Blog Yazıları

Trafik sigortası nedir ve trafik sigortası ne işe yarar sorularının yanıtları hazırladığımız bu yazıda sizlerle. Araç sahibi olmak elbette zamandan kazanmayı sağlamakla birlikte birçok avantajı beraberinde getirdiği gibi dezavantajları da vardır. Bunların başında yakıt masrafı, zorunlu araç sigortası, kasko sigortası ve araç bakımı gelir. Harcanan paralar bir anlamda araç sahiplerine külfet olarak dönmektedir. Her araç sahibi sürücüler mutlaka kendini ve aracını güvence altına almak ister. Trafiğin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde araç kullananların mutlaka yapmaları gereken bir takım işlemler vardır. Yeni araç almış birinin mutlaka yapması gereken işlemlerden biri araç sigortası yapmak olacaktır. Araç sigortası, bir sefere mahsus yapılan bir işlem olmayıp, her yıl yenilenmesi gereken bir işlemdir. Sigorta ücretleri bazı nedenlere dayanarak her yıl değişiklik göstermektedir. Bu nedenlerden biri kaza yapılması durumunda karşı tarafın maddi masraflarının karşılanması, ölümle sonuçlanması veya yaralanma durumunun da karşı tarafın masraflarının karşılanması gibi etkenlerdir. Bu yüzden her sene sigorta primlerin artmasına neden olmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Sigorta konusu özellikle yeni araç almış kişilerin kafasını çok karıştırır. Zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortası arasındaki farkları açıkladıktan sonra ‘’araç sigortası’’olarak adlandırılan sigortanın “zorunlu trafik sigortası” olduğunu belirtelim. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan zorunlu araç sigortası, ülke dışında yapılan kazaları kapsamamaktadır. Sigortasız araçların trafiğe çıkması yasak olduğu gibi araç satışına da engel olmaktadır. Sigortasız trafiğe çıkan araç sahipleri hakkında cezai işlemler uygulanmaktadır. Ceza yemek istemeyen sürücüler ATA sigorta ile iletişime geçip en iyi fiyat teklifinizi alabilirsiniz.

Zorunlu Araç Sigortası Neleri Kapsar?

Haklarınızın neler olduğunu bilirseniz, kaza durumunda ne şekilde faydalanabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olursunuz. Trafik kazaları, ülkemizde ve dünyada her gün gerçekleşen olumsuz vakalardır. Ancak buna karşın yine de araç sigortası yapmayanların sayısının bir hayli yüksek olduğu bilinmektedir. Aslında araç sigortası, devletin ‘’vergi’’ gibi aldığı bir para değil, aksine araç sahiplerine kaza durumlarında tanıdığı kolaylıklardır.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan veya zamanı geçtiği halde yenilemeyen araç sahiplerinin araçları trafikten men edilir yani araçları otoparka çekilip bağlanır. Diğer trafik cezalarından farklı olarak sigortası olmadığı için bağlanan araçlar için öngörülen cezanın ödenmesi halinde yeniden trafiğe çıkmasına izin verilmektedir. Buna karşın, bağlanan otoparka araçların Trafik şube garajından çıkartılabilmesi için sigortanın yapılması ve bunu belgelendirmesi gerekir. Araç sigortası geçmiş veya yaptırılmamış araçlar için ilk bağlanmada herhangi bir para cezası kesilmezken, bu durumun tekrarlanıp ikinci veya üçüncü defa olması durumunda para cezası uygulanmaktadır.

Trafik Sigortası Ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Trafik sigortası ve Kasko arasında ki en temel fark; birinin zorunlu, diğerinin ise isteğe bağlı olmasıdır. Zorunlu Trafik Sigortası herhangi bir kaza halinde karşı tarafta oluşabilecek zararları kapsarken kasko, kendi aracınızla ilgili tüm hasarları karşılar. Trafik sigortasının amacı karşı tarafın mağduriyetini önlemeye yöneliktir. Kasko ise poliçe sahibinin mağduriyetini önlemeye yöneliktir. Trafik sigortasının sınırlarını devlet belirle ve sabittir. Bu neden oluşabilecek kaza durumların karşı tarafın maddi ve bedensel zararları belirli limitler dâhilinde karşılanır. Kaskoda ise poliçe kapsamı genişletilebildiği için sınırları sigorta sahibinin kendisi belirler. Zorunlu Trafik sigortasının teminat limitleri belirli oranlarda olsa trafik sigortası fiyatları serbest tarife üzerinden gerçekleştirilir. Sizde en iyi fiyatları almak için ATA sigorta ile iletişime geçebilirsiniz. Bu noktada en mantıklı yol; en uygun trafik sigortasını araştırıp onu yapmaktır. Ancak kasko için aynı durum geçerli değildir. Kaskonun en ucuzunu değil en avantajlısını bulmak gerekir.

Trafik sigortası hakkında merak ettikleriniz ve zorunlu trafik sigortası hakkında tüm detaylar, hazırladığımız özel sayfada sizlerle buluşuyor. Hemen https://www.atabrokerlik.com/trafik-sigortasi/ sayfasına göz atarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir