü, sigorta yaptıran kişiyi pek çok zarara karşı koruma altına almaktadır. En beklenmedik durumlara karşı her zaman hazırlıklı olmak gerekir. Ne zaman yangın çıkacağını, evinizi ne zaman su basacağı ya da hırsızlarla ne zaman karışılacağınızı bilemezsiniz. Bilmeniz de pek olası değil. Peki, bu durumda ne yapacaksınız? Evinizi nasıl garantiye alacaksınız. Tabi ki, konut sigortası ile! Konut Sigortası içerisinde barındırmış olduğu pek çok teminatla, kişilerin yaşam alanlarında meydana gelebilecek risklere karşı koruma oluşturmaktadır. Bizler de Ata Sigorta Brokerliği olarak, konut sigortası hakkında merak edilen pek çok noktayı sizlere açıklamak istiyoruz. Sizlerin de tahmin edebileceği gibi her sigortanın olduğu gibi, konut sigortasının karşıladığı ve karşılamadığı bir takım durumlar vardır. Bu durumlara karşı bilinçli olmak sizleri bir adım daha ileriye götürecektir.

Konut Sigortası Nedir?

Konut Sigortası bina ya da isteğe göre eşyaları teminat altına alan önemli bir sigorta türüdür. Hem binayı hem de eşyaları koruma altına alan bu sigorta türü, günümüzde en çok tercih edilen sigorta türleri arasında bulunmaktadır. Zorunlu olmayan bu sigorta türü, pek çok teminatları içerisinde barındırmaktadır.

Meydana gelebilecek herhangi bir zararda, en büyük sorunu eşyalar yaşamaktadır. Bu sebeple konut sigortası tercih edilmektedir. Konut sigortası, dairenin içerisinde olan eşyaları koruma altına almaktadır. Eşyalarınızı da sigorta kapsamına dâhil etmek istiyorsanız, bu durumda ufak bir maliyet ödemeniz gerekecektir. Ancak eşyalarınızın güvende olacağının rahatlığı sizin için paha biçilemez olacaktır.

Evden çıktığınız anda eşyalarınızın başına ya da evinizin başına gelebilecek herhangi bir sorun için endişelenmenize gerek kalmayacak. Çünkü Ata Sigorta Brokerliği, konut sigortasıyla sizlerin yanında olacak.

Konut Sigortası’nın Geçerli Olduğu Durumlar

Konut Sigortası’nın geçerli olduğu bir takım haller – durumlar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Yıldırım düşmesi, patlama ve yangın gibi çeşitli maddi kayıplar
 • Grev, terör, lokavt ya da kötü niyetli eylemlerden dolayı evlerde meydana gelen hasarlar
 • Dâhili su tesisatından kaynaklanan arızalanmalardan oluşan sel ve su baskınları
 • Deniz, hava ve kara taşıtlarının çarpmasından dolayı konutta meydana gelen tahribatlar
 • Gasp, yankesicilik, hırsızlık ve kapkaç teminatı
 • Enflasyondan korunma avantajı
 • Elektronik cihaz teminatı
 • Kira kaybı teminatı
 • Ev yardım hizmetleri
 • Konut adaptasyonu gibi pek çok nokta, konut sigortasını kapsamaktadır. Ancak bunların dışında konut sigortasının kapsamadığı bir takım durumlar bulunmaktadır.

Konut Sigortası’nın Karşılamadığı Durumlar Nelerdir?

Konut Sigortası‘nın karşıladığı durumları yukarıda ifade ettik. Ancak bu sigorta türünün karşılamadığı bir takım durumların olduğunun da altını çizmek istiyoruz. Genel olarak sigortanın karşılamadığı durumlar şu şekildedir.

 • Savaş, istila, yabancı düşman hareketleri gibi çeşitli durumlardan meydana gelen tüm zararlar
 • Nükleer yakıttan meydana gelen tüm zararlar
 • Yangın olmadan, sigortalı olan kişilerin kendilerinden meydana gelen zararlar
 • Yangın olmadan, elektrikle çalışan cihazların kısa devre ya da topraklanma yapması sebebiyle meydana gelen zararlar
 • Kamu otoritersi tarafından sigortalı olan varlıklar üzerinde tasarruf sebebiyle meydana gelebilecek tüm zararlar
 • Sigortalı cihazlarda meydana gelen mekanik olaylar sebebiyle oluşan tüm zararlar

Görüldüğü üzere bir takım durumlar, konut sigortası tarafından karşılanmamaktadır. Konu ile ilgili daha da ayrıntılı bilgi almak için Ata Sigorta Brokerliği firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Hemen https://www.atabrokerlik.com/konut-sigortasi/ sayfasını ziyaret ederek formu doldurup bir aranma talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir