Blog Yazıları

Sürücülerin her yıl düzenli olarak yaptırdığı Zorunlu Trafik Sigortası için prim tutarı belirlenirken dikkate alınan birçok unsur vardır. Araç sahiplerinin de en çok merak ettiği konulardan biri olan trafik sigortası Bu unsurlardan en dikkat edilmesi gerekenler araç sahiplerinin sigorta prim fiyatını bir sonra ki poliçe döneminde daha çok mu yoksa daha az mı ödeyeceğidir. Trafik sigortası hakkında tüm bilgileri bu yazımızda sizler için derledik.

Zorunlu Trafik Sigortası Basamakları Nasıl Belirlenir?

Zorunlu Trafik Sigortası bir tür sorumluluk sigortası olarak bilinir. Yani bu poliçe türüne sahip olan bir araç sahibi, yaşanabilecek kaza ve hasarlarda kendisini değil, zarar verdiği karşı tarafın aracını güvence altına almaktadır. Dolayısıyla bu sigortalıların alacağı prim tekliflerinde risk, geçmişte yaşadığı hasarlara göre belirlenir. ATA sigorta ile iletişime geçerek en iyi fiyat garantisi ile sizde çalışma arkadaşlarımız tarafından fiyat teklifinizi alabilirsiniz.

Trafik sigortası basamak tarifesi de tam olarak burada devreye girmektedir. Bu uygulamaya göre sürücüler, geçmişte ki hasar ve kaza durumlarına göre 7 farklı basamaktan oluşan kategoriden birinde yer bulurlar. Kapanan her poliçe döneminin ardından, o dönemdeki hasar durumlarına göre basamakta ki yerleri güncellenir.

Örnek vermek gerekirse ilk defa ehliyet almış bir araç sahibinin sürücü basamak tarifesine dördüncü, yani orta basamaktan giriş yapmış olur. Bundan sonra sürücülerin kusurlu olarak kazaya karışıp karışmadıkları takip edilmektedir. 1 yıllık ilk poliçe dönemini hiç kaza yapmadan tamamlayan bir sürücü, gelecek poliçe döneminde bir basamak yükselerek 5. Basamağa yükselir. Bunu başaran araç sahipleri %15 indirim hakkı kazanır. Aynı şekilde devam ettiği müddetçe gelecek sene %30 ve bir sonra ki senede %45 indirim hakkı kazanmış olur. Bu sürecin tersinin olması da mümkün. Araç sahibi sigortalı olduğu ilk poliçe dönemini kusurlu bir şekilde yani kazaya karışarak kapatırsak 3. Basamağa geriler ve gelecek dönemde %50 oranında daha fazla prim ödemek zorunda kalır. Bir sonraki poliçe döneminde de kaza yaparak kusurlu sayılırsa 2.basamağa gerile ve %100 oranında daha fazla sigorta primi ödemeyle karşı karşıya kalır. 1. basamaktaki araç sahipleri ise en fazla trafik sigortası primi ödeyenlerdir. En çok sigorta primi ödeyenler ise ‘’Riskli Sigortalılar Havuzu’’ adı verilen bu kategoride yer alan araç sahipleridir. Bu basamakta bulunan sürücüler 4. Basamağa gelir ve %150 daha fazla prim ödemek zorunda kalır. Bu basamakta ki sürücülerin yaptığı kazalar da, sadece Riskli Sigortalılar havuzu adı verilen kategoride toplanan primler dâhilinde ödenir.

Trafik Sigortası Hesaplaması Şehirlere Göre Değişiklik Gösterir mi?

Zorunlu Trafik Sigortası hesaplanırken dikkat edilen bir diğer unsurda aracın hangi trafik siciline yani hangi şehirde kayıtlı olduğudur. Türkiye’de her şehirde trafik yoğunluğu ve kaza sıklığı aynı değildir. Örnek vermemiz gerekirse İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler ülkemizde en sık kaza yaşanan şehirlerdir. İstanbul ise bunların en başında gelmektedir. Bu yüzden Türkiye ortalamasının daha üzerinde bir sigorta primi öder. Tam tersine bakacak olursak eğer Tunceli’de ülkemizde en az kaza yaşanan şehir olduğundan trafiğe Tunceli’de kayıtlı olan bir araç için ödenmesi gereken sigorta primi Ülke ortalamasının altında kaldığından daha düşük sigorta primi ödemelerini sağlamaktadır. Konuyla ilgili bilgi almak için ATA sigorta ile iletişime geçebilirsiniz ekip arkadaşlarımız aklınıza takılan her türlü konuda sizlere yardımcı olacaklardır. Sizlere sadece bir telefon kadar uzaktayız.

Trafik Sigortası hakkında daha fazla bilgi almak için hazırladığımız özel sayfaya https://www.atabrokerlik.com/trafik-sigortasi/ adresinden göz atabilir ve tüm sorularınıza bu sayfa üzerinden yanıt bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir