Blog Yazıları

Trafik sigortası, kaza sonucunda diğer araçların veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi teminat altına alan zorunlu bir sigortadır. Trafik Sigortası’nın kapsamında; araç sahibi sürücülerin, poliçede tanımlanan motorlu araçların işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yararlanmasına ya da bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş karayolları trafik kanununa göre, işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitleri dâhilinde temin edilmektedir. Meydana gelen her hangi bir kazada zararın önlenmesi veya azaltılması amacıyla, sigorta yaptıran araç sahiplerinin yapacağı makul ve zorunlu masraflar sigortacı tarafından karşılanır. Trafik sigortası yaptırmamak, olumsuz sonuçları da beraberinde getirecektir. Trafik sigortası gecikme cezaları, araç sahiplerinin maliyet açısından da sıkıntılı süreçlere girmesine neden olmaktadır.

Trafik Sigortası Cezaları Neleri Kapsar?

Zorunlu Trafik Sigortası olmadan trafiğe çıkan sürücüler para cezası ödemeyle karşı karşıya kalırlar. Trafik sigortası yaptırmama, para cezası ve gecikme faizi uygulaması ile oldukça ağır yaptırımlara sahiptir. Eğer trafik sigortanız yoksa ve sigortasız trafiğe çıkmanız trafik polisi ekiplerince tespit edilirse, para cezası uygulaması ile karşılaşırsınız. 2020’de ödeyeceğiniz Trafik sigortası cezası ise 132 TL olarak belirlenmiş olup sigortası olmayan araçlara uygulanmaktadır.  Trafik sigortası para cezası erken ödendiği takdirde ceza tutarı üzerinden indirim uygulanır. Bu indirim cezanızı 15 gün içerisinde peşin ödemeniz halinde %25 oranında sizlere indirim sağlayacaktır. Bu sayede 132 TL ceza kesilen bir sürücü 132 TL yerine 99 TL ceza öder. Önemli olan 15 günü geçirmeden bu ödemeyi yapmak gerekiyor.

Bununla da kalmıyor tabi aynı zamanda para cezası kesildikten sonra aracınızın bağlanma ve çekilme sürecide ortaya çıkıyor. Trafik sigortanızı yaptırana kadar aracınız trafikten men edilir. Bu durum da çekici ve otopark ücretini de siz ödersiniz. Para cezası ödeme, araçsız kalmak ve aracınızı almak için yapacağınız tüm masraflar, bütçenizi sigorta yaptırmak için vereceğiniz prim ücretinden daha zor bir duruma sokacaktır. Ayrıca trafik sigortası olmayan araçların, Noter tarafından araç alışverişi engellenmiş olup hiçbir şekilde satış izini verilmeyecektir. Trafik sigortasız trafiğe çıkmanız durumunda, hem maddi açıdan hem de araçsız kalmanız açısından olumsuz sonuçlara yol açacaktır.

Bu nedenle gecikmeden Ata Sigorta Brokerliği ile iletişime geçip ekip arkadaşlarımız tarafından sigortanızı yaptırıp ceza risklerine karşı önleminizi şimdiden almanız sizin için avantajlı olacaktır. Trafik sigortası gecikme cezası ise trafikte sigortasız olduğunuzun tespit edilmesi durumundan farklıdır. 1 yıllık poliçe süresi dolan trafik sigortanızı yenilemediğiniz ilk 30 gün içerisinde, gecikme faizi işlemeye başlar. Sadece bir gün bile sigortanızı geciktirirseniz %5 gibi bir oranla trafik sigortası gecikme faiziyle karşı karşıya kalırsınız.

Trafik Sigortası Kaç Gün İçinde Yapılmalıdır?

Trafiğe yeni çıkacak sıfır araçlar ile 2. El alınan araçlar için, zorunlu trafik sigortası poliçesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Aracını satan kişi noter satış sözleşmesi ile trafik sigortasını iptal ettirmeli ve kalan gün sayısı kadar prim tutarını iade almalıdır. BU durumda satın alınan araç sigortadan düşeceği için aracın yeni sahibinin trafik sigortası yaptırması gerekir. Burada önemli olan Aracın noter satışı tamamlandıktan sonra, satan kişi sigortayı iptal ettirse bile, aracın mevcut sigortası poliçesi 15 gün boyunca kullanılabilir. 15 günlük süre 2.el araç sahibine yeni bir trafik sigortası poliçesi satın alması için verilen süredir. Bu süreyi dolduran ve poliçe satın almayan sürücüler, trafik kontrollerinde trafikten men edilme cezası ile karşılaşırlar.

Trafik Sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak, en uygun fiyatlar ve Ata Brokerlik kalitesiyle Trafik Sigortası yaptırmak için hemen https://www.atabrokerlik.com/trafik-sigortasi/ adresindeki ana konumuzu inceleyebilir ve aranma talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir