Zorunlu Deprem Sigortası Avantajları Nelerdir?

Zorunlu Deprem Sigortası Avantajları Nelerdir?

Zorunlu Deprem Sigortası, adı üzerinde zorunlu olan ve tüm ev sahiplerinin yatırması gereken sigorta türüdür. Bu sigorta türü, hayatımıza 1999 Marmara Depremi’nden sonra girmiştir. Çünkü Marmara Depremi’nde pek çok kaybımız olmuştur. Bu sigorta türünü araştıranlar, Zorunlu Deprem Sigortası’nın avantajlarını da araştırmaktadır. Zorunlu deprem sigortasının avantajlarını şu şekilde ifade edebiliriz. İçeriğimizde aynı zamanda deprem sigortası hakkında merak edilen pek çok bilgiyi de öğrenebileceksiniz.

Zorunlu Deprem Sigortasının Yararları Nedir?

Zorunlu deprem sigortasını yaptırmanın pek çok yararı olduğunun altını çizmek istiyoruz. Deprem, sizin de bildiğiniz gibi hayatımızın önemli bir parçası. Çünkü üzerinde yaşadığımız bu topraklar, deprem kuşağında bulunmaktadır. Deprem kuşağında olan bu ülkede de deprem kaçınılmaz olacaktır. Ancak sizlerin de bildiği gibi depremden kaçılmaz. Depreme karşı her zaman hazırlıklı olmalı gerekli önlemi almamız gerekiyor. Bu kapsamda zorunlu deprem sigortası olarak adlandırılan DASK sigorta hakkında merak edilen pek çok noktayı sizlerle paylaşacağız.

  • Deprem sigortasının yararları arasında maddi yararlar bulunmaktadır. Çünkü Depremden kaynaklanan tüm hasarlar, deprem sigortasından karşılanmaktadır. Binanın almış olduğu hasarların karşılanması son derece önemli. Ancak sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu noktada DASK’ın olması gerekmektedir. Deprem sigortası yaptıran herkesin hasarları, sigortalı olan kişinin bütçesi ile koruma altına alınmaktadır.
  • Eğer yeni bir eve taşınıyorsanız, elektrik, su ve doğal gaz gibi işlemleri yaptırmalı bunları üzerine almalısınız. Ancak evin DASK sigortası yoksa bu tür işlemlerin hiçbirini yapamazsınız. Bağlantı işlemlerinin yapılması için resmi belgenin olması gerekmektedir.

Deprem sigortaları fiyat bakımından son derece düşüktür. Bu düşük sigorta poliçeleri sayesinde depremzedelere büyük destekler vermiş olursunuz.

Neden Deprem Sigortası Yaptırmamız Gerekiyor?

Deprem Sigortası yaptırmanız için pek çok sebebin olabileceğini belirtmemiz gerekiyor. Deprem sigortası yaptırmanız için gerekli olan sebepleri şu şekilde ifade edebiliriz:

Türkiye jeolojik açısından aktif deprem bölgesinde bulunmaktadır. Ancak deprem, yangın, sel ya da toprak kayması gibi ciddi doğal afetler zamansız bir şekilde meydana gelmektedir. Doğal Afet Sigortalar Kurumu olarak 1999 depremi sonrasında hizmete başlayan bu sigorta türü, herkes için zorunlu bir hale gelmiştir. Büyük depremden bir yıl sonra yani 2000 yılından itibaren DASK yaptırmak zorunlu bir hale gelmiştir. Depreme karşı almanız gereken bütün tedbirleri aldığınızda kendinizi büyük sıkıntılara karşı hem maddi hem de manevi olarak koruyabilirsiniz. Bizler de Ata sigorta olarak DASK sigortanız için sizlere yardımcı oluyor ve en uygun fiyatlardan bu sigorta türünden yararlanmanızı sağlıyoruz.

DASK Teminatları Nelerdir?

DASK‘ın teminatları da çok fazla araştırılmaktadır. Sigortanın teminatlarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Deprem sigortası yaptırmak, deprem yardımı almada size büyük avantaj sağlayacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sigorta türünü yaptırmayanlar yardımlardan faydalanamaz.
  • Binanın içerisinde olan yan duvar, merdiven,  bahçe duvarı, baca ve istinat duvarı gibi binaya bağlı olan alanlar da güvence altına alınmaktadır.
  • Deprem sigortası için 2018 yılından itibaren belirlenen azami tutar 190 bin TL olarak ifade edilmektedir.
  • Sadece deprem değil, aynı zamanda deprem sonrasına meydana gelen sel, tusunami yangın ya da toprak kayması gibi çeşitli doğal afetlerin vermiş olduğu zararlar da teminat altına alınmaktadır.
  • Bu sigorta kapsamından sadece konutlar değil, aynı zamanda iş yeri, dükkânlar ve bürolar gibi alanlar da yararlanabilmektedir.

Görüldüğü üzere DASK’ın teminat altına alığı pek çok durum bulunmaktadır. Sizler de zorunlu olan bu sigortayı düşük fiyatlarda yaptırarak depreme karşı kendinizi korumaya alabilirsiniz. Hemen https://www.atabrokerlik.com/dask-deprem-sigortasi/ sayfasını ziyaret ederek Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve aranma talebinde bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir