Blog Yazıları

Zorunlu trafik sigortası, adı üzerinde zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafiğe çıkan her sürücünün mutlaka bu sigorta türünü yaptırması ve trafiğe o şekilde çıkması gerekmektedir. Bu durumda eğer sigorta yaptırmadan trafiğe çıkarsanız, ne yazık ki bir takım yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Her ne kadar bu riski göze alarak trafik sigortası gecikmelerini hiçe sayan araç sahipleri olsa da, araç sigortası gecikmelerinin tespit edilmesi halinde kişiler, sigortasını yaptırmak zorunda kalacaktır, aksi halde sigortasız araçlar trafikten men edilir. Bu durumda sürücüler, trafik sigortası sorgulaması yaparak trafikte yaşayabilecekleri olumsuzlukları öngörüp önlem alabilirler.

Trafik sigortası, araç sürücüsünü maddi, karşı tarafı da manevi olarak teminat altına almaktadır. Bu sigortayı yaptırmazsanız, cezalarla karşılayabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Sigortanızın ne zaman sona ereceğini, ya da sona erip ermediğini öğrenmek istiyorsanız, bunun için pek çok kanalı kullanabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Trafik sigortası hakkında merak edilen pek çok noktayı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Trafik sigortası sorgulama için pek çok kanalı bir arada kullanabilirsiniz. Sorgulama işlemi yaparken sizlerden bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgileri teyit etmeniz durumunda, araç üzerindeki trafik sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Genellikle trafik sigortaları E-Devlet üzerinden sorgulanmaktadır. Buraya giriş yaptığınızda SBM yani Sigorta Bilgi Merkezi kısmına girerek, Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama kısmına gelerek, poliçe detaylarına ulaşabilirsiniz. Aracınıza ilişkin pek çok bilgiyi E-Devlet üzerinden bulmak mümkün. E-Devlet kanalını kullanarak, trafik sigortanızı sorgulatmak için kullanacağınız bilgiler şu şekilde ifade edilmektedir:

  • Poliçe bilgileri
  • Araç bilgileri
  • Teminat bilgileri
  • İndirim / sürprim bilgileri

Teminat Bilgileri Kısmından Hangi Detaylara Ulaşabilirsiniz?

Milyonlarca vatandaşın kullandığı önemli bir platform olan E-Devlet üzerinden pek çok detaya bir arada ulaşabilirsiniz. Eğer bu platform üzerinden poliçe detaylarını öğrenmek isterseniz, şu detayları da görüntüleyebilirsiniz:

  • Araç başına olan maddi teminat
  • Kişi başına olan manevi teminat
  • Kişi başına olan ölüm sakatlık teminatı
  • Kaza başına olan maddi teminat
  • Kaza başına olan tedavi teminatı
  • Kaza başına olan ölüm sakatlık teminatı

Trafik Sigortası Neden Zorunludur?

Trafik sigortasının zorunlu olduğu daha önce ifade etmiştik. Zorunlu olan bu trafik sigortasının mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Her araç sahibinin mutlaka yaptırması gereken önemli bir sigorta türüdür. Bu sigorta türünün zorunlu olması sebebiyle, pek çok kişi, internet üzerinden trafik sigortasının neden zorunlu olduğunu ve neden bu kadar gerekli olduğunu merak etmektedir.

Trafik sigortası yaptırmadan, trafiğe çıkarsanız bu noktada aracınızın bağlanacağını ve trafikten men edileceğini belirtmemiz gerekiyor. Ceza ödeyerek yola kesinlikle devam edemezsiniz. Aracınızı geri almak da o kadar kolay olmayacaktır. Çünkü trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkması mümkün olmayacağı için bu noktada trafik sigortanızı yaptırmanız, aracınızı otoparktan almanız ve otopark ücretini ödemeniz gerekecektir. Emin olun zorunlu olarak yaptırmanız gereken sigortanız bu noktada daha az maliyetli olacaktır. Aracınız otoparkta kaç gün kalırsa, her gün için ücret ödeyeceğinizin de altını çizmek istiyoruz.

Trafik sigortası yaptıracak olan kişiler primler konusunu da merak etmektedir. Primler ve limitler, Hazine Müsteşarlığı’nın belirlemesiyle oluşturulmaktadır. Konuyla ilgili esasla resmi Gazete’de yürürlülüğe girer. Trafik sigortası yapan şirketler de bu genelge kapsamında politikalar belirlemektedir. Bizler Ata Sigorta Brokerliği olarak bünyemizde pek çok firmayla çalıştığımız için aracınız için en uygun trafik sigortasını sunmaktayız. Eğer trafik sigortasına ihtiyacınız varsa, ya da sigortanızın ne zaman biteceğini öğrenmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Trafik Sigortası hakkında daha fazla bilgi almak, aracınız için en uygun fiyatlarla Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi yaptırmak için https://www.atabrokerlik.com/trafik-sigortasi/ sayfamızı hemen ziyaret ederek telefon numaranızı bırakabilirsiniz. Ata Brokerlik deneyimi ve kalitesiyle trafik sigortası yaptırın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir